V autentickém prostředí bývalé vodní tvrze ve Vrchotových Janovicích, na dnešním zámku, najdete stálé expozice Národního muzea v Praze, které jsou lákadlem mnoha návštěvníků z celé České republiky.
České zvonařství
Expozice s názvem České zvonařství, která je jediná svého druhu v České republice, prezentuje historii zvonařského řemesla na území Čech a Moravy. Expozice tvoří odstatnou část historické sbírky zvonů Národního muzea, čítající více než 150 kusů. Pro návštěvníky je působivé setkání s mistrovskými díly dávných zvonařů – obrovskými zvony z věží kostelů, vzácnými křtitelnicemi, hmoždíři, klepadly, i malými stolními nebo oltářními zvonky. Prohlídku doprovází hlasy zvonů, zvonkoher a dobová hudba.
Expozice Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice
Expozice „Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice“ přibližuje významné osobnosti literárního světa, které v minulosti pobývaly na janovickém zámku. Na zámku a v parku ve Vrchotových Janovicích v nedávné minulosti prožila život baronka Sidonie Nádherná z Borutína. Narodila se tu a od časů, kdy dospěla, do doby, kdy emigrovala, byla středem společnosti literátů, výtvarníků, politiků a filosofů, která se zde během let scházela.
Rainer M.Rilke, Karl Kraus, Max Švabinský, Viktor Stretti, Karel Čapek, Antonín Podlaha, Adolf Loos, Camillo Schneider, Mechtilda Lichnowská, to jsou příklady některých z nich. Přijížděli na zámek díky osobnímu kouzlu a kultivovanosti Sidonie Nádherné, vraceli se díky její schopnosti vytvořit přátelské harmonické prostředí.
Expozice Společnost v Čechách 19. století
Další z expozic je „Společnost v Čechách 19. století“, která představuje historické doklady v dobovém interiéru. Autoři expozice usilovali o to, aby se současní návštěvníci mohli intenzivně a zajímavě dotknout života svých nedávných předků, zamyslet se nad kulturou doby, která je obklopovala, nad různými vlivy, které ji spoluvytvářely, protínaly a formovaly.
Přilehlý park je možné navštívit bez průvodce, vstup je volný.