ÚvodAktuality10 tipů kde se vyspat pod hvězdami aneb ve stínu i na výsluní
Životní styl

10 tipů kde se vyspat pod hvězdami aneb ve stínu i na výsluní

Přespat venku v tisícihvězdičkovém hotelu, tedy pod širým nebem, pozorovat hvězdy a užívat si přírodu do posledního doušku: vypadá právě takhle váš sen o svobodě a volnosti? Sbalte si outdoorové vybavení a vydejte se s Kudy z nudy do přírody. Ukážeme vám místa, kde můžete nocovat bezpečně a bez rizika pokuty nebo střetu s ochranáři.
Spaní pod širákem si nejvíc užijete tam, kde budete sami: někde v přírodě, daleko od lidí. Pamatujte ale na to, že i v tam platí zákony, vyhlášky a pravidla. Známé je třeba to, že v některých částech národních parků a přírodních rezervacích se smí chodit jen po oficiálně vyznačených turistických značkách, některé trasy navíc mohou být část roku z různých důvodů zavřené. Takovým nepříjemnostem se dokonale vyhnete díky nouzovým nocovištím v národním parku Šumava. Přenocovat v klidu a bez riskování pokuty můžete na sedmi místech podél páteřní turistické značky, která prochází celou Šumavou. Nocoviště objevíte u bývalé osady Hůrka, pod rozhlednou na Poledníku, u Modravy, na Bučině, ve Strážném, v Novém Údolí a mezi Novou Pecí a Plešným jezerem. Pravidla jsou všude stejná: můžete se zdržet jen jednu noc, nesmíte rozdělávat oheň, a protože na místě by po vás neměla zůstat ani stopa, všechny odpadky musíte odnést s sebou pryč.

Jakmile ale postavíte stan, už táboříte, a to se bez zvláštního povolení nesmí ani v soukromém lese, natož pak v chráněných oblastech. Jak se tomu vyhnut, když se vám nechce do kempu? Vydejte se třeba do přírodního parku Manětínská, kde najdete bivakovací místo u zaniklé osady Umíř. Vyzkoušet můžete také nocleh na hradě, a tím nemyslíme jen opuštěné zříceniny: po dohodě se nocleh pod hvězdami dá domluvit třeba na hradě Helfenburk u Bavorova.

Pokud pro vás ale všechny uvedené tipy jsou příliš velká divočina a hledáte něco pohodlnějšího, vyzkoušejte spaní na seně ve Slamáku, stylovém domečku v Obřím doleKrkonoších, kde je kromě velikánské slaměné postele částečně průhledná střecha, a tak si výhled na hvězdy užijete s veškerým komfortem – dokonce i se snídaní servírovanou přímo do postele nebo piknikem na přilehlé louce.
 
Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí Ubytování

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava Ubytování

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách Památky

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.

Naučná stezka Umíř s bivakovacím místem Příroda

Naučná stezka Umíř s bivakovacím místem

Milovníci přírody a opuštěných míst s tajemnou atmosférou mohou vyrazit na originální naučnou stezku v přírodním parku Manětínská hornatina. V zaniklé osadě Umíř na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje bylo vybudováno i bivakovací místo, kde mohou strávit noc až tři lidé.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí Zážitky

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora Příroda

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Útulna Krásná na Ašsku Ubytování

Útulna Krásná na Ašsku

Všem poutníkům a turistům je v obci Krásná na Ašsku k dispozici krásná dřevěná útulna, kde mohou složit hlavu nebo přečkat nepřízeň počasí.

Bývalá osada Hůrka u Prášil Památky

Bývalá osada Hůrka u Prášil

Hůrka je zaniklá šumavská osada, asi 7 km východně od Železné Rudy. Založil ji roku 1732 majitel skláren Georg Christoph Abele. Místu se také říkalo Česká Huť. Přibližně o 30 let později byla nedaleko založena nová sklárna – Nová Hůrka. Původní obec dostala označení Stará Hůrka (Althurkenthal).

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě Památky

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Slamák pod miliony hvězd – stylové ubytování v Krkonoších Ubytování

Slamák pod miliony hvězd – stylové ubytování v Krkonoších

Stylový domeček ze slámy je pro připravený na kouzelném místě v samém srdci Krkonoš. Stojí přímo pod Sněžkou v blízkosti Boudy v Obřím dole, která pro něj také zajišťuje kvalitní servis – jídlo, pití, hygienu, zázemí a transport. V provozu je pouze v letních měsících od května do září.

Veberova nouzovna na Milešovce – útulna v Českém středohoří Ubytování

Veberova nouzovna na Milešovce – útulna v Českém středohoří

Milešovka láká turisty k náročnému výstupu. Na vrcholu hory mohou při nepřízni počasí anebo v případě, že se do tmy nestihnou vrátit zpět dolů využít tzv. nouzovnu, skromný turistický přístřešek, který poskytne zázemí a místo pro přespání an jednu noc.

Nouzové útulny v Krkonoších Ubytování

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete dvacet, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
20. listopad 2024 12:34
Životní styl

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
20. listopad 2024 7:25
Životní styl

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

První adventní neděle, která letos připadá na 1. prosince 2024. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Jednotlivým adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.
19. listopad 2024 11:00
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Delta Dunaje, krásné středověké malované kláštery, vesnice s opevněnými kostely v Transylvánii, vysoké hory a nekonečné lesy, zachovalé hrady, malebné skanzeny anebo historické centrum města Sighişoara, kde se narodil valašský kníže Vlad III. aneb předloha upíra ze slavného románu Drákula: je tolik věcí, které milujeme v Rumunsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme na Balkán, do jedné z turisticky neprávem opomíjených zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rumunsko!
14. listopad 2024 7:23
Životní styl

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.
13. listopad 2024 14:00
Životní styl

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!
12. listopad 2024 13:23
Životní styl

Světový den udržitelné dopravy: zkuste cestovat ekologicky

Oslavte Světový den udržitelné dopravy, který připadá na 26. listopad! Je to ideální příležitost pro změnu – připojte se k celosvětové výzvě a vydejte se na krátkou či dalekou cestu po Česku ekologicky. Ať už pojedete vlakem, na kole nebo využijete MHD, každá volba pomůže nejen přírodě, ale i vám – ušetříte čas, stres a užijete si cestování z jiného úhlu. A jak se po Česku pohybovat, a přitom myslet na planetu, vám poradí Kudy z nudy!
11. listopad 2024 12:00
Životní styl