V Brně byste kdysi našli hned čtyři synagogy. Dodnes se však zachovala jen jediná. Navštívit ji můžete v ulici Skořepka nedaleko centra města.
Na první pohled vás překvapí její strohý funkcionalistický vzhled. Byla totiž postavena až ve 40. letech 20. století, což z ní dělá nejmladší synagogu na Moravě i ve Slezsku a zároveň jedinou v regionu, která slouží svému původnímu účelu. Za 2. světové války, kdy byla využívaná jako skladiště značně sešla, ale byla obnovena a 6. září 1945 znovu vysvěcena.
Synagoga byla postavena ze sbírek haličských Židů, kteří v Brně nalezli útočiště v době 1. světové války. O stavbu se zasloužil spolek Agudas Achim. Stavba je dílem architekta Otto Eislera (plány z března 1934 signoval jeho bratr, stavitel ing. Artur Eisler jako představitel rodinné firmy, která budovu realizovala), jenž pojal vnější výraz v ryze funkcionalistické formě (holou průčelní fasádu pročleňuje jediné veliké okno z 30 dílů a mírně zvýrazněný vstupní rizalit), v interiéru pak respektoval tradiční rozvrh. Vnitřní vybavení synagogy tvoří prosté dřevěné lavice, křesla pro rabína a kantora, předčítací pult, vyšívané textilie a víceramenné svícny.
Při svých toulkách Brnem narazíte i na další z budov židovských institucí, jako jsou židovské gymnázium v Hybešově ulici, starobinec ve Štefánikově ulici nebo sportoviště Makkabi na Riviéře, i když dnes už převážně s jiným využitím.
Prohlídku synagogy s výkladem je možné domluvit v brněnské pobočce Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea. Návštěva synagogy trvá 50 – 60 minut.