Naučná stezka v okolí Horního Slavkova mapuje dobu padesátých let minulého století, kdy se zde těžily uranové rudy. Na celkem 13 tabulích se dozvíte o důlních dílech a dalších zajímavostech, které s těžbou uranu v Horním Slavkově souvisejí.
Stezka je asi šest kilometrů dlouhá, s třinácti zastaveními u informačních tabulí u bývalých šachet i tam, kde v době nedávno minulé stávaly lágry.
Horní Slavkov byl
součástí Jáchymovských dolů, které v listopadu 1945 založilo Československo se Sovětským svazem. Sověti uran nutně potřebovali a v Československu se k němu mohli po válce dostat okamžitě, problémem všal byl nedostatek pracovních sil. Strategickou surovinu tak nejen v Horním Slavkově dolovaly
tisíce horníků, trestanců a také politických vězňů. V srpnu roku 1947 dolovali životu nebezpečný uran němečtí váleční zajatci, později sem byli přesunuti političtí vězni a kriminálníci.
V Horním Slavkově se nacházely
čtyři tábory, z nichž vedly k šachtám koridory ohraničené plotem z ostnatého drátu. Těžba skončila v roce 1959, když byly nejbohatší uranové žíly vyčerpány. Za celou dobu tu zemřelo celkem 103 dělníků.
Naučná stezka začíná u tabule stojící za sídlištěm směrem ke koupališti a provede vás západní částí revíru. Stanete tak například u jámy č. 11 v areálu statku, u jámy č. 8, kde probíhala těžba nejintenzivněji nebo v místech dnešní věznice, kde býval jeden ze čtyř trestaneckých lágrů.