K osadě Jizerka celá desetiletí neodmyslitelně patříval tzv. Hnojový dům, předposlední chalupa na pravé straně cesty vedoucí z Jizerky směrem k močálům a Smědavě. Proslula zejména díky svému majiteli – Gustavu Ginzelovi, známému horolezci, cestovateli, fotografovi a sběrateli kuriozit.
Unikátní
muzeum kuriozit vybudoval uprostřed
Jizerských hor pan
Gustav Ginzel. Původní chalupa byla postavena na přelomu 17. a 18. století. Po kolektivizaci zemědělství sloužila pro ustájení krav a jako skladiště hnoje, odtud tedy dostala své přízvisko. V roce 1964 ji zakoupil za symbolickou cenu cestovatel a dobrodruh Gustav Ginzel, který nejprve hnůj rozřezal, vyplavil zavedením blízkého potoka do objektu a poté jej prodal (podle tradice za něj získal údajně více, než kolik zaplatil za samotný objekt). Chalupu postupně zrestauroval a vybavil kuriozními exponáty.
Známé byly jeho
antiznásilňovací postele, vycpaní králíci s jeleními parůžky, stereozáchody, rozšlápnutý
kbelík ze Sibiře, sušená hlava
pralesního divocha i
busty významných revolucionářů. Cestovatel však shromáždil také trofeje ze svých cest, nádherné kousky zdejšího lidového malovaného nábytku a cennou sbírku památek na začátky liberecké turistiky. Ke každé věcičce, ke každému nepoužitelnému předmětu i k vybavení domu měl pan Ginzel
krátkou zkazku na hranici recese a neskutečného výmyslu.Přednáška popisující jednotlivé "exponáty" byla několikahodinová a nezastavitelná. Dům v minulosti ročně navštívily tisícovky turistů, které Gustav Ginzel bavil svým vyprávěním a promítáním diapozitivů. V roce 1995 chalupa vyhořela, a ačkoli na jejím místě nechal pan Ginzel postavit její přesnou kopii, dům už veřejnosti otevřen není.
V roce
2008 Gustav Ginzel zemřel, ale kouzelná roubená chalupa připomíná jeho zvláštní příběh návštěvníkům
Jizerky stále nadále, i když je
již navždy uzvřena. Roubenka dnes patří synovci pana Ginzela, Hansu Ginzelovi, který ji využívá jako rekreační chalupu své rodiny a zpřístupnit ji neplánuje.