ÚvodAktualityGeocaching a co to vlastně je?

Geocaching a co to vlastně je?

  • 16. února 2010
Proč to lidi baví? Geocaching je geniální spojení sportu a moderních technologií. Donutí vás vstát od počítače a vyrazit do přírody. Geocaching je také ideální pro milovíky záhad, tajemných šifer, dobrodružství a pro všechny, kteří si chtějí rozšířit obzory. Geocaching vznikl v roce 2000 ve Spojených státech, nyní je na světě přes 200 000 keší, v České republice je přes 5000 keší a okolo 4000 aktivních geocacherů.
Geocacheři (lidé provozující geocaching) jsou podivní lidé. Lezou po skalách, chodí po Praze a všude hledají malé krabičky plné postaviček z kinder-vajíček. V ruce drží nějaké podivné přístroje a jsou prostě podezřelí. Tak nějak může vypadat nezasvěcený pohled na geocaching. Ale tak to opravdu není. Při geocachingu skutečně hledáte malé krabičky schované po celém světě, kterým se říká cache, keše nebo kešky. K nalezení potřebujete dvě technické vymoženosti – internet a satelitní navigaci GPS. Na internetu zjistíte, které keše máte nejblíž a líbí se vám. Zobrazíte si souřadnice a ty zadáte do GPS přístroje. Ten vás dovede na místo a po chvíli hledání vítězoslavně vytahujete nalezený poklad. V keši se nachází sešítek zvaný logbook a několik předmětů. Do logbooku zapíšete svojí návštěvu a můžete vyměnit některé předměty v keši za něco vlastního. Nejedná se o nic drahého, v keši najdete například hračky, lístek na metro, cizí mince, CD,...Když přijdete z lovu domů, na internetu svojí návštěvu zapíšete podrobněji (zalogujete) a můžete se kochat statistikami o počtu ulovených keší.

I tak by se ale mohl zdát geocaching nudný. Proč se předhánět v počtu nalezených krabiček? Na tuto otázku si odpovíte sami až po pár nalezených keších. Pokud máte rádi turistiku, dobrodružství a cestování, tak vás geocaching prostě vtáhne a nepustí. Keše jsou totiž schované na zajímavých místech, kam byste se bez geocachingu nikdy nedostali. Keše jsou u turistických památek, jezer, výhledů v lese, na kopcích, u zapomenutých kostelíčků, na skalách, na mostech, pod vodou, na stromě, ... Každé keš je jedinečná a pokaždé to je zážitek. Keše totiž zakládají samotní hráči a cacher se vždy chce svojí keší vytáhnout a podělit se o zajímavé místo. Navíc je geocaching hra celosvětová, kešky naleznete v každé metropoli, ale i v australské buši, na odlehlých ostrovech nebo na severním pólu. Cestování hned získá nový rozměr.

Kolem této zábavy se také sdružuje početná
komunita. Vše se organizuje přes internet, ale často ostatní kačery (počeštěný název pro geocachery) potkáte osobně. Nejčastěji k tomu dochází přímo u keše, kdy si všimnete hledajícího člověka z GPS přístrojem. Následuje většinou milý rozhovor a třeba společný odlov dalších keší. Geocacheři se také schází více organizovaně na srazech zvaných eventy. Jedná se o různé akce jako třeba Pražské GeoPivo (pokec v hospodě), GeoBlaznoviny  nebo Czech Geocheck (několikadenní závod v geocachingu).

A jak s geocachingem začít?

Předně není potřeba hned kupovat GPS přístroj. Keše se dají najít i bez něj. Ideální je jít na cache s někým, kdo už geocaching provozuje a vidět všechno na vlastní oči. Pokud někoho takového nemáte, nevadí. Nejprve se zaregistrujte na serveru www.geocaching.com. Registrace je zdarma a bezproblémová. Na tomto serveru je mapa keší, tak najděte váš domov a vyberte si nějakou blízkou traditional cache. Přečtěte si podrobnosti o keši, také nezapomeňte na nápovědu (hint), která vám velmi usnadní hledání. Je zde také možnost zobrazit cache na serveru mapy.cz. Tam lokaci vidíte na velmi podrobných ortofotomapách, takže když přijdete na místo, máte velmi dobrou představu, kde se cache nachází. Existují totiž keše více typů. Kromě traditional keší, kde již máte rovnou souřadnice pokladu existují také multi a mystery keše. U keší typu multi musíte většinou obejít několik zastávek (anglicky stage) a zjistit určité informace. Například kdy bylo založeno muzeum, spočítat kostelní věže, kde se narodil slavný umělec atd. Z toho všeho spočítáte výsledné souřadnice a můžete vyrazit ulovit poklad. Mystery keše jsou většinou náročnější, ale o to je větší radost z jejich nálezu. Je nutná nějaká domácí příprava, většinou musíte rozluštit nějakou šifru, vygooglit nějaké informace nebo vyřešit matematickou hádanku. K některým keším se dá dostat autem, ale mnohem lepší zážitek máte, když vyrazíte na kole nebo pěšky. Často se i pořádně zapotíte, kešky bývají na vysokých kopcích, jsou i kešky horolezecké nebo potápěčské. Mě osobně nikdy nebavilo jezdit na kole, ale teď rád vyrazím na výlet, protože mám před sebou zajímavý cíl. Geocaching je také ideální pro rodiny s dětmi. Málokteré dítě odmítne výlet s pokladem plným hraček na konci.

