Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se Zlínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hanzelku a Zikmunda.
Muzeum jihovýchodní Moravy sídlí ve 14. budově v bývalém továrním areálu firmy Baťa (později Svit Gottwaldov). Po rekonstrukci budovy sem přesídlilo ze zlínského zámku v r. 2013.
Expozice
Princip Baťa představuje uceleně historii koncernu Baťa od jeho založení v r. 1894 až do znárodnění r. 1948. Součástí je rozsáhlé muzeum obuvi, výrobní obuvnická linka, ševcovská dílna. Panely představují téma Baťa v celé jeho komplexnosti, s řadou fotografií a dokumentů, s českými a anglickými texty. Exponáty dokumentují výrobní program firmy, doslova od hřebíku po letadlo.
Expozice moderního cestovatelství představuje zejména legendární cestovatele
Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku. Nechybí model vozu Tatra 87, řada fotografií a předmětů dovezených z obou cest. Expozice cestovatelství byla rozšířena o prezentaci fondů dalších cestovatelů: Stanislava Škuliny, Heleny Šťastné a Eduarda Ingriše.
Třetím tématem je
zlínské filmové studio. Založeno firmou Baťa pro tvorbu reklamních filmů získalo nakonec světový věhlas animovanou i hranou tvorbou pro děti, hlavně díky filmům Karla Zemana a Hermíny Týrlové.
V 5. poschodí 14. budovy se nacház
í expozice rodáka předbaťovského Zlínska a významné české osobnosti druhé poloviny 19. století
Františka Bartoše, vynikajícího pedagoga, etnografa, folkloristy i dialektologa. Hravou formou představuje jeho práci dětem i dospělým.
V 1. NP objektu 14. budovy probíhají také krátkodobé výstavy muzea.
Další expozice muzea jsou umístněny
v prostorách malenovického hradu (zoologická expozice Zvířata na Zemi a člověk, Řemesla starých Malenovic, Dřevo proutí sláma a další).
Muzeum luhačovického Zálesí v
Luhačovicích představuje unikátní sbírku dokladů tradiční lidové kultury regionu, v němž se prolínají vlivy Valašska, Slovácka a Hané. Muzeum jihovýchodní Moravy ve
Zlíně spravuje také
Národní kulturní památník Ploština. Muzeum nabízí i prohlídky
21. budovy mrakodrapu.
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2023 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2023 – za projekt „Revitalizace areálu NKP Ploština a nové expozice“
2022 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2022 – za publikaci Příběh vizovického pečiva
2013 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2013 – za stálou expozici „Princip Baťa. Dnes fantazie, zítra skutečnost“
2013 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2013 – za projekt „14|15 Baťův institut“, ve spolupráci se Zlínským krajem a Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně