ÚvodCo chcete dělat?PřírodaNetopýři v Javoříčské jeskyni
Příroda

Netopýři v Javoříčské jeskyni

Komplex dómů, chodeb, propastí a puklin v několika výškových úrovních je unikátní i z pohledu živočišné říše. Jedná se o jedno z největších zimovišť netopýrů u nás. Zaznamenáno tu bylo 14 druhů, nejpočetnější jsou vrápenci malí (5000 jedinců).
Javoříčské jeskyně jsou jedním z největších zimovišť netopýrů a vrápenců v ČR. Dosud zde bylo zjištěno 14 druhů letounů. Tradičními a nejpočetnějšími spáči jsou zde vrápenci malí. U nás se jedná o typický synantropní (člověka doprovázející) druh. Jeho letní kolonie sídlí obvykle na půdách velkých budov a jeskyně využívá pouze při zimování. Pro vrápence jsou typické výrůstky na nose, od ostatních netopýrů se však odlišují i dalšími zvláštnostmi – v době zimování například visí obvykle jednotlivě, zabaleni do svých létacích blan. To kvitují s povděkem chiropterologové, kterým se pak tyto „hruštičky“ sčítají snadněji, nežli druhy spící ve shlucích či schované v puklinách.

První záznamy o zdejších letounech pocházejí z poloviny 19. století od známého přírodovědce a badatele Friedricha Antona Kolenatiho. Počínaje rokem 1990 je tato lokalita odborníky sledována pravidelně. V současnosti tu chladné období roku tráví zhruba 5500 vrápenců malých, což je téměř třicetinásobek (!) počtů zaznamenaných v počátcích sledování. Z dalších druhů, které zde pravidelně zimují, jmenujme alespoň ty nejběžnější: netopýr brvitý, velký, vousatý, vodní, Brandtův a řasnatý. Někteří netopýři se zde vyskytují také v období podzimního rojení (swarmingu). Podrobnější výčet lze nalézt například v tomto článku. Za zmínku stojí i další druh vrápence – vrápenec velký, který zde byl opakovaně pozorován (1963, 2006 a 2007). V roce 2006 se jednalo o první zdokumentovaný nález tohoto, v ČR velmi vzácného, druhu během letního období.

Javoříčské jeskyně na Olomoucku v roce 2025 potvrdily titul největšího známého zimoviště netopýrů a vrápenců na území České republiky. Při pravidelném sčítání v celém rozsáhlém systému Javoříčských jeskyní v lednu 2025 celkem 15 sčitatelů z řad ochránců přírody a jeskyňářů zastihlo a zaevidovalo 6447 kusů zimujících letounů sedmi druhů. Nejpočetnějším byl vrápenec malý s počtem 6158 kusů, dále netopýr brvitý (208 ks), netopýr velký (46), netopýr vodní, netopýr řasnatý, netopýr Brandtův, netopýr vousatý a netopýr ušatý.

Tito tajemní letouni se bezproblémově orientují v temných dutinách díky tzv. echolokaci. Ne všichni ale spí celou zimu. Občas se i proletí podívat se ven, jak prokázaly záznamy ze zařízení ve vstupních dveřích monitorující počty vletů. Instalovali ho tam odborníci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON)-Náš soused netopýr.

Odborníci život letounů v podzemí pod národní přírodní rezervací Špraněk systematicky monitorují od roku 1989. První zmínka o netopýrech v této lokalitě pochází od pražského zoologa – entomologa a zakladatele chiropterologie Friedricha A. Kolenatiho z roku 1856. Popisuje, že mu netopýry z „vápencové jeskyně u Bouzova“ 16. ledna dodal lesní geometr Schrodt.

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk, který dal jméno i národní přírodní rezervaci nad jeskyněmi. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938 a zpřístupněna veřejnosti v roce 1953. Jeskyně jsou proslulé bohatou a pestrou krápníkovou výzdobou.

S okřídlenými obyvateli jeskyní je možné se blíže seznámit prostřednictvím naučných panelů u správní budovy, díky výkladu průvodců a také s pomocí hravých pracovních listů Netopýři v podzemí. Každoročně se v Javoříčských jeskyních konají speciální akce vedené odborníky – jarní „Probouzení netopýrů“ a podzimní „Uspávání netopýrů“.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Provozovatel

Javoříčské jeskyně

Slavětín u Litovle
783 24 Slavětín
Tel.:
+420 585 345 451
Email:
javoricko@caves.cz
WWW:
https://www.caves...
WWW:
https://napude.so...
GPS:
49,674561 16,963530
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Ikona, okno do nebe – kurz pravoslavné ikonografie

Pod odborným vedením si účastníci zhotoví svou vlastní ikonu. Pracovat se bude autentickou starobylou ikonopisnou technikou vaječné tempery. Na výběr budou dvě témata: ikona archanděla Michaela a ikona Bohorodice Vladimirské.
Vilémov, Olomoucký kraj

Letní kulturní festival Hrady CZ – Bouzov

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí osmi hradů po celé České republice představí špičku současné české a slovenské hudební scény. Na konci srpna zavítá na hrad Bouzov.
Bouzov, Olomoucký kraj

Prohlídky se skřítky na hradě Bouzov

Prohlídky jsou vhodné pro mateřské školy a základní školy.
Bouzov, Olomoucký kraj

Život na středověkém hradě Bouzov

Speciální prohlídky.
Bouzov, Olomoucký kraj

Hudební festival Hrady CZ 2025

Festival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. 20. ročník festivalu se uskuteční během léta 2025 na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky.
Bouzov, Olomoucký kraj

