ÚvodAktualityDen židovských památek otevře na desítky objektů po celé republice
Památky

Den židovských památek otevře na desítky objektů po celé republice

Vydejte se po stopách Golema a propátrejte židovské památky po celé republice. Desítky židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku se každoročně otevírají druhou neděli v srpnu během Dne židovských památek v Česku. Den židovských památek zaměřen především na regionální památky, ale i v Praze a dalších městech můžete navštívit řadu zajímavých míst. Návštěvníci budou moci zhlédnout také hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí. Zajímá vás židovská kultura a historie? Připojte se k oslavám dne židovské kultury.
Synagoga PlzeňCílem Dne židovských památek je zpřístupnit a zviditelnit několik desítek památek, synagog a hřbitovů v regionech po celé České republice. Již tradičně se tato akce koná druhou neděli v srpnu. Během Dne židovských památek jsou všechny zapojené objekty zdarma přístupné od 10:00 do 17:00 hodin.

Zdarma nebo s dobrovolným vstupným bude zpřístupněno takřka pět desítek vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Návštěvníci budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí. Mezi největší lákadla patří tradičně synagogy –  Velká synagoga v Plzni a synagoga v Čáslavi. Do projektu je zapojen i soubor židovských hřbitovů, které byly v posledních letech knižně zpracovány v edici Even zikaron – paměť židovských náhrobních kamenů. Jedná se o hřbitovy v Nové Cerekvi, Telči, Velkém Pěčíně, Radobylu v Kamýku nad Vltavou, Jindřichově Hradci, Mladé Vožici, Kolodějích nad Lužnicí, Jistebnici a Milevsku.

Akci pořádá Židovská obec v Praze ve spolupráci se Správou budov a hřbitovů a. s. Matana, Federací židovských obcí v ČR a s dalšími regionálními partnery. Do dnešní doby se tak dochovalo kolem 200 synagog a 370 židovských hřbitovů. Tyto památky jsou ve vlastnictví některé z deseti židovských obcí nebo Federace židovských obcí v ČR, ale také ve vlastnictví měst, církví i soukromých majitelů. Židovská obec v Praze, která má ve svém vlastnictví 30 synagog a 175 židovských hřbitovů na území někdejšího Středočeského, Východočeského a Jihočeského kraje.

Židovské památky v Česku
Nejstarší a největší židovské ghetto v Evropě – Staré židovské město pražské

Nejstarší a největší židovské ghetto v Evropě – Staré židovské město pražské

Kamenná Staronová synagoga ze 13. století je jednou z nejstarších židovských staveb na světě a pražský Starý židovský hřbitov s 12 000 náhrobků je největší a jediný dobře zachovaný Evropě. Pražské židovské ghetto patří k nejstarším židovským stavbám světa.

Stará synagoga v Plzni Památky

Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga stojí ve Smetanových sadech od roku 1859. V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je pozlacený svatostánek Aron HaKodeš. Před zraky návštěvníků je oproti Velké synagoze ukryta ve dvoře domu č.p. 80/5.

Horská synagoga Hartmanice Památky

Horská synagoga Hartmanice

Horská synagoga v Hartmanicích z 19. století již v dnešní době svému původnímu účelu neslouží. Od roku 2006 je zde muzeum Soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě a památník místní židovské komunity.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Synagoga a rabínský dům v Úštěku Památky

Synagoga a rabínský dům v Úštěku

Městečko Úštěk leží na severovýchodním okraji Českého Středohoří. Nejstarší zmínka o něm pochází z roku 1057. Na náměstí je dochována řada pozoruhodných pozdně gotických štítových měšťanských domů z 15. a počátku 16. století s částečně zachovaným loubím.

Synagoga Čáslav Památky

Synagoga Čáslav

Čáslavská synagoga v maurském slohu byla postavena roku 1899 podle plánu architekta Wilhelm Stiassnyho. Od roku 1994 je jejím majitelem Židovská obec v Praze.

Synagoga v Polici u Jemnice Památky

Synagoga v Polici u Jemnice

Synagoga v Polici u Jemnice je jediná svého druhu ve střední Evropě. Svatostánek střihu venkovského baroka ukrýval uvnitř interiér v exotickém maurském stylu. V průběhu let sloužila synagoga nejen jako místo modliteb, ale též jako tělocvična.

Šachova synagoga v Holešově Památky

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Synagoga v Polné Památky

Synagoga v Polné

Pozoruhodné ghetto založené po roce 1680 se skládá ze 32 domů kolem dvou náměstí, mezi nimiž se nachází synagoga z roku 1683. Na ženské galerii se dochovala nejstarší květinová výmalba. V mužské části je expozice historie Židů v Polné, na ženské galerii expozice Příběh Leopolda Hilsnera.

