Spaní pod širákem si nejvíc užijete tam, kde budete sami: někde v
přírodě, daleko od lidí. Pamatujte ale na to, že i v tam platí zákony, vyhlášky a pravidla. Známé je třeba to, že v některých částech
národních parků a přírodních rezervacích se smí chodit jen po oficiálně vyznačených turistických značkách, některé trasy navíc mohou být část roku z různých důvodů zavřené. Takovým nepříjemnostem se dokonale vyhnete díky
nouzovým nocovištím v
národním parku Šumava. Přenocovat v klidu a bez riskování pokuty můžete na sedmi místech podél páteřní turistické značky, která prochází celou
Šumavou. Nocoviště objevíte u
bývalé osady Hůrka, pod
rozhlednou na Poledníku, u
Modravy, na
Bučině, ve
Strážném, v
Novém Údolí a mezi
Novou Pecí a
Plešným jezerem. Pravidla jsou všude stejná: můžete se zdržet jen jednu noc, nesmíte rozdělávat oheň, a protože na místě by po vás neměla zůstat ani stopa, všechny odpadky musíte odnést s sebou pryč.
Jakmile ale postavíte stan, už táboříte, a to se bez zvláštního povolení nesmí ani v soukromém lese, natož pak v chráněných oblastech. Jak se tomu vyhnut, když se vám nechce do kempu? Vydejte se třeba do
přírodního parku Manětínská, kde najdete
bivakovací místo u zaniklé osady Umíř. Vyzkoušet můžete také
nocleh na hradě, a tím nemyslíme jen opuštěné zříceniny: po dohodě se nocleh pod hvězdami dá domluvit třeba na
hradě Helfenburk u
Bavorova.
Pokud pro vás ale všechny uvedené tipy jsou příliš velká divočina a hledáte něco pohodlnějšího, vyzkoušejte
spaní na seně ve Slamáku, stylovém domečku v
Obřím dole v
Krkonoších, kde je kromě velikánské slaměné postele částečně průhledná střecha, a tak si výhled na hvězdy užijete s veškerým komfortem – dokonce i se snídaní servírovanou přímo do postele nebo piknikem na přilehlé louce.
Nocovat v tisícihvězdičkovém hotelu znamená spát venku pod širým nebem, kde můžete pozorovat hvězdy a užívat si přírodu.
Je nutné dodržovat místní zákony, vyhlášky a pravidla, včetně chůze pouze po oficiálně vyznačených turistických značkách a vyhýbaní se uzavřeným trasám.
V Národním parku Šumava je možné legálně přenocovat na sedmi nouzových nocovištích podél páteřní turistické značky.
Na nouzových nocovištích se smí zdržovat pouze jednu noc, zakázáno je rozdělávání ohně a všechny odpadky musí být odneseny.
V přírodním parku Manětínská se bivakovací místo nachází u zaniklé osady Umíř.
V rozhledně Poledník můžete zažít krásný výhled na českou i německou část Šumavy, což zahrnuje vrchy jako Ostrý, Pancíř, Plechý, Trojmezná nebo Javorník.
V Krušných horách se nachází mnoho přístřešků a útulen, jako herberky a bivaky, které turistům mohou poskytnout ochranu před špatným počasím.
Ve Veberově nouzovně na Milešovce můžete přespat v případě, že se zdržíte a nelpeti vrátit dolů před tmy.
Slamák v Krkonoších nabízí ubytování ve stylu slaměné postele s částečně průhlednou střechou a dodatečné služby jako snídani servírovanou do postele nebo piknik na louce.
Veberova nouzovna na Milešovce je skromný turistický přístřešek, který poskytne úkryt turistům při nepřízni počasí nebo jim umožní přespat, pokud se nestihnou vrátit dolů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.