ÚvodCo chcete dělat?PřírodaJavoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR
Javoříčské jeskyně, kudy z nudy
Příroda

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.
Rozsáhlý jeskynní systém pod kopcem Špraněk byl dlouhou dobu neznámý. Volně přístupná byla jeskyně Svěcená díra a právě v jejím v nitru začala bádat ve 30. letech 20. století místní skupina nadšených jeskyňářů pod vedením revírníka Viléma Švece. Ohromný systém Javoříčských jeskyní je vytvořen v několika výškových úrovních a do dnešní doby byly objeveny další rozsáhlé části. Zvláště v 50. a 60. letech, kdy výzkumníci odhalili tzv. jeskyni Míru. Jeskynní systém je dlouhý téměř 6 kilometrů, z toho 790 metrů je zpřístupněno veřejnosti. Podzemní prostory mají velmi rozmanitou krápníkovou výzdobu od nejjemnějších brček až po několik metrů dlouhé stalaktity, stalagmity a mohutné sintrové kupy. V hojné míře jsou tu také excentrické krápníky rostoucí proti zákonům gravitace.

Návštěvníci dnes vstupují umělým vchodem do Suťového dómu. Ten má překrásnou bohatou krápníkovou výzdobu. Stropní část je poseta tisíci stalaktity a záclonkami různých forem a velikostí. Do prostoru vyúsťuje propast Lví jáma, jejíž celková hloubka je 60 metrů a navazuje na rozsáhlý systém chodeb a propastí středního a spodního patra. Prohlídková trasa pokračuje překrásně zdobenou vysokou chodbou do impozantního dómu Gigantů. Právě sem poprvé vstoupili po průstupu Objevnou cestou badatelé roku 1938. Podlouhlé obrovské prostoře dominují přes 4 metry vysoké stalagmity a stěna zdobená sintrovými náteky, tzv. Niagarský vodopád. Krásný pohled na dóm Gigantů skýtá visuté schodiště, které návštěvníky zavede do Pohádkových jeskyní.

Dlouhý prohlídkový okruh pokračuje přes tzv. Panenskou jeskyni do tří na sebe navazujících chodeb jeskyně Míru: chodby Špraněcké, Vojtěchovské a Březinské. Tyto prostory mají již odlišný charakter – jedná se o dno bývalého řečiště potoka Špraňku, který dnes zmizel do hlubin podzemí. 1– 4 metry široké a místy až 10 metrů vysoké chodby mají také bohatou krápníkovou výzdobu. Typickou formou pro tyto části jsou excentrické krápníky. Chodba se lomí v Závrtovém dómu, kde se prostory rozvětvují různými směry. Kolem útvaru U koně a odbočky k Černé propasti projdou návštěvníci do uměle proražené výstupní štoly. Jeskyně je v současnosti největším známým zimovištěm netopýrů a vrápenců celé České republiky.

Aktuality

Předjaří v Poohří 2025 – turistický pochod v okolí Slavětína

40. ročník pochodu krajinou, kde se psaly Staré pověsti české. Přidejte se v sobotu 8. 3. 2025.
Slavětín, Ústecký kraj

Letní kulturní festival Hrady CZ – Bouzov

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí osmi hradů po celé České republice představí špičku současné české a slovenské hudební scény. Na konci srpna zavítá na hrad Bouzov.
Bouzov, Olomoucký kraj

Hudební festival Hrady CZ 2025

Festival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. 20. ročník festivalu se uskuteční během léta 2025 na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky.
Bouzov, Olomoucký kraj

Vánoční hrad Bouzov

Přijďte si s námi zazpívat koledy na I. nádvoří v době vánočních svátků.
Bouzov, Olomoucký kraj

Zimní prohlídky na hradě Bouzov

Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu.
Bouzov, Olomoucký kraj

Silvestr na hradě Bouzov

Poslední den roku 2024 vás hrad Bouzov zve na prohlídku. Přijeďte si ukrátit čekání na Nový rok na hrad Bouzov. Prohlídky pouze na telefonickou rezervaci od 12 do 15 hodin.
Bouzov, Olomoucký kraj

Vánoční kouzlo v Muzeu Olomouckých tvarůžků

Prožijte kouzlo Vánoc v Muzeu Olomouckých tvarůžků. Zveme vás na jedinečný adventní program plný tradic, zábavy a vánoční atmosféry, který jsme pro vás připravili na celý prosinec!
Loštice, Olomoucký kraj

O perníku v Lošticích

V Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích bude 26. října 2024 v 9 hodin otevřena výstava tematicky spjatá s vánočními svátky, nazvaná O perníku. Výstava bude prezentovat historii perníkářského řemesla na Moravě, zejména na Šumpersku.
Loštice, Olomoucký kraj