Rytířský turnaj na koních u hradu Bouzov

Každý den ve 14 hodin se koná rytířský turnaj na koních v hradním parku hradu Bouzov.
Bouzov, Olomoucký kraj

Bouzovský mumraj 2025

Ve dnech 2. 8. a 3. 8. 2025 se na hradě Bouzov koná již tradiční Bouzovský mumraj, jehož součástí je i řemeslný jarmark a celodenní vystoupení šermířů a historických tanců.
Bouzov, Olomoucký kraj

Loštické slavnosti 2025

V sobotu 7. června 2025 ožije areál Žádlovického zámku letní pohodou, živou hudbou a nezaměnitelnou vůní tvarůžků.
Loštice, Olomoucký kraj

Naučná stezka Javoříčko

Naučná stezka, která vede po zaniklé části Javoříčka, je nejkratší značenou trasou na Litovelsku.
Luká, Olomoucký kraj

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.
Slavětín, Olomoucký kraj

Památník obětem II. světové války v Javoříčku

V tichém a krásném údolí uprostřed polí a lesů leží obec Javoříčko, kde se nachází národní kulturní památka připomínající válečné zločiny na civilistech v květnu 1945.
Luká, Olomoucký kraj

Javoříčský kras

Javoříčský kras se nachází v Bouzovské vrchovině. Rozprostírá se v pruhu dlouhém 7 kilometrů a širokém maximálně 1,5 kilometru. Je v něm evidováno 52 jeskyní.
Luká, Olomoucký kraj

Geopark Jeseníky

Geopark Jeseníky je tvořen sedmi oblastmi, které disponují desítkami přírodních a kulturních památek, ale také nabízejí řadu služeb. Návštěvníkům je k dispozici rozsáhlá síť informačních center, která poskytují vyčerpávající informace o možnostech volnočasových aktivit a turistiky.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Národní přírodní rezervace Špraněk

Národní přírodní rezervace Špraněk leží jihozápadně od Javoříčka. Rezervaci tvoří zalesněný vrch Špraněk s útvary krasového původu a rozsáhlým systémem bohatě zdobených jeskyní a vzácnou teplomilnou květenou.
Luká, Olomoucký kraj

Zámek Bílá Lhota

Zámek ze 17. stol. se nachází při východním okraji obce Bílá Lhota u Arboreta. Budova zámku sice dnes tvoří hranici Arboreta, které se nachází v místech bývalého zámeckého parku, ale s Arboretem již nijak nesouvisí.
Bílá Lhota, Olomoucký kraj

Arboretum Bílá Lhota

V zámeckém parku v Bílé Lhotě nedaleko Litovle se nachází významné arboretum s 400 druhy vzácných dřevin – listnaté, jehličnaté a stále zelené dřeviny ze severní Ameriky, Japonska, Číny, Malé Asie a dalších zemí.
Bílá Lhota, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Resort Sobáčov

Na cyklistické trase Litovel – Bouzov najdete známé výletní místo s rybníkem pro sportovní rybolov, plážovým volejbalem, rodinným penzionem, výletní restaurací, udírnou a kempem. Vítejte ve Sportovním areálu Sobáčov.
Mladeč, Olomoucký kraj

Ulita na vršku – ubytování v Moravia Glamresortu

Nedaleko Konice na Střední Moravě vzniklo místo s opravdovým duchem glamour campingu. Pokud hledáte dokonalý únik od civilizace a chcete se ponořit do klidu přírody, rezervujte si alespoň víkend v Ulitě Na Vršku.
Bohuslavice, Olomoucký kraj

Maringotka Za humny

Hledáte glampingové místo pro odpočinek uprostřed přírody? V Moravia glampresortu v Bohuslavicích u Konice se kromě vlastního stanu či karavanu ubytujete ve stylové maringotce!
Bohuslavice, Olomoucký kraj

Automat na rajčata v Haňovicích

Zemědělské družstvo v Haňovicích na Hané provozuje pozoruhodný automat na cherry rajčata. Ta jsou pěstována bez pesticidů, a tím srovnatelná s BIO produkty, popřípadě s produkty pro dětskou výživu. Rajčátka se do automatu doplňují dvakrát denně.
Haňovice, Olomoucký kraj

Stodola Nové Mlýny

Stodola Nové Mlýny – místo, které si zamilujete. Okouzlí vás pozitivní energií a klidem, který umocní záplava zeleně kolem. Ať už přijdete pěšky po některé turistické trase, po naučné stezce, přijedete po některé z cyklotras, nebo po vodácké trase po řece Moravě.
Bílá Lhota, Olomoucký kraj

Dvůr Nové Zámky

Nabízíme celoroční ubytování v nově vybudovaných pokojích a apartmánech s kuchyňským koutem, vanou nebo sprchovým koutem a vlastním WC.
Mladeč, Olomoucký kraj

Velkorakovský minipivovar Raková u Konice

Minipivovar v Rakové u Konice vaří pivo od července 2017. V nabídce jsou Rupert, Rupert Coffee, Medart, Fojt 13 a Karkadé. Pivovar nabízí také nealkoholickou Bezovou limonádu.
Raková u Konice, Olomoucký kraj

Samovýčep Raková u Konice

V bistru a samovýčepu Raková u Konice se obsloužíte sami. Najdete tu pivo z Velkorakovského pivovaru, bezovou limonádu, pizzu i další občerstvení. Váš věk ověří elektronická čtečka občanského průkazu.
Raková u Konice, Olomoucký kraj