Hornické muzeum sídlí v nově zrekonstruovaném domě někdejšího královského báňského úřadu v Rudolfově při staré silnici z Českých Budějovic do Třeboně. Perkmistrovský dům, ve kterém se muzeum nachází, byl vystavěn krátce po povýšení Rudolfova na svobodné horní město císařem Rudolfem II roku 1585.
Koho by dnes napadlo spojovat
jižní Čechy a Českobudějovicko s hornictvím? První zmínky o
těžbě stříbra u Budějovic v oblasti dnešního
Rudolfova pochází již z roku
1385 a skutečné dolování je zřejmě ještě staršího data. Intenzívní báňská činnost však začala až v polovině 16. století a
skončila českým stavovským povstáním a následnou třicetiletou válkou. Zdejší doly se ve své době řadily mezi nejvýznamnější kutiště v Čechách.
Zaměření muzea je rozděleno do tří částí. Expozice
hornictví a těžby stříbra v Rudolfovské oblasti včetně historie dolování na území jižních Čech, expozice
Rudolf II. a jeho město s náhledem do alchymie, prubířství a mincovnictví.
Stručné dějiny a život města od napoleonských válek po dnešek jsou pak expozicí třetí.
Návštěvník získá mnoho informací prostřednictvím dobových vyobrazení a báňských map, replik středověkých hornických nástrojů a svítidel, modelů důlních strojů, vzorků nerostů, ryzího stříbra a zlata i modelů renesanční architektury. Dozví se o
geologii jižních Čech a zdejších surovinových ložiskách, o málo známých b
áňských podnicích na území našeho kraje, o vrcholném období těžby stříbra v Rudolfově i o posledních pokusech dolování na přelomu 19. a 20. století.
V rudolfínské expozici má možnost poznat
dobu a život císaře Rudolfa II. a získá představu o podobě renesančního hornického města. Prolínání vznešeného světa Rudolfa II. s podzemním světem hrubé hornické dřiny návštěvník pozná v expozici alchymie, prubířství, mincovnictví a důlních map.
Zejména místním je určena
expozice moderní dějiny s tématy historie, živnosti a místní podniky, školství, spolky, obyvatelstvo a významné osobnosti. Součástí muzea je
muzejní knihovna a také badatelna s možností prezenčního studia odborné literatury a víceúčelový sál pro krátkodobé výstavy, přednášky a kulturní akce.
Objevte historii rudolfovského hornictví, život Rudolfa II., a významné exponáty těžby stříbra v Hornickém muzeu Rudolfov.
Muzeum sídlí v nově zrekonstruovaném domě někdejšího královského báňského úřadu v Rudolfově při staré silnici z Českých Budějovic do Třeboně.
Muzeum prezentuje historii hornictví a těžby stříbra v Rudolfovské oblasti, historii města za vlády Rudolfa II., včetně náhledu do alchymie, prubířství a mincovnictví, a dějiny města od napoleonských válek po dnešek.
Návštěvníci mohou vidět dobové vyobrazení a báňské mapy, repliky středověkých hornických nástrojů a svítidel, modely důlních strojů, vzorky nerostů, ryzího stříbra a zlata, i modely renesanční architektury.
Je důležité znát informace o geologii jižních Čech, o málo známých báňských podnicích v kraji, o vrcholném období těžby stříbra a o posledních pokusech dolování na přelomu 19. a 20. století.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.