ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHradiště Obří hrad na Šumavě
Památky

Hradiště Obří hrad na Šumavě

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.
Nedaleko Kašperských Hor se nachází ve výšce asi 1005 m nad mořem pozůstatek pravěkého hradiště, po němž se dochovaly zbytky valů. Údajně se jedná o pozůstatky keltského oppida, které bývá považováno za nejvýznamnější keltské kultovní místo na území naší republiky. Svým umístěním, přibližně 980 metrů nadmořské výšky, je  Obří hrad nejen nejvýše položené keltské hradiště u nás, ale jde o vůbec nejvýše umístěnou archeologickou památku České republiky.

Až stanete v cíli mezi místy překvapivě zachovalými kamennými valy Obřího hradu, dolehne na vás podivná, až tajemná atmosféra nejen onoho místa, ale i okolní krajiny. Na mysli vám vyvstane i řada otázek. Proč si dal někdo tolik námahy, aby opevňoval místo uprostřed divokých hor, kde široko daleko nic není? Proč stojí hradiště v místech, která nemají ze strategického hlediska vůbec žádný význam? A co se s Obřím hradem stalo?

Výčet všech záhad Obřího hradu je však ještě širší, včetně podivných nálezů mezi jeho zdmi. Místní lidé tu prý kdysi vykopali obrovskou 3 metry dlouhou kost, která ve tmě světélkovala. Podle jiné pověsti jich zde prý bylo dokonce několik a místní lidé z nich postavili můstek přes nedalekou říčku Losenici. Lávka z obřích kostí však nevydržela zdejší drsné klima a časem se rozpadla. Světélkující kosti nejsou ve skutečnosti až takový nesmysl, světélkováním se vyznačují například bakterie rodu Pseudomonas, Aeromonas a další, jde o poměrně běžný jev. Svítit může i fosfor, který tvoří podstatnou část kostí, větší záhadu budí rozměry nalezených kostí.

Vůbec největší zatím nalezená stehenní kost tvora, vědeckým jménem nazvaného Bruhatkayosaurus, byla nalezena v Indii a k oněm třem metrům daleko neměla. Ovšem v Evropě největší objevený dinosaurus Turiasaurus riodevensis měl pažní kost dlouhou asi „jen“ 1.7 metru. Nález dinosauřích ostatků na Šumavě je velmi nepravděpodobný, ne-li nemožný. Horniny z času dinosaurů se zde nevyskytují. Lidové pověsti si však tuto záhadu vysvětlili po svém. Kdysi dávno tu prý žil národ obrů, kteří pro sebe vystavěli Obří hrad. Později jich část odešla jinam, ale devět z nich ve svém sídle zůstalo. S lidmi nechtěli mít nic společného. Pověst vypráví, že když si obří žena donesla na hrad jen tak na hraní jednoho sedláka z okolí i s jeho volským spřežením a pluhem, manžel obr jí přikázal, aby ho okamžitě vrátila zpátky, protože z lidí nevzejde nikdy nic dobrého.
 

Jak bylo hradiště Obří hrad postaveno

Opevnění bylo vystavěno technikou nasucho kladených kamenů, zajištěných lícovanou zdí z obou stran. Zbývající prostor byl volně vysypán kamením a sutí. Stavitelé využili i místní skalnaté útvary, které byly zakomponovány do opevnění. Nejdůležitější je skalní brána vytvořená přírodou, kterou se dalo projít do vnitřního areálu. Valy široké 7-12 metrů a dvoumetrové výšky, se nalezly ve dvou liniích. Ty zajišťovaly akropoli hradiště. Později bylo vystavěno i předhradí, ale již s jednou linií. Uvnitř areálu se nacházel kamenný blok ve tvaru stolce, který byl interpretován jako obětní oltář. Skrze akropoli bylo rovněž archeologicky zachyceno prameniště, které zde bývalo v době výstavby hradiště. Zajímavostí je, že opevněná strana je ta, která je obtížněji od přírody dostupná. Naopak strana se snadnějším přístupem zůstala neopevněná.
 

Nálezy z Obřího hradu

Nalezlo se zde několik novověkých dobytčích zvonů (již zaniklé hradiště a jeho okolí sloužilo v novověku jako pastvina) a rozbité keramické nádoby ze středověku, o nichž existuje teorie, že mohly být na místě rozbity rituálně. Roztříštěné nádoby se totiž nacházely v blízkosti kamenného stolce, považovaného za obětní oltář. Navíc pro oblast Šumavy a jejího okolí je typické dlouhodobé přežívání předkřesťanských tradic, a to do poměrně mladých dob. Nelze tedy vyloučit, že ruiny hradiště, po staletí opuštěné, mohly být během historické epochy znovu objeveny místními vesničany a hrát nějakou roli v lidové středověké pobožnosti.
 

