ÚvodCo chcete dělat?PřírodaSoutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku
Příroda

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska je z v sezóně 2023 uzavřena.

Aktuální informace po požáru 2024

Edmundova zůstane pravděpodobně po ničivém požáru nadále uzavřená i letos. Zato Divoká soutěska bude otevřena pro běžný provoz.


Soutěsky a řeka Kamenice

Krajina pískovcových skal mezi Čechami a Saskem patří k oblastem, které lidé navštěvují pro její romantickou krásu. Jedním z nejmocnějších zážitků je procházka romantickou přírodou podél toku Kamenice obklopené z obou stran hradbou vysokých skal. Na cestě vás čekají skalní převisy, několik tunelů a úzké lávky. Dva úseky cesty lze absolvovat pouze na lodičce – jedná se o Edmundovu (Tichou) a Divokou soutěsku. Lidskou silou poháněná loďka nás v Hřensku proveze mezi skalními útvary, převozník nás seznámí s živými i zkamenělými obyvateli soutěsek.

Po projížďce na Tiché soutěsce lze po stezce putovat proti toku Kamenice k Divoké soutěsce, která oplývá podobnými přírodními krásami. Před ní však můžete kaňon řeky Kamenice opustit a vystoupit tzv. Dlouhým schodištěm po naučné stezce do osady Mezná, která vyniká lidovou architekturou.

V roce 2018 slavila Divoká soutěska 120. výročí svého otevření. Byla zpřístupněna a otevřena v roce 1898 po smrti Edmunda Claryho-Aldringena (zemřel roku 1894) jeho následníky. V rámci tohoto výročí bylo opraveno devět galerií, vyměněno dožilé kovové zábradlí za dřevěné a opraveny některé úseky cesty.
 

Z historie soutěsek

Soutěsky na Kamenici tvořily dlouhou dobu pro místní obyvatele obtížnou překážku, kterou museli překonávat cestou do kostela v Růžové. Plavilo se tu však i dříví a při zimních tazích pstruhů a lososů nastávaly rybářům zlaté časy. Roku 1877 se pět dobrodruhů v hřenské hospodě U zeleného stromu vsadilo, že s pomocí vorů soutěsky zdolají. Vypluli od Dolského mlýna do míst, kterým se tenkrát říkalo "konec světa". Čtyři metry dlouhá plavidla dopravila posádku bez úhony až do Hřenska a tím položila základ ke zbudování turistické atrakce.

Majitel tohoto panství, kníže Edmund Clary-Aldringen, povolal italské odborníky a pod jejich vedením pak na 200 dělníků soutěsky upravilo. Byly zde zřízeny plovoucí chodníčky, mostky, tunely, lávky nad vodou a mezi soutěskami odpočinkové místo s restaurací. Tichá (Edmundova) soutěska pak byla 4. května 1890 slavnostně otevřena veřejnosti. Divoká soutěska se svého otevření a první plavby dočkala roku 1898. 

A že byl o soutěsky velký zájem svědčí i fakt, že je na počátku 20. století navštívilo průměrně 160 000 lidí. V Edmundově soutěsce převáželo 14 člunů, v Divoké potom 7 loděk. Provoz zajišťovali a dodnes zajišťují převozníci, kteří loď kormidlují bidlem a trasu komentují vtipným výkladem. Pro vodáky, kteří by se chtěli plavit v soutěskách vlastí lodí, je Kamenice bohužel uzavřená.

Edmundova soutěska

Aktuality

Soutěsky v Hřensku – sezona 2024

Soutěsky Hřensko, to je romantická plavba na lodičkách řeky Kamenice. Edmundova soutěska a Divoká soutěska jsou jednou z největších atrakcí NP České Švýcarsko. Divoká soutěska zahajuje sezonu 2024 od 29. 3. Edmundova soutěska je do odvolání uzavřena.
Hřensko, Ústecký kraj

Lodní linka T92 Ústí nad Labem – Děčín – Hřensko

Výletní loď, která vozí turisty na lince mezi Ústím, Děčínem a Hřenskem, letos vyplouvá mimo červenec a srpen každou sobotu, neděli a ve státní svátek.
Hřensko, Ústecký kraj

Noc vědců na ČVUT v Praze

Blíží se další ročník popularizačně-naučné akce, kterou pokaždé navštíví tisíce lidí. Noc vědců se letos uskuteční 27. září a tématem je Proměna.
Děčín, Ústecký kraj

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka

Co má společného Leoš Janáček a baroko?
Děčín, Ústecký kraj

Výstava soutěže Děčínská kotva

Děčínská kotva – Mistrovství floristů ČR, symbol tradice a excelence ve floristice. Nejstarší a nejprestižnější soutěž spojuje umění, historii a kreativitu v jedinečném květinovém klání. Jejich výtvory si můžete prohlédnout.
Děčín, Ústecký kraj