Židovský hřbitov v Mikulově Památky

Židovský hřbitov v Mikulově

Rozsáhlý mikulovský židovský hřbitov patří k nejvýznamnějším památkám tohoto druhu u nás. K prvním pohřbům zde po vzniku místní židovské obce došlo již někdy kolem poloviny 15. století.

Expozice o zaniklé židovské komunitě v Břeclavi Památky

Expozice o zaniklé židovské komunitě v Břeclavi

V břeclavské synagoze vznikla nová stálá expozice o historii tamní židovské komunity. Patřila k největším na Moravě a podobně jako jinde zanikla za druhé světové války. Největší atrakcí výstavy je tóra z Podivína.

7 věcí, které nevíte o… židovských tradicích a zvyklostech

7 věcí, které nevíte o… židovských tradicích a zvyklostech

Rádi navštěvujete židovské hřbitovy a synagogy, touláte se malebnými uličkami židovských čtvrtí a zajímáte se o historii Židů v českých zemích? Rádi byste také zjistili, jak se slaví židovské svátky, jak vypadá každodenní život a tradice židovských obcí? S portálem Kudy z nudy můžete odhalit leccos z toho, co možná o judaismu, životě židovských komunit a jejich zvyklostech nevíte, a zároveň si připomenout 16. červen a Evropský den židovské kultury.

Už jste byli v pražském Židovském muzeu?

Už jste byli v pražském Židovském muzeu?

Židovské muzeum v Praze, jedno z nejstarších a kontinuálně existujících židovských muzeí na světě, bylo založeno v roce 1906. Posláním muzea je dokumentovat historii, tradice a zvyky židovského obyvatelstva v Čechách a zachovat cenné umělecké předměty z pražských synagog, zaniklých během asanace pražského židovského ghetta. Pro zájemce má otevřeno denně kromě soboty po celý rok.

Jubilejní jeruzalémská synagoga v Praze Památky

Jubilejní jeruzalémská synagoga v Praze

Jubilejní synagoga císaře Františka Josefa I. byla vystavena jako náhrada za zbořené synagogy po asanaci pražského ghetta. Jedná se o nejmladší a zároveň největší synagogu pražské židovské obce. Stavba je zajímavou směsí secese a maurského slohu.

Synagoga Turnov Památky

Synagoga Turnov

Židovská synagoga z počátku 18. století je jedinou synagogou v Českém ráji, která přečkala nacistickou okupaci. Dle doložených písemných pramenů se jedná o třetí budovu synagogy v Turnově, první dvě byly dřevěné a shořely při požárech města.

Židovské památky v Boskovicích Památky

Židovské památky v Boskovicích

Uzavřené židovské město vzniklo až po roce 1727. Návštěvníci dnes v Boskovicích mohou využít prohlídkových okruhů židovskou čtvrtí s průvodcem, které jim představují historii a život židů na Boskovicku včetně návštěvy židovských památek.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově Památky

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Městská památková rezervace Úštěk – nejmenší městská památková rezervace v ČR Příroda

Městská památková rezervace Úštěk – nejmenší městská památková rezervace v ČR

Úštěk je malé město v severních Čechách, 17 km severovýchodně od Litoměřic. Leží na výrazném pískovcovém návrší v nadmořské výšce kolem 240 m na rozhraní CHKO České středohoří a Kokořínsko.

Židovské památky v Heřmanově Městci Památky

Židovské památky v Heřmanově Městci

Město Heřmanův Městec se rozkládá cca 10 km západně od Chrudimi na severních svazích Železných hor. Historie města je spojena s židovskou obcí a židovskými památkami.

Synagoga a židovský hřbitov v Hořicích Památky

Synagoga a židovský hřbitov v Hořicích

Poblíž hasičské zbrojnice v ulici Tovární v Hořicích se nachází budova bývalé židovské synagogy. Od r. 1956 je modlitebnou Církve česko-slovenské husitské. V Karlově, dříve Židovské ulici, najdeme i starý židovský hřbitov.

Synagoga v Českém Krumlově Památky

Synagoga v Českém Krumlově

Synagoga v Českém Krumlově je jedna z mála staveb tohoto typu, která přečkala období světových válek i totalitního režimu bez větší úhony. Je vnímána jako fenomén sloužící k porozumění historie prostředí.

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích Kultura

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum je expozicí Muzea Šumavy v Sušici. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.

Rabínský dům v Plzni Památky

Rabínský dům v Plzni

Budova nedaleko Velké synagogy fungovala v minulosti jako ubytování pro rabína a společenské prostory pro věřící. Dnes je v havarijním stavu a připravuje se na rekonstrukci.

