ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… keškách a geocashingu
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… keškách a geocashingu

Poslechněte si audio verzi článku
Vášeň, zábava a radost z objevování a nalézání, ale také prokletí a čiré zoufalství, když se objevy nedaří: takové pocity provázejí cestování spojené s lovem kešek. Geocaching je fenomén, který už více než dvacet let hýbe světem. Propadly mu miliony lidí a kdo ho nikdy nevyzkoušel, ten o něm alespoň někdy slyšel.
Stručně řečeno je geocaching outdoorová hra, kdy s pomocí navigačního systému, znalostí souřadnic a mírnou nápovědou hledáte skryté schránky zvané „cache“ aneb hezky česky keše či kešky. Je to hra silně návyková a existuje řada důvodů, proč ji lidé hrají. Pro někoho je to báječná zábava pro volný čas, po jiné snaha dosáhnout rekordu anebo zákeřný tah, jak vytáhnout potomky od počítačů na čerstvý vzduch. Velmi často ale jde o zpestření výletů, procházek se psem nebo docela běžných cest do práce. Lidé, pro něž se geocaching stal koníčkem, vášní a náplní volného času, se česky označují kačeři, zatímco ti ostatní jsou prostě mudlové.

1. Kdy to všechno začalo?

Na kačery a mudly se svět rozdělil v roce 2000 poté, kdy byla odstraněna umělá odchylka přidávaná do signálu GPS. Navigační signál pro běžné uživatele se tak zpřesnil ze stovek až desítek na pár metrů, a s tím už se dalo pracovat. Docela první kešku založil v USA Dave Ulmer. Použil na ni plastový kbelík, který zakopal do země a dal do něj spoustu předmětů k výměně, namátkou knížku, kazeťák, videokazetu, čtyři dolary, cédéčko, prak a taky konzervu fazolí, ke které se ještě vrátíme. Keška nesla oficiální název Stash #1, nacházela se v Oregonu na souřadnicích 45 17.460 N, 122 24.800 W, a i když už dnes není aktivní, na místě připomíná ji plaketa.

 

2. Cache a co v ní najdete?

Keška bývá často plastová krabička, dostatečně veliká, aby se do ní vešel logbook, tedy deníček, kam se zapisují úspěšní objevitelé, tužka a případně ořezávátko. V krabičce také obvykle najdete nějaké předměty na výměnu: úspěšní nálezci si některý mohou vzít a naopak jiný vložit. Protože na výměnu předmětů se nejvíc těší malé děti, jde často o drobné suvenýry, kamínky, hračky z kindervajíček a další drobnosti. Z pochopitelných důvodů se do kešek nevkládají žádné potraviny, tedy bonbony, sušenky nebo žvýkačky. Nezbytným krokem po úspěšném odlovu kešky není jen zápis na web, ale hlavně vrácení schránky na původní místo a její důkladné zamaskování. Pozor, neměli by vás při tom vidět mudlové!

3. Nejzcestovalejší konzerva fazolí na světě

Do keší se ukládají i speciální předměty, Travel Bugy nebo geocoiny, mince vybavené identifikačním trekovacím kódem. Aby to nebylo tak prosté, předměty jsou spojené s úkoly (anglicky current goal, uvádí se na serveru nebo na kartičce přímo u předmětu). Pokud to nevyhovuje vašim záměrům, nemusíte si předmětů všímat, ale také je můžete ze schránky odnést (třeba těsně předtím, než se vydáte na opačný konec světa) a převézt na jiné místo; pomocí kódů se pak na webu sleduje jejich cesta po zeměkouli. Vracíme se na úplný začátek k Dave Ulmerovi: z konzervy fazolí, kterou vložil do první kešky, se stal Travel Bug a tím pádem nejznámější a nejfotografovanější konzerva fazolí na světě.

4. Nejstarší keška v Česku

První, a dokonce dodnes aktivní keš v České republice se nazývá se Tex-Czech a společně s kamarády ji v červnu 2001 u Štramberku založil Kenneth Kovar z Texasu, jehož pradědeček pocházel z Nového Hrozenkova.