Dětské prohlídky na zámku Děčín

Nenuťte své děti pasivně poslouchat výklad průvodce a zpříjemněte jim čas prohlídky výtvarnou interakcí. Anebo si zahrajet Cestumalého dobrodruha v zámeckých zahradách.
Děčín, Ústecký kraj

Sokolský běh republiky – Děčín

Jsme oslavou založení Československa a 28. října slavíme pohybem! Akce slavila instantní úspěch a stala novodobou sokolskou tradicí, která se každoročně rozrůstá na více míst v Česku i mezi krajanskými komunitami ve světě. Přidejte se k nám a oslavte vznik republiky pohybem, nazdar 28. října!
Děčín, Ústecký kraj

Festival klidu

Oslava přítomného okamžiku v srdci Děčína. Bude se meditovat, tančit, bubnovat, cvičit jógu a čchi-kung, otužovat, besedovat, relaxovat, pít čaj, ochutnávat bezmasé dobroty, masírovat, setkávat se, sdílet a propojovat, nebo jen přihlížet a poslouchat.
Děčín, Ústecký kraj

Expozice Z mlýna do srubu a zpátky

V Hřensku můžete nahlédnout do rekonstruovaného srubu, kde vás čeká hravá expozice věnovaná historii hřenských soutěsek.
Hřensko, Ústecký kraj

Osada Mezná v Českém Švýcarsku

Mezná, oblíbené rekreační místo v NP České Švýcarsko se nachází asi 4 km na východně od Hřenska. Jedná se o jedinou vesnici na území Národního parku České Švýcarsko.
Hřensko, Ústecký kraj

Vyhlídková plošina na Mlýnské cestě

Novou vyhlídkovou plošinu naleznou na konci roku 2024 pěší turisté na Mlýnské cestě, která je jedinou schůdnou stezkou z Pravčické brány na Meznou. Je zde nainstalovaný dalekohled a než požářiště znovu zaroste, bude odtud vidět do daleka.
Hřensko, Ústecký kraj

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.
Hřensko, Ústecký kraj

Indiánská vesnička Rosehill – svět prérijních indiánů

Indiánská vesnička Rosehill se nachází v malebné krajině CHKO Labské pískovce v obci Růžová na Děčínsku. Uvidíte zde osadu prérijních indiánů – stylově vybavené interiéry indiánských týpí, repliky původních indiánských oděvů, hraček, zbraní, hudebních nástrojů a věcí denní potřeby.
Růžová, Ústecký kraj

Rozhledna v Janově u Hřenska

Železnou 40metrovou rozhlednu s krásným výhledem do Česko-saského Švýcarska najdete v obci Janov mezi Hřenskem a Labskou Strání.
Janov, Ústecký kraj

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.
Hřensko, Ústecký kraj

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.
Hřensko, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Na Vyhlídce v Českém Švýcarsku

Rodinný penzion Na Vyhlídce ve vísce Mezná je ideálním výchozím bodem pro rodiny s dětmi, nadšené turisty nebo příznivce cykloturistiky, kteří chtějí zblízka poznat přírodu národního parku České Švýcarsko.
Hřensko, Ústecký kraj

Garden Hotel Mezná

Budova s krásnými zahradami, jezírkem a nádhernými výhledy do okolí je vybavena privátním wellnessem s vířivkou a saunou, lobby barem a vlastní restaurací. Nenajdete lepší východisko pro objevování krás Českého Švýcarska.
Hřensko, Ústecký kraj

Hotel Hubert – Mezná

Rodinný hotelu Huber se nachází na okraji národního parku České Švýcarsko.
Děčín, Ústecký kraj

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.
Hřensko, Ústecký kraj

Penzion U Václava v Janově u Hřenska

Plánujete dovolenou v Českém Švýcarsku? Penzion U Václava může být skvělým výchozím bodem vašich výletů do hlubin Národního parku. Můžete tak navštívit soutěsky Hřensko nebo samotnou Pravčickou bránu.
Janov, Ústecký kraj

Hotel U Zeleného stromu v Janově nad Hřenskem

Hotel U Zeleného stromu se nachází v Janově nad Hřenskem na dosah národního parku České Švýcarsko. Ať už pořádáte firemní akce, nebo chcete strávit dovolenou s rodinou, v našem hotelu se budete cítit jako doma.
Janov, Ústecký kraj

Areál U fořta – zážitkové seníky

Resort u Fořta nabízí ubytování v národním parku České Švýcarsko. Naše restaurace vaří moderní českou kuchyni z místních sezonních surovin.
Hřensko, Ústecký kraj

Resort U Fořta

Resort U Fořta leží v srdci národního parku České Švýcarsko a nabízí ubytování a restauraci s gastronomickými pochoutkami.
Hřensko, Ústecký kraj