Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi přímo do strojovny a hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti.
Během návštěvy
vodní elektrárny Orlík vás kromě výkladu v infocentru čeká i exkurze provozu – projdete si jak interiér elektrárny, tak i její exteriér včetně hráze. Těšit se můžete na čas strávený v technicky zcela jedinečném prostoru! Nezapomeňte, že
přehrada i elektrárna jsou
činným průmyslovým provozem, je tedy třeba dbát pokynů průvodce. Běžná prohlídka trvá 45 – 60 minut. Zájemci o podrobnější prohlídku, např. odborné skupiny, se musejí domluvit předem při objednání. Kromě odborného výkladu nabízíme také prohlídky s výkladem odborně-populárním a populárním, který je prošpikovaný nejrůznějšími zajímavostmi.
Uvidíte to, co se skrývá pod masou betonu a dozvíte se
princip výroby elektřiny v soustrojí
s Kaplanovou turbínou (dokonce se projdete po jejím víku). Zkušení a vždy dobře naladění průvodci vám vysvětlí vše ohledně elektrárny i přehrady a odpoví na vaše dotazy. V létě je možné absolvovat lodní
výlet od zámku Orlík k hrázi s následnou prohlídkou elektrárny a hráze.
Jak exkurzi zarezervovat
Exkurzi do elektrárny Orlík si je nutné rezervovat na tel. 737 506 950 (číslo je funkční denně od 6:00 do 20:00), nebo e-mailem pisecko@email.cz.
Přístup a parkování
Do elektrárny se vstupuje hlavním vchodem, který je umístěn směrem od příjezdové cesty (před obcí Solenice se dáte doprava). Zde začíná exkurze. Jak poznáte bezpečně, že jste správně? Nad sebou budete mít hráz a přímo nad vaší hlavou bude umístěna socha vltavského Poseidona.
Parkuje se přímo před objektem elektrárny Orlík podélně vody. Vždy je nutné dodržet průjezd do dvora. Prosíme, dbejte pokynů, které se dozvíte během rezervace.
Při cestování lodí (v letní sezóně) je nutno počítat s pěším sestupem. Od mola stále sledujte směr Solenice. V ostré levotočivé zatáčce pak vede ve svahu kamenné schodiště k silnici, jež vede přímo k elektrárně.
Přestavba přehrady Orlík
Přehrada Orlík prochází až do roku 2027 zásadní přestavbou – přibyde bezpečnostní přeliv, který má přehradní nádrž připravit až na takzvanou „desetitisíciletou vodu". Nový skluz pojme dvojnásobek vody než současné dva přelivy a ochrání tak obyvatele na dolním toku Vltavy. Ke stavbě se používá speciální typ betonu, který vydrží náročné vodní podmínky. Více než
450 metrů dlouhá a
81,5 m vysoká přehradní hráz zadržuje až
716,5 mil. m3 vody, což je více než dvě
Lipna dohromady. Na průběh povodní má tedy značný vliv.
Víte, že…
- desetilopatkové oběžné kolo Kaplanovy turbíny dostalo na výstavě EXPO 58 v Bruselu ocenění a bylo světovým unikátem
- díky stavbě přehrady musel být přenesen i celý kostel
- lodní doprava po Orlické nádrži jezdí od počátku vzedmutí hladiny
- hlavní stavitel přehrady Orlík pan Ing. Kraus prolezl před počátkem betonáže základ celé hráze doslova po kolenou, aby vyloučil jakékoli budoucí nebezpečí
- přes přehradu Orlík měla jezdit nákladní doprava, která měla vozit písek na stavbu jaderné elektrárny Temelín
- Orlík je nejvodnatější vodní nádrží v České republice
Exkurzi do elektrárny Orlík si můžete zarezervovat na telefonním čísle 737 506 950 (dostupné denně od 6:00 do 20:00) nebo e-mailem na adrese pisecko@email.cz.
Exkurze nabízí tři typy výkladu: odborný, odborně-populární a populární, který je plný perliček a zajímavostí.
Během exkurze si můžete prohlédnout interiér i exteriér vodní elektrárny Orlík, včetně hráze.
Běžná prohlídka trvá mezi 45 a 60 minut.
Dozvíte se princip výroby elektřiny s použitím Kaplanovy turbíny, dokonce se projdete po jejím víku.
Vstup do elektrárny se nachází hlavním vchodem, který je umístěn směrem od příjezdové cesty a začátek exkurze se tam také nachází.
Kaplanova turbína elektrárny získala ocenění na výstavě EXPO 58 v Bruselu a přehrada Orlík je nejvodnatější nádrž v České republice.
Kvůli stavbě přehrady musel být přenesen celý kostel.
Prochází zásadní přestavbou, přibude bezpečnostní přeliv pro zvýšení kapacity na desetitisíciletou vodu a ochrana dolního toku Vltavy.
Desetilopatkové oběžné kolo Kaplanovy turbíny získalo ocenění na EXPO 58 v Bruselu a stalo se světovým unikátem.