ÚvodAktualityGeocaching a co to vlastně je?

Geocaching a co to vlastně je?

  • 16. února 2010
Proč to lidi baví? Geocaching je geniální spojení sportu a moderních technologií. Donutí vás vstát od počítače a vyrazit do přírody. Geocaching je také ideální pro milovíky záhad, tajemných šifer, dobrodružství a pro všechny, kteří si chtějí rozšířit obzory. Geocaching vznikl v roce 2000 ve Spojených státech, nyní je na světě přes 200 000 keší, v České republice je přes 5000 keší a okolo 4000 aktivních geocacherů.
Geocacheři (lidé provozující geocaching) jsou podivní lidé. Lezou po skalách, chodí po Praze a všude hledají malé krabičky plné postaviček z kinder-vajíček. V ruce drží nějaké podivné přístroje a jsou prostě podezřelí. Tak nějak může vypadat nezasvěcený pohled na geocaching. Ale tak to opravdu není. Při geocachingu skutečně hledáte malé krabičky schované po celém světě, kterým se říká cache, keše nebo kešky. K nalezení potřebujete dvě technické vymoženosti – internet a satelitní navigaci GPS. Na internetu zjistíte, které keše máte nejblíž a líbí se vám. Zobrazíte si souřadnice a ty zadáte do GPS přístroje. Ten vás dovede na místo a po chvíli hledání vítězoslavně vytahujete nalezený poklad. V keši se nachází sešítek zvaný logbook a několik předmětů. Do logbooku zapíšete svojí návštěvu a můžete vyměnit některé předměty v keši za něco vlastního. Nejedná se o nic drahého, v keši najdete například hračky, lístek na metro, cizí mince, CD,...Když přijdete z lovu domů, na internetu svojí návštěvu zapíšete podrobněji (zalogujete) a můžete se kochat statistikami o počtu ulovených keší.

I tak by se ale mohl zdát geocaching nudný. Proč se předhánět v počtu nalezených krabiček? Na tuto otázku si odpovíte sami až po pár nalezených keších. Pokud máte rádi turistiku, dobrodružství a cestování, tak vás geocaching prostě vtáhne a nepustí. Keše jsou totiž schované na zajímavých místech, kam byste se bez geocachingu nikdy nedostali. Keše jsou u turistických památek, jezer, výhledů v lese, na kopcích, u zapomenutých kostelíčků, na skalách, na mostech, pod vodou, na stromě, ... Každé keš je jedinečná a pokaždé to je zážitek. Keše totiž zakládají samotní hráči a cacher se vždy chce svojí keší vytáhnout a podělit se o zajímavé místo. Navíc je geocaching hra celosvětová, kešky naleznete v každé metropoli, ale i v australské buši, na odlehlých ostrovech nebo na severním pólu. Cestování hned získá nový rozměr.

Kolem této zábavy se také sdružuje početná
komunita. Vše se organizuje přes internet, ale často ostatní kačery (počeštěný název pro geocachery) potkáte osobně. Nejčastěji k tomu dochází přímo u keše, kdy si všimnete hledajícího člověka z GPS přístrojem. Následuje většinou milý rozhovor a třeba společný odlov dalších keší. Geocacheři se také schází více organizovaně na srazech zvaných eventy. Jedná se o různé akce jako třeba Pražské GeoPivo (pokec v hospodě), GeoBlaznoviny  nebo Czech Geocheck (několikadenní závod v geocachingu).

A jak s geocachingem začít?

Předně není potřeba hned kupovat GPS přístroj. Keše se dají najít i bez něj. Ideální je jít na cache s někým, kdo už geocaching provozuje a vidět všechno na vlastní oči. Pokud někoho takového nemáte, nevadí. Nejprve se zaregistrujte na serveru www.geocaching.com. Registrace je zdarma a bezproblémová. Na tomto serveru je mapa keší, tak najděte váš domov a vyberte si nějakou blízkou traditional cache. Přečtěte si podrobnosti o keši, také nezapomeňte na nápovědu (hint), která vám velmi usnadní hledání. Je zde také možnost zobrazit cache na serveru mapy.cz. Tam lokaci vidíte na velmi podrobných ortofotomapách, takže když přijdete na místo, máte velmi dobrou představu, kde se cache nachází. Existují totiž keše více typů. Kromě traditional keší, kde již máte rovnou souřadnice pokladu existují také multi a mystery keše. U keší typu multi musíte většinou obejít několik zastávek (anglicky stage) a zjistit určité informace. Například kdy bylo založeno muzeum, spočítat kostelní věže, kde se narodil slavný umělec atd. Z toho všeho spočítáte výsledné souřadnice a můžete vyrazit ulovit poklad. Mystery keše jsou většinou náročnější, ale o to je větší radost z jejich nálezu. Je nutná nějaká domácí příprava, většinou musíte rozluštit nějakou šifru, vygooglit nějaké informace nebo vyřešit matematickou hádanku. K některým keším se dá dostat autem, ale mnohem lepší zážitek máte, když vyrazíte na kole nebo pěšky. Často se i pořádně zapotíte, kešky bývají na vysokých kopcích, jsou i kešky horolezecké nebo potápěčské. Mě osobně nikdy nebavilo jezdit na kole, ale teď rád vyrazím na výlet, protože mám před sebou zajímavý cíl. Geocaching je také ideální pro rodiny s dětmi. Málokteré dítě odmítne výlet s pokladem plným hraček na konci.