Možná náboženská funkce hradiště

Nejpravděpodobněji se hradiště využívalo k náboženským účelům. Nasvědčuje tomu mnoho indicií – nenašly se zde žádné předměty každodenní potřeby, naopak v hradišti byl nalezen rituální kamenný stolec a skalní brána v opevnění, která na podobných místech sloužila jako symbolický průchod mezi posvátnou a světskou krajinou. Starověké Caesarovy zápisy z galských válek popisují, že "barbaři" budují zvláštní duchovní místa na odlehlých místech, mimo zrak běžných obyvatel, v neosídlené divočině. Slouží jim jako místo komunitních setkání, při nichž se často odehrávaly druidské obřady, rituály a porady.

Místo sloužící jako svatyně nepotřebovala funkční opevnění, ale stačil symbolický náznak oddělení duchovního a běžného světa, kdy zeď vymezovala posvátnou půdu a oddělovala ji od světského života. Vysvětlovalo by to nejen "nepochopitelné" opevnění strany, která je hůře přístupná, ale i účel přírodní brány, jinak nelogicky zakomponované do opevnění, která mohla sloužit jako symbolický průchod mezi oběma světy. Rovněž by se tím vysvětlila situace, proč se začala opevňovat strana, která je hůře přístupná a strana, na které naopak nejsou žádné překážky byla ponechána až nakonec. Stavitelé se spoléhali na psychologický efekt z posvátné bázně k bohům případných vetřelců.


Jak se dostat k Obřímu hradu

Obří hrad najdete nad údolím říčky Losenice nedaleko osady Popelná. Přístup sem je možný z Nicova po modré a žluté značce do Popelné, odkud pokračuje odbočka po červené. Jiná možnost přístupu je po trase červené značky z Kašperských Hor (asi 7 km) nebo z Churáňova (nejprve po modré, od Zlaté Studny po červené – celkem asi 10 km). Při cestě údolím Losenice jsou na svazích vidět kamenná moře s balvanitou sutí. Z Popelné vede k hradišti také trasa naučné stezky Keltové na Šumavě.

Aktuality

Cyklistické závody Prima Cup 2024

Seriál závodů horských kol Prima CUP 2024 spustil registrace a nabízí účastníkům deset bikových příležitostí. Cyklistický podnik odstartuje tradičním dubnovým závodem v Hradci Králové a bude pokračovat až do října.
Stachy, Jihočeský kraj

Expedice Horská Kvilda

První semenecký pobytový tábor s vůní lesa a horských luk, zurčením Hamerského potoka a s voláním tetřevů.
Klatovy, Plzeňský kraj

Sirény na cestách

Zcela nová zábavná talk show ženské trojice hereček a zpěvaček Sandry Pogodové, Jitky Asterové a Lindy Finkové – „Sirény na cestách“.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Výstava perokreseb

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory vás zve na výstavu obrazů paní Zuzany Kočišové s názvem Šumava blízká a krajiny vzdálené.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Den dětí na hradě Kašperk

Oslavte Den dětí na hradě Kašperk!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Kašperky hradu, hrad Kašperkám 2024

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory ve spolupráci s hradem Kašperkem vás zvou k příjemnému odpoledni s posezením a hudbou na hradním nádvoří.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Noční prohlídky na hradě Kašperk

Od 11. do 13. července se návštěvníci mohou vydat na dobrodružné noční prohlídky hradu Kašperk.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Noční prohlídky na hradě Kašperk

Od 11. do 13. července se návštěvníci mohou vydat na dobrodružné noční prohlídky hradu Kašperk.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Zaniklá obec Zhůří na Šumavě u Rejštejna

Vesničku Zhůří dnes připomíná už jen kaplička a pomník, kolem jsou romantické pláně a louky s osamocenými stromy. Obec stála na trase Zlaté stezky z Kašperských Hor do Pasova, po roce 1945 se jí stal osudným poválečný odsun sudetských Němců.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Areál U Horejšů – sportovně relaxační centrum na Zadově

Součástí areálu je moderní penzion, restaurace s celoroční terasou přímo na sjezdovce, obchod, bowling bar, info středisko, půjčovna kol a další služby. U nás se určitě nudit nebudete!
Stachy, Jihočeský kraj

Naučná stezka Churáňov

Naučná stezka začíná a končí v Zadově u hotelu Churáňov. Je 6,5 km dlouhá, a je na ní umístěno 10 zastávek s informačními panely. Trasa je značena zelenobílými značkami naučných stezek.
Stachy, Jihočeský kraj