Další aktuality

Kalendář 2025 pro vegetariány: nejlepší festivaly zeleniny a ovoce

Patříte k lidem, kteří si místo řízku radši pochutnají na jídle ze zeleniny a dobrém ovoci? Pak se vám jistě budou hodit naše tipy na gastronomické akce, kde hrají hlavní roli jahody, meruňky, jablka, česnek nebo cibule. Během pozdního jara, léta a podzimu můžete vyrazit na gastronomické slavnosti podle vašich oblíbených plodin a chutí. A i když se třeba nebude jednat o čistě vegetariánské akce, dobroty bez masa na nich určitě bez potíží seženete. Tipy pro vegetariány, frutariány, vitariány i flexitariány vám přináší Kudy z nudy.
11. duben 2025 15:40
Gurmánská turistika

Už máte hotovou velikonoční výzdobu? Pokud ne, vyrobte si dekorace na některém z workshopů

Velikonoce se kvapem blíží a kromě úklidu je třeba vyzdobit si byt či dům jarními dekoracemi. Pokud ještě nemáte hotovo a patříte ke zručným a tvůrčím lidem, zkuste se inspirovat na některém z velikonočních workshopů nebo dílničkách, které zabaví jak dospěláky, tak šikovné děti.
11. duben 2025 15:00
Zážitky

Bylinky a Velikonoce? Ochutnejte netradiční zelenou polévku

Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanské svátky a jejich oslava se v České republice nese především v tomto duchu. Zároveň se ale prolíná množství lidových zvyků a tradic. Dobové recepty na velikonoční pokrmy dokládají, že jarní očista organismu bývala součástí životů našich předků a že Velikonoce pro ni byly nejlepší příležitostí.
11. duben 2025 14:45
Gurmánská turistika

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (12.4. – 13.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Velikonoční jarmark v Uherském Hradišti 2025, Velikonoční jarmark v Táboře 2025, Sakura Fest, Ústecká jarní padesátka 2025, Velikonoční trhy na Sychrově . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. duben 2025 13:02
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (12.4. – 13.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoce na vsi 2025 – program ve skanzenu v Zubrnicích, Mezinárodní výstava ušlechtilých koček v Plzni, Velikonoce na Slezskoostravském hradě 2025, Půlmaraton Plzeňského kraje 2025, Velikonoce na zámku Ctěnice 2025. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
11. duben 2025 12:57
Zážitky

Den Země 2025, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
11. duben 2025 12:00
Příroda

Království romantických snílků: tipy na výlety do tajemných skalních hradů

Slunečné dny přímo svádějí k toulkám přírodou. Vděčným výletním cílem jsou tajuplné hrady, kterých je po celém Česku opravdu mnoho. Málokterá místa ale vyniknou tak, jako skalní hrady plné chodeb, temných síní, galerií a světniček, vyvrtaných ve skalách i nastavovaných zvenčí. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat ty nejkrásnější z nich!
11. duben 2025 6:00
Památky

Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou?

Také rádi barvíte na Velikonoce vajíčka? Zkuste to letos jinak – pomocí přírodních zdrojů, které znávaly i naše prababičky. Nemusíte se bát, že vaše vajíčka budou mít nevýrazné barvy, s přírodními zdroji lze dosáhnout široké palety pestrých odstínů! A když nakonec vajíčka vyleštíte kouskem slaniny, budou se navíc krásně lesknout. A co budete potřebovat? Stačí si připravit běžně dostupné suroviny, například červené zelí, cibuli, kurkumu nebo víno.
10. duben 2025 20:37
Gurmánská turistika