Další aktuality

Na co se mohou děti těšit o pololetních prázdninách?

Pololetní prázdniny přinášejí řadu možností, jak využít volný čas. Na mnohých místech čeká děti s pěkným vysvědčením vstup zdarma nebo se slevou. Vybírat si přitom mohou prohlídky zoologických zahrad, návštěvu muzea, nebo i lyžování ve skiareálu. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si rodinný den.
14. leden 2025 20:00
Zážitky

Tradice: veselé, zábavné i hodně divné mezinárodní dny

Každý den je důvod k oslavě. I když zrovna nemáte svátek nebo narozeniny, určitě si vyberete z neskutečně dlouhého seznamu mezinárodních či světových dnů. Své dny slaví potraviny, zelenina, příroda, zvířata, švihlá chůze, a dokonce i toaletní papír, orgasmus, suché zipy nebo Star Wars.
14. leden 2025 17:12
Životní styl

Kam na výlet vlakem s dětmi? Vydejte se na rodinný výlet vlakem!

Portál Kudy z nudy zve na rodinné výlety, které nikdy nezklamou. Jestliže patříte k milovníkům romantiky na kolejích, vyzkoušejte naše tipy na zajímavé vlakové tratě, kde se svezete i v zimním období, než zase vyjedou sezónní motoráčky a další turistické linky.
14. leden 2025 14:00
Zážitky

Tradice: sněhuláci a Světový den sněhuláků

Sotva napadne pár centimetrů sněhu, rostou kolem nás jako houby po dešti. Řeč je o sněhulácích, a to všech tvarů a velikostí. Už dávno totiž neplatí, že správný sněhulák musí být postavený jen ze tří obřích sněhových koulí. Když je sněhu málo, můžete si postavit třeba sněhového zajíce anebo alespoň malého Olafa, a oslavit s Kudy z nudy 18. leden jako Sněhový den sněhuláků.
14. leden 2025 11:57
Zimní sporty

Ochutnejte masopustní sladkosti!

Od Tří králů až do Popeleční středy trvá období masopustu. K masopustu patří nejen průvody masek a bály, ale také skvělé jídlo. Ochutnejte křehké pečivo zvané boží milosti nebo masopustní koblihy. Připravte si je sami podle našich receptů. Milovníci tradic české kuchyně si rozhodně přijdou na své!
14. leden 2025 10:00
Gurmánská turistika

Užijte si Světový den logiky hrou, luštěním a šiframi

Na 14. ledna připadá Světový den logiky, který byl poprvé vyhlášen roku 2019 organizací UNESCO ve spolupráci s Mezinárodní radou pro filozofii a humanitní vědy. Datum k oslavě Světového dne logiky bylo zvoleno na výročí úmrtí Kurta Gödela a výročí narození Alfreda Tarského, dvou nejvýznamnějších logiků dvacátého století. Kudy z nudy zve v tento den všechny zájemce na místa, kde budou logické myšlení potřebovat – do science center a do víru interaktivních her plných hádanek a šifer.
14. leden 2025 9:30
Zážitky

Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, sloužící k nácviku ledového lezení. Když je zima příznivá a teploty se drží pod bodem mrazu, vznikají umělé ledopády například ve Víru na Vysočině nebo v Liberci. Za přírodním ledem se vypravte do Krkonoš a jako pěší turisté můžete obdivovat krásu barevných ledopádů v Českém Švýcarsku nebo v Javorníkách.
14. leden 2025 6:00
Zimní sporty

Zapojte se do sčítání vodních ptáků!

Třetí lednový víkend 18. a 19. ledna 2025 odstartuje sčítání vodních ptáků, které pak v omezené míře pokračuje až do konce ledna. Zapojit se do něj může každý, kdo chce ornitologům pomoci zjistit jaké mají ptáci zvyky a jak reagují na změny životního prostředí. Ptactvo dobrovolníci pozorují na klasických zimovištích u řek, rybníků a přehrad.
13. leden 2025 12:00
Příroda