Od listopadu 2009 se můžete v oblasti Národního parku Šumava připojit k těm, kteří si oblíbili hru Geocaching. Hry s názvem Lýkožrout smrkový 2009 se může zúčastnit kdokoliv, od nejmladších po nejstarší, má motivovat a učit. Můžete si vychutnat radost z pohybu v přírodě a svoji schopnost orientace. Proto geocaching zavítal i do NP Šumava.
Základním principem je, aby lidé formou hry projevili určitou činnost – zjistili důležité a zajímavé věci o zdejší přírodě a její ochraně. Geocaching funguje díky přesnosti GPS systémů a možnosti výměny informací o nově založených skrýších mezi účastníky hry.
Pro návštěvníky NP Šumava byl spuštěn pilotní projekt v podobě multicache, tedy systému více úkrytů, kdy jsou k odhalení třeba určité znalosti. Účastníci poznají formou kvízu informace ze životního cyklu lýkožrouta smrkového – správná odpověď je zavede k další krabičce.
Co je geocaching
Hra spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku, které se v angličtině říká cache – v češtině „keš". Na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace. Ostatní potom tuto schránku pomocí navigačních přístrojů hledají. Místa, kde jsou skrýše (cache – keše), jsou obvykle něčím zajímavá, význačná, nebo historicky významná. Účastník hry se zaregistruje přes webový portál Geocaching.com, zde získá souřadnice a může vyrazit do terénu. Po nalezení skrýše hráč zapíše informaci o nálezu do logbooku – notýsku, který leží přímo v nalezené schránce. Hráč si může něco z obsahu schránky vybrat a výměnou do keše vložit i něco svého. Po návratu svůj nález anebo i neúspěch svěří (zaloguje) speciální internetové schránce -serveru geocachingu.
Poznejte oblast Šumavy přes geocaching, hru, která kombinuje pohyb v přírodě a učení o lokální fauně a flóře.
Geocaching je outdoorová hra, při které účastníci pomocí navigačních přístrojů hledají skrýše (keše), ukryté na různých místech.
Geocaching na Šumavě byl zahájen v listopadu 2009.
Základním principem geocachingu je učení se o přírodě a její ochraně skrze hru, která vyžaduje zjištění důležitých a zajímavých informací o lokalitě.
Multicache je systém, kde více skrýší (kešek) je rozmístěno v oblasti, a k jejich odhalení je třeba mít určité znalosti.
Účastníci získají informace jako například životní cyklus lýkožrouta smrkového a další zajímavosti o lokální přírodě a historii.
Pro účast v geocachingu je potřeba navigační přístroj nebo smartphone s GPS a přístup na internetový portál Geocaching.com pro získání souřadnic skrýší.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.