Muzeum Horní Slavkov je umístěno v nově adaptovaném domě čp. 211, který je sousedním domem architektonicky nejcennějšího objektu v Horním Slavkově – Pluhova domu. Expozice muzea se věnují výrobě porcelánu, cínařství, hornictví a dějinám města.
Uprostřed lázeňského trojúhelníku v CHKO Slavkovský les leží město
Horní Slavkov. Roku 1792 zde vznikla
nejstarší porcelánka v Čechách, později známá pod jménem
Haas a Czjzek, k, kdysi největší porcelánka v rakousko-uherské monarchii a druhá největší v českých zemích.
Expozice muzea se nacházejí v renesančním měšťanském domě. V expozici jsou prezentovány hlavní historické mezníky a významné obory lidské činnosti, které výrazně ovlivnily dějiny města, především pak
hornictví cínu,
stříbra a uranu s ukázkami rud a hornických industrií z různých etap vývoje. Nejvýznamnějšími řemeslnými výrobami ve městě bylo
cínařství a produkce porcelánu. Součástí expozice je
unikátní měšťanská černá kuchyně v přízemí domu a tři výstavní sály na pořádání krátkodobých výstav. Prohlédnete si zde také např.
expozici bývalého špitálního kostela sv. Anny v Horním Slavkově
či mineralogie.
Z historie města: území Horního Slavkova je významné svými bohatými surovinovými zdroji, prameny minerálních vod a rozsáhlými lesními porosty. Počátkem 13. stol.
nedaleko starší havířské osady vznikla nová hornická kolonie, ze které se vyvinulo po příchodu horníků ze Saska okolo roku 1335 městečko pojmenované po svém zakladateli Slávkovi z Rýzmburka. Přívlastek
,,horní“ značí hornický a symbolizuje původ vzniku nového osídlení.
Městská práva a výsady rozšířili noví majetelé,
páni z Plavna. Za vlády mocného rodu
Pluhů z Rabštejna v letech 1494 – 1547 se Horní Slavkov řadí díky nebývalému rozvoji těžby cínových a stříbrných rud k největším horním městům. Dnes je město moderním živým
centrem turistického regionu v srdci
Slavkovského lesa.
Poznejte historii Horního Slavkova v Muzeu, které vystavuje porcelán, cínařství a důležité hornické průmysly v srdci Slavkovského lesa.
Muzeum Horní Slavkov je umístěno v nově adaptovaném domě čp. 211 v Horním Slavkově.
Expozice muzea se věnují výrobě porcelánu, cínařství, hornictví a dějinám města.
V muzeu si můžete prohlédnout měšťanskou černou kuchyň, expozici bývalého špitálního kostela sv. Anny a mineralogickou sbírku.
Roku 1792 zde vznikla nejstarší porcelánka v Čechách, známá pod jménem Haas a Czjzek.
Město bylo významné díky bohatým surovinovým zdrojům a rozsáhlým lesním porostům, a stalo se jedním z největších horních měst díky těžbě cínových a stříbrných rud.
Muzeum prezentuje hornictví cínu, stříbra a uranu s ukázkami rud a hornických industrií.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.