Stezka vás seznámí s geologickými poměry v okolí lužického zlomu, který tvoří významné rozhraní mezi lužickým žulovým masivem a druhohorními křídovými pískovci. Na řadě míst jsou patrné pozůstatky po těžbě rud a dobývání křemene ve středověku.
Hornická naučná stezka prochází zhruba
dva kilometry jižně od Dolního Podluží, v údolí potoka Milířka (dříve Zlatého potoka). Střední částí údolí prochází linie geologické poruchy tzv. lužického přesmyku, která je spojená s výskytem rudních ložisek.
Dosud známé
štoly a zbytky jam dokládají, že s těžbou se v údolí Milířky započalo již před několika sty lety. Stezka zpřístupňuje množství dochovaných pozůstatků po průzkumných pracích a
těžbě stříbrných rud, barevných kovů, pískovcových kvádrů a křemene. Jedna ze štol se stala evidovaným zimovištěm netopýrů.
Na
4,5 kilometru dlouhém okruhu se 7 zastávkami se návštěvníci seznámí s historií dolování v této oblasti. Naučná stezka je nejlépe přístupná po turistických značených cestách z Dolního Podluží nebo Jiřetína pod Jedlovou.
Začátek je východně od osady Lesné
v dolní části údolí Milířky asi 1,2 km jižně od křižovatky Mýto na hlavní silnici č. 9. Trasy je určena pro pěší a je středně náročná, celkové převýšení je asi 220 m.
Prozkoumejte historii těžby a unikátní geologii na naučné stezce Údolí Milířky, situované v malebném prostředí lužického zlomu.
Cílem stezky je seznámit návštěvníky s geologickými poměry v okolí lužického zlomu a historií těžby rud a křemene v tomto regionu.
Stezka má dlouhý okruh 4,5 kilometru s celkovým převýšením 220 metrů.
Naučná stezka má 7 zastávek, které informují o historii dolování a geologických jevech.
Na stezce je možné vidět štoly, zbytky jam a další pozůstatky po průzkumných pracích a těžbě různých rud, barevných kovů a křemene.
Jedna ze štol na stezce slouží jako evidované zimoviště netopýrů.
Stezka začíná východně od osady Lesné, nejlépe je přístupná po turistických značených cestách z Dolního Podluží nebo Jiřetína pod Jedlovou.
Oblast je charakterizována předělem mezi lužickým žulovým masivem a druhohorními křídovými pískovci, což je spojeno s výskytem rudních ložisek.
Stezka je určena pro pěší a je středně náročná, vhodná pro návštěvníky, kteří mají zájem o geologii a historii těžby.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.