Zdroj foto: Městys Štěpánov nad Svratkou

Štěpánov nad Svratkou

Městys Štěpánov nad Svratkou najdete na Českomoravské vrchovině. Rozprostírá se v údolí nad soutokem řek Svratky a Hodonínky. Okolním kopcům s lesy a pastvinami vévodí středověká zřícenina hradu Zubštejn a se svou proslulou pověstí i romantická "Vysoká skála".
Štěpánov nad SvratkouMěstys Štěpánov nad Svratkou se nachází v turistické oblasti Koruna Vysočiny, v údolí řeky Svratky, mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Kunštátem, na hranici Vysočiny a Jihomoravského kraje. Název městečka vznikl podle jedné z teorií podle štěpů jabloní, kterých je zde velké množství. Skeptici se přiklánějí spíše k tomu, že se jedná o název obce odvozené od jména Štěpán, pravděpodobně Štěpána z Medlova. Ten byl předkem pánů z Pernštejna a jako knížecí úředník působil v roce 1213 jako správce na hradě Veveří a také zdejších stříbrných dolů. Osada Štěpánov vznikla podél středověké cesty do Předklášteří. Kolonizaci zdejšího kraje vedl Štěpán z Medlova a hlavní vlna osídlování byla dokončena v první polovině 13. století. První písemná zpráva o Štěpánově pochází z listiny s datem 15. února 1285. Štěpánov se stal ve středověku průmyslovým centrem panství, v okolí se těžilo hlavně stříbro, měď a železná ruda. První vysoká pec zde pracovala už v roce 1640, další byla zprovozněna v roce 1761 a třetí roku 1862. Zdejší železo patřilo k nejlepším na Moravě a např. v 17. století dodávaly místní železárny nejvíce zbraní ze všech moravských železáren ve výborné kvalitě. V roce 1814 byl ve Štěpánově zhotoven první provozuschopný parní stroj v celé habsburské monarchii. Poháněl valchu brněnského soukeníka Wünsche. Vysoká pec byla odstavena v r. 1876 a zbourána 1952.

Štěpánov nad SvratkouNejstarší dějiny městečka si pamatuje zřícenina hradu Kozlov (Hradisko), která se vypíná vysoko nad údolím Svratky. Dominantou městysu je kostel sv. Petra a Pavla, původně románský, a dům č. 9 – Hornický cechhaus Štěpánov. Dům patří k nejstarší zástavbě ve Štěpánově, v minulosti byl sídlem správy místních dolů a hutí. V jeho sklepení je umístěn Hornický cechhaus Štěpánov – malé muzeum s důrazem na hornickou historii a regionální geologii. Nedaleko kostela stojí ještě zděná zvonice a ti, kdo mají rádi přírodu a historii by si neměli nechyt ujít procházku po naučné stezce Štěpánovský čtyřlístek. Provede vás kolem národní přírodní památky U Hamrů, okolo bývalých dolů, na Švařec a přes Brťoví a Čtyři Dvory se vrátí zpět do Štěpánova. Městysem prochází Via Czechia – centrální.

Aktivity v městysi Štěpánov nad Svratkou

Hornický cechhaus Štěpánov

V Štěpánově se nachází Hornický cechhaus, což je malé muzeum zaměřené na hornickou historii a geologii regionu. V expozicích, umístěných v podzemních prostorech jednoho z nejstarších domů ve městě, se představuje štěpánovský rudný revír.
Štěpánov nad Svratkou, Kraj Vysočina

Naučná stezka Štěpánovský čtyřlístek

Štěpánovský čtyřlístek je naučná stezka začínající ve Štěpánově nad Svratkou a vedoucí kolem místních zajímavostí spojených s historickou těžbou barevných rud.
Štěpánov nad Svratkou, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v městysi Štěpánov nad Svratkou

Penzion a restaurace Hodůnka

Penzion a restaurace Hodůnka se nachází v obci Olešnička. Restaurace nabízí teplá jídla, alkoholické nápoje i nealkoholické nápoje. Lze zde také uspořádat společenské akce.
Štěpánov nad Svratkou, Kraj Vysočina

Inspirace na výlety z oblasti Koruna Vysočiny


Karavanem od jara do zimy: Vysočinou do Žďárských vrchů, za tradicemi masopustu, do Kameniček a na Veselý Kopec

Žďárské vrchy, Kameničky a Veselý Kopec, krásná příroda, lidová architektura, umění a masopustní tradice: to všechno slibuje výlet s Kudy z nudy a s karavanem na Vysočinu. Program je pestrý stejně jako zdejší příroda, a na své si přijdou všichni: pěší turisté, milovníci dalekých výhledů i fandové historie.
karavanem Vysočinou do Žďárských vrchů, Výpravy za kuriozitami

Žďár nad Sázavou je perlou barokní gotiky

Turisté do Žďáru nad Sázavou jezdí kvůli prohlídce cisterciáckého kláštera, zámku s Muzeem nové generace, za sochami Michala Olšiaka nebo za modely železnic. Nic z jmenovaného ale nepřekoná poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato unikátní památka, postavená ve slohu barokní gotiky, byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Žďár nad Sázavou, Za památkami UNESCO

Santiniho cyklotrasa z Vojnova Městce do Bystřice nad Pernštejnem

Santiniho cyklotrasa kopíruje cyklotrasu č. 5061 a vede z Vojnova Městce přes Žďár nad Sázavou do Bystřice nad Perštejnem. Díky ní objevíte známá i méně proslavená Santiniho díla, poznat krásu Žďárských vrchů, rybník Dářko i jeho rašeliniště, a potom můžete vyrazit za zábavou a odpočinkem do blízkých areálů jako je Šikland či Pilák. Delší a náročnější trasa je vhodná pro treková kola.
Vojnův Městec, Na kole po Česku

Pěšky po Instagramové stezce plné přírodních fotokoutků

Patříte k milovníkům selfíček? Instagramová stezka vás k vysněným fotkám doslova přivede. Tento výlet je určen všem, kteří se rádi projdou. Výchozím bodem je obec Vír.