Čechy geocaching baví: s několika miliony kačerů od mrňat až po seniory a 65 až 70 tisíci aktivních kešek se počítáme mezi světové velmoci. Keše samozřejmě vznikají a zanikají, během dvaceti let jich u nás celkem vzniklo zhruba 115 tisíc. Nejnavštěvovanější jsou samozřejmě ty v Praze, například na Karlově mostě nebo na Václavském náměstí. Vás jako fanoušky portálu Kudy z nudy a náruživé cestovatele potěší fakt, že pro většinu domácích kačerů nespočívá kouzlo geocachingu jen v hledání a sbírání bodů, ale získávání informací o konkrétních místech a touze dozvědět se něco zajímavého.

5. Od klasiky do vesmíru

Zpočátku to bylo jednoduché: kačer dorazil na dané souřadnice a po chvíli hledání našel poklad. Anebo nenašel, a tak se na místo opakovaně vracel, dokud ho neobjevil. Otevřel krabičku, zapsal se do notýsku alias logbooku, vyměnil vlastní drobnost za část pokladu z krabičky a opět kešku uschoval na původní místo.
Přestože tradičních kešek je většina, postupně se vyvinula celá řada typů a velikostí. Třeba micro-cache, umístěná v pidikrabičkách s obsahem menší než 1 decilitr, kam se obvykle žádné předměty na výměnu nevejdou a vmáčkne se do nich stěží tužka a logbook. Na opačném protipólu ale je schránka v podobě obří středověké truhly na jednom ze známých zámků – protože ale okolo pořád proudí zástupy mudlů, není jednoduché se k ní dostat.



Keše se liší také podle charakteru. Poměrně oblíbené jsou multi cache, kde se přes sérii nápověd propracováváte postupně od jedné kešky k druhé, třetí… páté… sedmé… až po tu poslední. Mají řadu podob, společné pro ně ale je luštění nápověd a postupné plnění úkolů. Existují rovněž mystery cache, kde souřadnice získáte po vypočítání souřadnic nebo vyluštění hádanky či šifry, či virtuální cache a earthcache; u nich není důležité najít schránku, ale dojít na konkrétní místo a tam zdokumentovat a odeslat informace, které vyžaduje zakladatel kešky.

Kešky jsou dokonce i ve vesmíru, a to na mezinárodní vesmírné stanici ISS (ano, jak správně tušíte, k zalogování je potřeba stát se astronautem) anebo na Marsu, kde je speciálním trekovacím kódem vybaveno vozítko Perseverance.
 

6. Vlastní cache?

Kešku si může založit každý a je to jednodušší, než byste řekli: stačí si vybrat libovolné místo, zpravidla takové, které chcete ukázat ostatním, sehnat si krabičku, notýsek a tužku. Nemělo by jít o soukromý (= cizí) pozemek a keš musí ležet v určité vzdálenosti od jiné kešky. Pokud ale otevřete mapu geocachingu, zjistíte, že keše jsou téměř všude a že vaše vyhlédnuté místo je možná už dávno obsazené, případně se na něm keše zakládat nesmí (což u nás platí například pro na hřbitovy, dětská hřiště, školy nebo vojenské prostory). Proto také musí jednotlivé cache před jejich zveřejněním schválit reviewer alias revírník. Mimochodem, když se keška objeví na webu jako žhavá novinka, obvykle je objevená do patnácti minut.


 

7. Náročnost a nástrahy

Hledání keší je báječné dobrodružství, ale má svá rizika. Každá keš má čísly od 1 do 5 označený terén a obtížnost. Čísla vám už předem prozradí, jak snadné bude kešku objevit a s jakými problémy můžete počítat tam, kde je uložená. Jak asi tušíte, jedničku dá každý, ale u pětky se neobejdete bez lana, žebříku nebo potápěčského vybavení.



Při hledání je také potřeba používat zdravý rozum a dodržovat základní bezpečnostní zásady, například nelézt do podzemí a do kanálů v době, kdy hrozí vydatný déšť. V roce 2018 dopadl tragicky odlov keší v útrobách Motolského potoka v Praze, který vede několik kilometrů podzemím. Prudký déšť zvedl hladinu, dva lidé se utopili a další dva zranili.

