Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Důl je přístupný veřejnosti jako hornický skanzen.
Východní brána Krkonoš. Tak se říká městu Žacléř. Málokdo, ale ví, že zde v letech 1570 až 1992 probíhala hlubinná černouhelná těžba. Na těchto základech se nachází v současné době hornický skanzen.
Základ prohlídkových tras tvoří komplexy budov souborů těžních jam Jan a Julie, které jsou na seznamu kulturních památek. V šachetních budovách vznikla expozice s důlními vozíky či výstava paleontologických nálezů a důlních map. Návštěvníci se dostanou do části větracího kanálu a ventilátorovny jámy Julie a mohou také vystoupat na 52 metrů vysokou těžní věž jámy Jan. Za nepříznivého počasí (déšť, bouřka, silný vítr, aj.) se z bezpečnostních důvodů nechodí na těžní věž!.
Strojovny těžních strojů a jáma Julie
Komplexy budov
těžních souborů jam Jan a Julie jsou prohlášeny kulturními památkami ČR. Ve strojovnách těžních strojů a v šachetních budovách je vytvořena
expozice, která plně
ukazuje pohyb důlních vozů na povrchu bývalého dolu, dále je k vidění expozice starých důlních map, paleontologických
nálezů, ale i
fotodokumentace z minulého provozu dolu.
K expozici rovněž patří možnost
prohlídky časti jámy Julie, větracího kanálu a zařízení ventilátorovny, dále i vyhlídky na
panorama Krkonoš a Královeckého Špičáku z těžní věže jámy Jan.
Štola Jitřenka
Štola Jitřenka ukazuje uhelnou sloj a různé druhy výztuže. Podzemní chodba vede za správní budovou průmyslového areálu, zhruba sedm metrů pod povrchem. Přestože měří necelých sto metrů, prohlídka vás určitě nezklame. Zdejší důl je známý tím, že uhelné sloje vycházejí na povrch. Jeden čas zde dokonce probíhala povrchová těžba černého uhlí. Moderní kovová výztuž štoly po pár metrech přechází v tradiční dřevěnou.
Práci v podzemí znázorňují figuríny horníků. Jeden z nich právě vylézá ze závalu, druhý vrtá otvory pro umístění trhaviny. Vystaven je také důlní bagr české výroby, stará mapa z roku 1871 zachycující celý dobývací prostor a důlní vozík. Funkční je také světelné a zvukové signalizační zařízení.
Úpravna uhlí
Po rekonstrukci se otevře někdejší úpravna uhlí, kde se vytěžená surovina třídila a čistila od příměsí. Úpravna uhlí patří do souboru povrchových objektů, které v dole Jan Šverma vznikly ve druhé polovině 20. století. Zůstala v ní technologie pro úpravu uhlí, objekt ale byl v havarijním stavu, a proto v roce 2017 započala rekonstrukce. Projekt je spolufinancován ze strukturálních fondů z Integrovaného regionálního operačního programu.
Praktické informace
Expozice Hornického skanzenu Žacléř jsou otevřeny celoročně, v současnosti nabízí na výběr dva prohlídkové okruhy (jáma Jan a těžní věž nebo jáma Julie a kanál). Protože jsou prováděny v činném průmyslovém areálu, je vždy nutný doprovod. Vstup do těžní věže a podzemí pro děti do 10 let na vlastní riziko jejich doprovodu.