Památník obětem II. světové války v Javoříčku

V tichém a krásném údolí uprostřed polí a lesů leží obec Javoříčko, kde se nachází národní kulturní památka připomínající válečné zločiny na civilistech v květnu 1945.
Luká, Olomoucký kraj

Naučná stezka Javoříčko

Naučná stezka, která vede po zaniklé části Javoříčka, je nejkratší značenou trasou na Litovelsku.
Luká, Olomoucký kraj

Národní přírodní rezervace Špraněk

Národní přírodní rezervace Špraněk leží jihozápadně od Javoříčka. Rezervaci tvoří zalesněný vrch Špraněk s útvary krasového původu a rozsáhlým systémem bohatě zdobených jeskyní a vzácnou teplomilnou květenou.
Luká, Olomoucký kraj

Geopark Jeseníky

Geopark Jeseníky je tvořen sedmi oblastmi, které disponují desítkami přírodních a kulturních památek, ale také nabízejí řadu služeb. Návštěvníkům je k dispozici rozsáhlá síť informačních center, která poskytují vyčerpávající informace o možnostech volnočasových aktivit a turistiky.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko

Zkamenělý zámek se nachází mezi obcí Vojtěchov a Javoříčskými jeskyněmi v krasové oblasti s přiléhajícími zachovalými bučinami.
Luká, Olomoucký kraj

Kostel sv. Máří Magdaleny v Bouzově

Kostel je jednolodní stavba z konce 14. století. V ohradní zdi hřbitova se nachází také průjezdní stavení, které tvoří jakýsi „vstupní objekt“ na hřbitov a pochází z 19. století.
Bouzov, Olomoucký kraj

Netopýři v Javoříčské jeskyni

Komplex dómů, chodeb, propastí a puklin v několika výškových úrovních je unikátní i z pohledu živočišné říše. Jedná se o jedno z největších zimovišť netopýrů u nás. Zaznamenáno tu bylo 14 druhů, nejpočetnější jsou vrápenci malí (5000 jedinců).
Slavětín, Olomoucký kraj

Areál historické zábavy pod hradem Bouzov

Pokud hledáte nevšední zážitky, navštivte Historický areál, který se nachází v těsné blízkosti pohádkového hradu Bouzova. Specialitou tohoto ojedinělého kulturního zařízení jsou historicky laděné, zábavně naučné programy, které jsou svým obsahem zaměřeny pro všechny věkové kategorie návštěvníků.
Bouzov, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Valáškův Grunt

Přijměte pozvání do restaurace Valáškův grunt, která se nachází v obci Kozov. Najdete zde výbornou kuchyni, pivnici a vinárnu k příjemnému posezení.
Bouzov, Olomoucký kraj

Ulita na vršku – ubytování v Moravia Glamresortu

Nedaleko Konice na Střední Moravě vzniklo místo s opravdovým duchem glamour campingu. Pokud hledáte dokonalý únik od civilizace a chcete se ponořit do klidu přírody, rezervujte si alespoň víkend v Ulitě Na Vršku.
Bohuslavice, Olomoucký kraj

Maringotka Za humny

Hledáte glampingové místo pro odpočinek uprostřed přírody? V Moravia glampresortu v Bohuslavicích u Konice se kromě vlastního stanu či karavanu ubytujete ve stylové maringotce!
Bohuslavice, Olomoucký kraj

Velkorakovský minipivovar Raková u Konice

Minipivovar v Rakové u Konice vaří pivo od července 2017. V nabídce jsou Rupert, Rupert Coffee, Medart, Fojt 13 a Karkadé. Pivovar nabízí také nealkoholickou Bezovou limonádu.
Raková u Konice, Olomoucký kraj

Samovýčep Raková u Konice

V bistru a samovýčepu Raková u Konice se obsloužíte sami. Najdete tu pivo z Velkorakovského pivovaru, bezovou limonádu, pizzu i další občerstvení. Váš věk ověří elektronická čtečka občanského průkazu.
Raková u Konice, Olomoucký kraj

Náš mlýn

Našim konceptem je „zpomalit“, abyste si vše stihli v klidu užít. Náš mlýn je zázemím pro zajímavé zážitky, nápady a lidi, kteří chtějí svou vášní „nakazit“ druhé.
Ochoz, Olomoucký kraj

Kavárna Galerie U lišky Bystroušky s nabídkou tvarůžkové zmrzliny

Netradiční zmrzlinou vyrobenou z olomouckých tvarůžků se můžou osvěžit obyvatelé a návštěvníci Loštic na Šumpersku, kde se proslavený pikantní sýr vyrábí. Loštická kavárna U lišky Bystroušky vyrobila jako první na světě tvarůžkovou zmrzlinu a její majitel si recept nechal patentovat.
Loštice, Olomoucký kraj

Restaurace U Coufalů

Restaurace s dlouholetou tradicí v srdci Loštic, kraji olomouckých tvarůžků.
Loštice, Olomoucký kraj