Meterologická stanice Churáňov

Jedna z nejznámějších meteorologických stanic u nás byla postavena roku 1952 na stejnojmenném vrcholu v blízkosti lyžařského areálu Zadov. Provozovatelem meteostanice je ČHMÚ.
Stachy, Jihočeský kraj

Vrch Churáňov na Šumavě

Asi 7 km jihozápadně od Stach a 12 km západně od Vimperka se vypíná nad krajinou vrch Churáňov, který je známý především jako středisko zimních sportů. Najdete zde však i naučnou stezku Churáňovský vrch a meteorologickou stanici Churáňov.
Stachy, Jihočeský kraj

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Zadov-Churáňov je jedno z nejznámějších center běžeckého lyžování v České republice, ale i oblíbené místo sjezdového lyžování. Sjezdové lyžování na Zadově, to je celkem 12 sjezdovek na Zadově, Churáňově a Nových Hutích.
Stachy, Jihočeský kraj

Šumavou na běžkách: Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě na Churáňově

U meteorologické stanice na Churáňově se nachází běžecký areál s udržovanými běžeckými stopami. Areál leží v nadmořské výšce 1095 metrů a slouží také jako výchoziště lyžařských stop do okolí. Je zde jedno z nástupních míst Šumavské magistrály.
Stachy, Jihočeský kraj

Lanový park Zadov

Lanový park na Zadově nabízí dobrodružství mezi lany, dřevěnými lávkami i přejezdy. K dispozici jsou nízké i vysoké lanové překážky, takže spoustu legrace si tady užijí jak začátečníci, tak už děti od 6 let. Na zkušené lezce tady pak čekají překážky až ve výšce 12 metrů.
Stachy, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa Na Vyšehradě u Michalova na Šumavě

Zrekonstruovaná roubenka v blízkosti lesa, ve stráni nad vsí Michalov nabízí úžasný výhled do kraje. Chalupa je vhodná především pro klidnou, oddychovou dovolenou. Cyklostezky v létě, běžecké trasy v zimě a turistické cesty v okolí jsou ideální i pro dovolenou strávenou aktivně.
Stachy, Jihočeský kraj

Chalupa Kateřiny Neumannové na Zadově

Chalupa leží v srdci Šumavy ve výšce 1000 metrů nad mořem a je neodmyslitelně spojena se jménem Kateřiny Neumannové – olympijské vítězky a mistryně světa v běhu na lyžích. Nabízí pět rodinných apartmánů pro celoroční využití s neopakovatelnou atmosférou v šumavském stylu.
Stachy, Jihočeský kraj

Rezidence Vogelsang u Kašperských Hor

Rezidence Vogelsang díky svému umístění v nádherné lesní lokalitě Národního parku Šumava s vyhlídkou na hrad Kašperk a obec Červená nabízí možnost nejen aktivní turistiky pro návštěvníky šumavských hor, ale také relaxace. Specializujeme se na pořádání svatebních obřadů, hostin a firemních akcí.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Hotel Zadov na Šumavě

Hotel se nachází v nádherné šumavské přírodě v nadmořské výšce 1050 m, s překrásným výhledem na podhůří centrální Šumavy. Jeho poloha na svahu pod Churáňovským vrchem je ideální pro letní i zimní výlety.
Stachy, Jihočeský kraj

Hotel Zlatý Potok

Horský hotel Zlatý Potok v šumavské obci Řetenice se nachází nad Amáliným údolím, které patří mezi nejkrásnější údolí na Šumavě.
Nicov, Jihočeský kraj

Chalupa Stachy – dovolená na Šumavě pro rodiny s dětmi

Prožijte nezapomenutelnou a příjemnou dovolenou s rodinou, dětmi a přáteli přímo v srdci Šumavy, v malebné vesničce Stachy. Nově postavená chalupa nabízí absolutní soukromí a vše, co potřebujete vaši dovolenou.
Stachy, Jihočeský kraj

Hotel Rankl – původní Klostermannův Pollaufův hostinec

Hotel byl nově rekonstruován v roce 2004. Stojí na základech usedlosti se staletou historií, známé také jako Pollaufův hostinec.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Pension Helena Honesová

Malý pension se nachází v obci Horská Kvilda mimo hlavní silnici, což zaručuje dokonalý klid pro Vaší dovolenou. Lokalita a samotné pokoje nabízejí krásný výhled do údolí Hamerského potoka a vrch Antýgl. Hosté mají možnost využít altánek s krbem pro večerní posezení a opékání buřtů.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj