Bývalá židovská čtvrť v Kolíně patří k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. V Kolíně se dochovala část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy.
Ojedinělý
soubor židovských památek najdete v
Kolíně, kterému se přezdívalo Jeruzalém na Labi. V
Kolíně se dochovala část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy. Na starém hřbitově je pochován i jediný
syn pražského rabína Jehudy Löwa (Maharala) Becalel, který ve městě
zastával funkci rabína a založil zde ješivu (talmudistickou školu).
Kolínská synagoga je jednou z nejstarších a nejcennějších synagog na území Čech.
Stolperstein stezka připomíná památku zavražděných kolínských Židů.
Židovské hřbitovy
Židovské hřbitovy existují v
Kolíně dva. Starý, kde se pochovávalo do roku
1887 a najdeme zde téměř
2 700 náhrobků, a nový, kde se pohřbívá dodnes, s 1000 náhrobky. Na starém hřbitově je pochován i jediný syn pražského rabína Jehudy Löwa (Maharala)
Becalel, který v
Kolíně zastával funkci rabína a
založil zde ješivu (talmudistickou školu). Na novém hřbitově byl roku 1950 odhalen památník obětem holocaustu.
Přístup na Starý nebo Nový
židovský hřbitov je možný v provozní době
informačního centra (Na Hradbách 157) mimo soboty a některé židovské svátky, návštěvníkům jsou zapůjčeny klíče oproti vratné záloze a to nejdéle hodinu před zavírací dobou kanceláře MIC Kolín.
Synagoga
Jedná se o jednu z nejstarších a nejcennějších
synagog na území Čech. Je zmiňována před rokem
1422. Teprve na konci 17. stol. se dočkala
barokní přestavby a rozšíření přístavbou jižní lodi. Její výzdoba byla dokončena roku 1696. Svému účelu sloužila s omezeními až do zániku Židovské náboženské obce v
Kolíně v roce 1953. Z vybavení synagogy se na původním místě dochoval ranně barokní svatostánek (arón hakodeš), datovaný rokem 1696. Synagoga je
přístupná průjezdem z budovy bývalé židovské školy, kde dnes sídlí
Městské informační centrum (pondělí-pátek 9:00 – 17:00, sobota-neděle 9:00–16:00). Ve stejném objektu najdete i pracovnu rabína Richarda Federa.
Kameny zmizelých – Stolperstein
Stolpersteine jsou
pamětní kameny připomínající oběti holocaustu, které se pokládají před dům, z něhož byl dotyčný člověk nacisty deportován do koncentračního tábora a zavražděn. Smysl projektu Stolpersteine spočívá zejména v uctění a připomenutí památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války. Zavražděným Židům, Romům, homosexuálům, odbojářům, fyzicky hendikepovaným a Svědkům Jehovovým se prostřednictvím kostek s popisky individualizujícími každou z obětí a její osud dostává trvalé památky. Stolpersteiny naleznete například v ulici
Na Hradbách,
Kouřimská,
Husova,
Kutnohorská,
Karolíny Světlé,
Kovářská,
Pražská, na
Karlově náměstí, v
Kmochově a v ulici
Škodova.
Objevte historii a kulturu v kolínském Jeruzalému na Labi, který zahrnuje starou synagogu a unikátní židovské hřbitovy.
Jeruzalém na Labi označuje soubor židovských památek v Kolíně, včetně části židovského ghetta, synagogy a dvou židovských hřbitovů.
V kolínské židovské čtvrti lze navštívit synagogu, starý a nový židovský hřbitov.
Na starém židovském hřbitově je pochován Becalel, jediný syn pražského rabína Jehudy Löwa, který zastával funkci rabína v Kolíně.
Památník obětem holocaustu na novém židovském hřbitově byl odhalen roku 1950.
Přístup na starý nebo nový židovský hřbitov je možný v provozní době informačního centra, kde lze získat klíče oproti vratné záloze.
Kolínská synagoga je zmíněna před rokem 1422 a na konci 17. století prošla barokní přestavbou s rozšířením přístavbou jižní lodi.
Městské informační centrum v Kolíně má otevřeno od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00 a v sobotu a neděli od 9:00 do 16:00.
Stolpersteine jsou pamětní kameny uctívající památku obětí holocaustu, položené před domy, z nichž byli lidé deportováni do koncentračních táborů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.