Oblíbená keška měla obtížnost hodnocenou 2,5, terén jako 4, a její vlastník na rizika upozorňoval, ale marně. Nyní se sice na webu dá najít, ale reálně je uzamčená a nedá se tudíž ulovit.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Odlovte si nejoblíbenější pražské kešky!

Odlovte si nejoblíbenější pražské kešky!

Také ve vás slovo "keška" vyvolává vášeň lovců pokladů? Jestliže ještě z hlavního města ještě žádné úlovky nemáte, zkuste s námi zamířit k těm nejproslulejším skrýším, které nesmí ve sbírce žádného kačera chybět!

Geocachingové série v Kraji blanických rytířů Letní sporty

Geocachingové série v Kraji blanických rytířů

Zpestřete si svoje toulky zádumčivým krajem pod bájným Blaníkem. Vyrazte na lov schránek drobných pokladů se sérií geocachingových her a nechte se vést místy, která jsou jiným skryta. Spojíte tím radost z nálezu spolu se zážitkovou osvětou a aktivním pobytem v přírodě.

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály Příroda

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály se nachází v Jizerských horách. Je vedená částečně skalním městem nad Oldřichovem v Hájích. Na stezce je řada zajímavých skalních útvarů a interaktivnch prvků, jako je ptačí byt či masky šelem.

Skála smrti u Kunratic u Cvikova Příroda

Skála smrti u Kunratic u Cvikova

Skála smrti, dříve nazývaná též Rytířský skok, stojí ukrytá ve stínu stromů na pravém břehu Svitávky asi 1,5 km jižně od středu Kunratic u Cvikova. Skála je vysoká 15 metrů a je v ní vytesán reliéf, který znázorňuje rytíře na vzpínajícím se koni a dívku padající ze skály.

Literární toulky Českem: tipy na výlety za sochami hrdinů, které znáte z knížek i filmů

Literární toulky Českem: tipy na výlety za sochami hrdinů, které znáte z knížek i filmů

Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.

Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Udělejte si pěkný výlet do kraje blanických rytířů na jihovýchodě středních Čech.

Tajemství, báje a drby: kterými městy vás provedou průvodci?

Tajemství, báje a drby: kterými městy vás provedou průvodci?

Řada měst zve návštěvníky z řad turistů, ale i domácí obyvatele na zajímavé prohlídky. Na nich vám průvodci prozradí nejen historické milníky jejich města, ale také pikantní detaily o osobnostech tehdejší doby a způsobu života bohatých i chudých obyvatel. Mnohdy nechybí ani oblíbené pověsti a legendy. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, kde na vás ochotní průvodci čekají a co všechno vám ukáží – vybírat můžete z denních i večerních prohlídek.

Geocaching – Pojďte si ulovit vlastní poklad!

Geocaching – Pojďte si ulovit vlastní poklad!

Pokud chcete spojit svoje výlety s dobrodružstvím, je geocaching přesně to, co hledáte! O co se jedná? Jde o dobrodružnou hru, při které pomocí navigace GPS hledáte tzv. keše (česky jsou to jednoduše skrýše). Skrýše se nacházejí vlastně všude kolem nás a jejich seznamy najdete na specializovaných serverech. Pokud byste hledali srovnání, tak nejpodobnější by asi byla šipkovaná, kterou si pamatujete z táborů. Protože ale žijeme ve 21. století, používají hráči namísto šipek z kůry souřadnice a navigace ze satelitu.

Geocaching a co to vlastně je?

Geocaching a co to vlastně je?

Proč to lidi baví? Geocaching je geniální spojení sportu a moderních technologií. Donutí vás vstát od počítače a vyrazit do přírody. Geocaching je také ideální pro milovíky záhad, tajemných šifer, dobrodružství a pro všechny, kteří si chtějí rozšířit obzory. Geocaching vznikl v roce 2000 ve Spojených státech, nyní je na světě přes 200 000 keší, v České republice je přes 5000 keší a okolo 4000 aktivních geocacherů.

