Hřensko, Kudy z nudy

Hřensko

Historie někdejší dřevařské osady, která vyrostla v kaňonu Labe u jeho soutoku s říčkou Kamenicí sahá do počátku 15. století. Dnes je Hřensko vstupní bránou do národního parku České Švýcarsko a zároveň se 115 metry nadmořské výšky nejníže položenou obcí v Česku.

Oblíbené v obci

Co musíte vidět v Hřensku

Malebná rekreační obec leží na okraji Národního parku České Švýcarskokaňonu Labe, sevřeném až 80 metrů vysokými skalními stěnami. V centru stojí pozdně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého a hrázděné domy v německém stylu, dokonale zapadající do okolní magické krajiny. Ačkoli Hřensko představuje nejnižší přírodní bod v České republice, okolí vyvolává dojem, že jste v horách. Hezké výhledy na městečko se otvírají z Labské a Janovské vyhlídky.
 

Na lodičkách soutěskami Kamenice

V Hřensku může začít váš výlet za nejkrásnějšími místy Českého Švýcarska, ale jedno z nejpřitažlivějších míst najdete přímo na východním okraji obce. Edmundovou a Divokou soutěskou na říčce Kamenici, z obou stran obklopené hradbou vysokých skal, proplouvají vyhlídkové pramice, převozníci vám při plavbě představí pitoreskní skalní útvary. Krásné jsou i procházky romantickou přírodou přes lávky a skrz tunely podél řeky.
 

Skály, vyhlídkové trasy a báječné dětské hřiště

Hřensko je výchozím místem pro výlety do oblasti Labských pískovců a na Pravčickou bránu, největší přírodní skalní most v Evropě a zároveň symbol národního parku České Švýcarsko. Dostanete se sem také z osady Mezná, kde děti objeví lesní zážitkový areál. K Pravčické bráně a výletnímu zámečku Sokolí hnízdo se odtud dostanete po Gabrielině stezce a zároveň po značené naučné stezce, která podle mínění řady cestovatelů patří k nejkrásnějším vyhlídkovým trasám v Česku.

Turistická informační centra


Akce v obci Hřensko

Lodní linka T92 Ústí nad Labem – Děčín – Hřensko

Výletní loď, která vozí turisty na lince mezi Ústím, Děčínem a Hřenskem, letos vyplouvá mimo červenec a srpen každou sobotu, neděli a ve státní svátek.
Hřensko, Ústecký kraj

Soutěsky v Hřensku – sezona 2024

Soutěsky Hřensko, to je romantická plavba na lodičkách řeky Kamenice. Edmundova soutěska a Divoká soutěska jsou jednou z největších atrakcí NP České Švýcarsko. Divoká soutěska zahajuje sezonu 2024 od 29. 3. Edmundova soutěska je do odvolání uzavřena.
Hřensko, Ústecký kraj

Aktivity v obci Hřensko

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.
Hřensko, Ústecký kraj

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.
Hřensko, Ústecký kraj

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska je z v sezóně 2023 uzavřena.
Hřensko, Ústecký kraj

Janovská vyhlídka v Hřensku – dočasně nepřístupná

Janovská vyhlídka se nachází nad Hřenskem, jen kousek od silnice. Můžete se z ní pokochat opravdu pěknými výhledy, mezi nimiž nechybí zajímavé přírodní scenérie ani hezký pohled na Hřensko.
Hřensko, Ústecký kraj

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.
Hřensko, Ústecký kraj

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.
Hřensko, Ústecký kraj

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.
Hřensko, Ústecký kraj

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.
Hřensko, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v obci Hřensko

Pension Stará Plynárna v Hřensku

Kamenný dům v Hřensku schovaný v úzké skalní rokli, který původně sloužil jako plynárna, je dnes přebudován na pension.
Hřensko, Ústecký kraj

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.
Hřensko, Ústecký kraj

Hotel Praha

Zrekonstruovaný hotel v budově z počátku 20. století s výhledem na řeku Kamenici se nachází jen 2 km od Pravčické brány. Hotel nabízí luxusní ubytování v centru obce Hřensko v Českém Švýcarsku K dispozici je i výborná restaurace a bezbariérové vstupy do všech prostor hotelu.
Hřensko, Ústecký kraj

Hostinec Mezni Louka

Ochutnejte klasickou českou domácí kuchyni a další speciality, vždy z čerstvých a jenom těch nejkvalitnějších surovin.
Hřensko, Ústecký kraj

Areál U fořta – zážitkové seníky

Resort u Fořta nabízí ubytování v národním parku České Švýcarsko. Naše restaurace vaří moderní českou kuchyni z místních sezonních surovin.
Hřensko, Ústecký kraj

Resort U Fořta

Resort U Fořta leží v srdci národního parku České Švýcarsko a nabízí ubytování a restauraci s gastronomickými pochoutkami.
Hřensko, Ústecký kraj

Garden Hotel Mezná

Budova s krásnými zahradami, jezírkem a nádhernými výhledy do okolí je vybavena privátním wellnessem s vířivkou a saunou, lobby barem a vlastní restaurací. Nenajdete lepší východisko pro objevování krás Českého Švýcarska.
Hřensko, Ústecký kraj

Penzion Na Vyhlídce v Českém Švýcarsku

Rodinný penzion Na Vyhlídce ve vísce Mezná je ideálním výchozím bodem pro rodiny s dětmi, nadšené turisty nebo příznivce cykloturistiky, kteří chtějí zblízka poznat přírodu národního parku České Švýcarsko.
Hřensko, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti České Švýcarsko


Výlet za kuriozitami do České Kamenice: orloj, park miniatur, skalní vyhlídky a via ferrata

České Švýcarsko nejsou jen impozantní skalní věže, panoramatické vyhlídky a nádherná příroda národního parku. Jedním z velkých lákadel je město Česká Kamenice. Její okolí znáte z celé řady pohádek a také tu mají zajímavý skleněný orloj, park miniatur a dokonce můžete prolézt po via ferratě Uchem Jehly! Vydejte se s Kudy z nudy za kuriozitami do města uprostřed čedičových a pískovcových vrcholů.
procházka okolím České Kamenice, Výpravy za kuriozitami

Poutní trasy: kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Růžovému vrchu (619 m), nejvyššímu vrcholu v národním parku České Švýcarsko, místní neřeknou jinak než Růžák. Pro jeho tvar, mohutnost a dominantní postavení v krajině bývá také nazýván „Děčínská Fudžijama". Víte, že mu tohle přízvisko prý dal dánský pohádkář H. Ch. Andersen?

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Národní park České Švýcarsko na samém severu Čech je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jeho symbolem se stala Pravčická brána, ukrytá hluboko v lesích nedaleko Hřenska. Nezapomenutelným zážitkem je také plavba lodičkami v soutěskách vyhloubených řekou Kamenicí.