V Štěpánově se nachází Hornický cechhaus, což je malé muzeum zaměřené na hornickou historii a geologii regionu. V expozicích, umístěných v podzemních prostorech jednoho z nejstarších domů ve městě, se představuje štěpánovský rudný revír.
V 13. století byla objevena bohatá ložiska v okolí Štěpánova. Během středověku probíhaly intenzivní důlní práce po dobu asi jednoho století. Pozdější snahy o obnovení dolů v této oblasti však neuspěly. Díky tomu můžeme dnes v malebném okolí Štěpánova vidět krajinu, která vypadá tak, jako by ji horníci opustili nedávno.
Díky své vynikající zachovalosti jsou dnes lokality středověké těžby v okolí Štěpánova velmi ceněny a odborníci jim věnují patřičnou pozornost. Štěpánovský rudný revír tak vyniká svou zachovalostí i ve srovnání s více známými hornickými oblastmi, jako je Jihlava, Kutná Hora nebo Krušnohoří. Návštěvníci zde mají spolehlivou možnost rekonstruovat pracovní a životní podmínky starých havířů.
Hornický život zde připomínají originály archeologických artefaktů z lokalit staré hornické činnosti ve Štěpánovském rudném revíru. Hornické nástroje a výstroj, předměty denní potřeby, spojovací materiál, keramika a mnoho dalšího. Také želízko a mlátek, které mají horníci ve svém cechovním znaku. Muzeum pořádá akce pro veřejnost či exkurze pro studenty geologie.