Naučná stezka Obora Lomnice v Lomnici u Tišnova Příroda

Naučná stezka Obora Lomnice v Lomnici u Tišnova

Na trase naučné stezky Obora Lomnice dlouhé 2 km můžete navštívit celkem 9 zastávek, kde se dozvíte něco o historii obory, lesním porostu, fauně a flóře, ale i o hospodaření ve zdejších lesích. Jednotlivé informační tabule jsou doplněny o pěkné fotografie, které přibližují dané téma zastávky.

Geocaching v okolí Čertovy hory Zážitky

Geocaching v okolí Čertovy hory

Čertova hora je vyhledávaným místem vyznavačů světové hry geocaching. Na jedné z „keší“, která se jmenuje Okolo Čerťáku, se spolupodílel i Sportovní areál Harrachov a.s. K dispozici tu jsou prakticky všechny druhy keší.

Geocaching na Šumavě Zážitky

Geocaching na Šumavě

Od listopadu 2009 se můžete v oblasti Národního parku Šumava připojit k těm, kteří si oblíbili hru Geocaching. Hry s názvem Lýkožrout smrkový 2009 se může zúčastnit kdokoliv, od nejmladších po nejstarší, má motivovat a učit. Můžete si vychutnat radost z pohybu v přírodě a svoji schopnost orientace. Proto geocaching zavítal i do NP Šumava.

Další aktuality

Významné dny naší historie: co se stalo v dubnu?

Založení Národního muzea, filmová cena Oscar pro filmy Ostře sledované vlaky a Obchod na korze, vyhlášení chráněné krajinné oblasti Český kras, otevření pražského letiště, první výtisky Máchova Máje, založení Jedličkova ústavu anebo výroba první české lokomotivy: to je jen malý výběr z dubnových výročí a zajímavostí. Připomeňte si je s Kudy z nudy!
30. březen 2025 11:41
Životní styl

Apríl a aprílové počasí: Déšť, slunce a místa, která vypadají jako deštníky

Už vás někdy aprílové počasí vyšplouchlo? Duben je čas, kdy ráno vyjdete ven v bundě, odpoledne litujete, že jste si nevzali kraťasy, a večer vás překvapí nečekaný liják. Co v té chvíli pomůže? Deštník! Vydejte se s Kudy z nudy na místa, která nám deštníky a aprílové počasí připomínají nejvíc.
30. březen 2025 11:38
Životní styl

Kalendář 2025: Přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, tymián, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
26. březen 2025 16:26
Životní styl

České rekordy: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Česko možná není zemí gigantických hor ani nekonečných kaňonů, ale když přijde na rekordy, rozhodně se nemáme za co stydět! Od nejvyšší hory po nejnižší bod, od nejdelší jeskyně po nejhlubší propast, naše krajina je plná fascinujících extrémů, které stojí za návštěvu. Víte, kde najdete nejvyšší věže, nejdelší mosty nebo třeba největší přehradu? Vydejte se s Kudy z nudy za českými rekordy v terénu!
26. březen 2025 0:15
Životní styl

Ukliďme Česko: na dobrovolníky čekají řeky po povodních

V sobotu 29. března 2025 proběhne hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací či v chráněných územích, ale také na řekách, na jejichž březích zůstalo po loňských povodních nebývalé množství odpadků... Přidáte se také?
25. březen 2025 10:00
Životní styl

Kalendář 2025: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kulturní scéna v Česku se stále výrazněji věnuje ekologickým tématům. Ekologický přístup pořadatelů akcí ukazuje, jak se skvěle bavit i plánovat akce šetrné k přírodě. V přehledu festivalů a dalších zajímavých akcí pro rok 2025 najdete tipy na zážitky, které si kladou za cíl vyprodukovat co nejméně odpadu a snížit i ekologickou zátěž a zároveň přispět k lepší a méně znečištěné planetě Zemi. Bavte se udržitelně!
24. březen 2025 10:26
Životní styl

Připomeňte si Světový den poezie

Světový den poezie připadá na 21. březen. Cílem tohoto svátku je podpora jazykové různorodosti a zviditelnění ohrožených jazyků v místě jejich používání. Připomeňte si oblíbenou báseň i místa napříč Českou republikou spojená s našimi básníky.
21. březen 2025 7:07
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
19. březen 2025 19:54
Životní styl