AMOR FATI znamená osudovou lásku nebo také pokornou odevzdanost údělu na tomto světě – malíře i člověka samotného....Cyklus obrazů, který v průběhu léta můžete obdivovat ve Schrott Gallery. Kurátorka Olga Čejková.
Dalimil Vlach (*1989) je brněnský malíř, který se odvážně pohybuje mimo hlavní proud a rok za rokem cizeluje svůj malířský styl, v poslední časové vrstvě inspirovaný francouzským impresionismem, současnou neoklasickou malbou i progresivními proudy v barokním malířství.
Zatímco v dřívější tvorbě Dalimila Vlacha převažoval zájem o práci se světem a figurou, ovlivněný principy barokního šerosvitu, v posledních letech se jeho díla prosvětlují a dávají nahlédnout do intimních okamžiků života umělcovy rodiny. Soubor AMOR FATI je svého druhu obrazovým deníkem zachycujícím malířskou cestu za posledního půl roku. Deníkem je téměř doslova. Vždyť od počátku roku jsme napočítali téměř 50 nových děl! Dalimil totiž rád maluje na denní bázi, která mu umožňuje precizovat rukopis i výtvarné postupy. Tvoří alla prima a příliš se k dílům nevrací. Jeho malby jsou stále rychlejší, bezprostřednější, se stručným, avšak výstižným výrazem. Detail je potlačen ve prospěch vyznění celku. Jeho malba je postavena na pečlivém analytickém přístupu ke skládání světla, avšak bez potřeby utápět se v jednotlivinách. Upřednostňuje jasné gesto a často také omezenou paletu. Oblíbil si např. tzv. Zornovu paletu pracující se specifickým výběrem 4 pigmentů (titanová běloba, žlutý okr, červené kadmium a kostní čerň), pomocí nichž lze umíchat nebo dosáhnout vizuálního efektu vystihujícího prakticky jakoukoli barvu přirozeného světla. Tento postup sleduje např. portrétní studie jeho dcerky nazvaná „Stínové divadlo“.
Pokud je dílo již „přetažené“, nebojí se radikálně zasáhnout špachtlí a začít nanovo. Tvrdí, že důvod pro malbu nachází všude. A že se kvalita malby jednoduše prosadí v každém námětu. I proto se nebojí zdánlivě prostých námětů, jako jsou plyšoví medvídci nebo rodinný psík. A jeho malířský cíl? Je jednoduchý. Příště udělat lepší obraz.
Tyto všechny výtvarné postupy a obsahové principy jsou ve výsledku shrnuty v ústředním velkoformátovém portrétu Amor Fati. Dalimil Vlach ale nemá rád příliš mnoho slov. V malbě je třeba se propracovat až do svobody, uvidět ji a také nazřít. Bez potřeby se utápět v konceptu. Text: Kurátorka Schrott Gallery: Olga Čejková
Objevte unikátní výstavu obrazů 'Amor Fati' od Dalimila Vlacha v Schrott Gallery, inspirovanou impresionismem a barokem.
AMOR FATI znamená osudovou lásku nebo také pokornou odevzdanost údělu na tomto světě.
Výstava se koná ve Schrott Gallery.
Dalimil Vlach je inspirován francouzským impresionismem, současnou neoklasickou malbou a barokním malířstvím.
Soubor AMOR FATI je obrazovým deníkem zachycujícím malířskou cestu Dalimila Vlacha za poslední půl roku.
Dalimil maluje alla prima, tedy bez opakovaného návratu k dílu, a preferuje analytický přístup ke skládání světla.
Dalimil si oblíbil tzv. Zornovu paletu, pracující se specifickým výběrem 4 pigmentů (titanová běloba, žlutý okr, červené kadmium a kostní čerň).
Tento portrét sleduje vizuální efekt vystihující barvu přirozeného světla.
Od počátku roku bylo napočítáno téměř 50 nových děl.
Jeho cílem je vždy příště udělat lepší obraz.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.