Kubistická synagoga v Milevsku Památky

Kubistická synagoga v Milevsku

Synagoga byla postavena za 1. světové války jako náhrada za starou synagogu. Od roku 1950 je budova využívána jako křesťanský kostel Církve československé husitské.

Židovská synagoga a hřbitov v Lošticích Památky

Židovská synagoga a hřbitov v Lošticích

První dřevěná synagoga byla vystavěna již kolem roku 1560. V letech 1805 – 1806 došlo k rozšíření nové synagogy a k její úpravě v klasicistním slohu. V této podobě se budova dochovala do současnosti.

Židovský hřbitov v Žamberku Památky

Židovský hřbitov v Žamberku

Hřbitov byl založen koncem 17. století a nejstarší dochovaný náhrobek je z roku 1731.

Židovský hřbitov v Pacově Památky

Židovský hřbitov v Pacově

Hřbitov se nachází v Myslíkově ulici, na severovýchodním okraji města při silnici vedoucí do Hořepníka. Založen byl roku 1680.

Židovský hřbitov v Mladé Boleslavi Památky

Židovský hřbitov v Mladé Boleslavi

Židovský hřbitov se nachází na okraji Mladé Boleslavi, v lokalitě pod hradem, na svahu při staré silnici na Prahu. Svou historickou hodnotou patří mladoboleslavský židovský hřbitov vedle kolínského a brandýského k nejcennějším židovským hřbitovům ve Středočeském kraji.

Rabínský dům v Polné Památky

Rabínský dům v Polné

Rabínský dům vznikl dostavbou objektu, stojícího vedle budovy synagogy a zahrnoval v sobě nejenom byt rabína, ale i obecní dům.

Synagoga Jičín Památky

Synagoga Jičín

Jičínská synagoga je jednou z mála poměrně dobře zachovaných židovských památek v oblasti Českého ráje. Historie jičínské synagogy spadá do konce 70. let 18. století, první doložená zpráva pochází z května roku 1773, kdy byla na střechu synagogy umístěna Davidova hvězda.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco Památky

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku Památky

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.

Židovská synagoga v Kolíně Památky

Židovská synagoga v Kolíně

Areál kolínské synagogy leží v prostoru někdejšího židovského ghetta. Synagoga sloužila náboženským účelům až do zániku místní židovské obce v roce 1955.

Synagoga v Děčíně Památky

Synagoga v Děčíně

Návštěvou děčínské synagogy poznáte architektonický skvost severních čech postavený v orientálně secesním slohu. O její pohnuté historii i místním obyvatelstvu se dozvíte více i díky možnosti komentované prohlídky.

Židovský hřbitov Boskovice Památky

Židovský hřbitov Boskovice

Židovský hřbitov se nachází na jihozápadním okraji města ve velmi členitém terénu. Svou celkovou rozlohou 14.528 m² se řadí k nejrozsáhlejším židovským hřbitovům v českých zemích.

Židovský obecní dům v Boskovicích Památky

Židovský obecní dům v Boskovicích

Zrekonstruovaný dům na Bílkově ulici v minulosti sloužil jako židovský obecní dům či židovská škola, dnes v něm naleznete návštěvnické centrum, expozici o židovských čtvrtích v České republice i ukázku rabínského bytu a pekárny.

Krnovská synagoga Památky

Krnovská synagoga

Bývalý židovský templ v hornoslezském Krnově je jedinou v historické podobě dochovanou a turistům přístupnou synagogou v Moravskoslezském kraji. Zažijte a okuste "kosher" jídla a nápoje na "VIP prohlídkách", nebo se projděte "Po stopách Krnovských židů".

Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou Kultura

Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou

Regionální židovské muzeum Podorlicka – Památník Karla Poláčka v synagoze Rychnov nad Kněžnou dokumentuje historii židovství v Podorlicku a zároveň přibližuje život rychnovského rodáka, spisovatele a humoristy Karla Poláčka.

Židovská márnice v Boskovicích Památky

Židovská márnice v Boskovicích

Jednoduchá stavba na židovském hřbitově v Boskovicích, znovu postavená z původních kamenů a cihel, sloužila pro takzvanou taháru neboli očistu. Nebožtíka zde připravili do rakve a pohřební bratrstvo u něj setrvalo do druhého dne, než jej uložili do země.

Židovský hřbitov Heřmanův Městec Památky

Židovský hřbitov Heřmanův Městec

Hřbitov v Heřmanově Městci pochází z 15. století a řadí se mezi nejstarší a nejzachovalejší židovské hřbitovy v Čechách. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1647.

Židovská synagoga a rabínský dům v Brandýse nad Labem Památky

Židovská synagoga a rabínský dům v Brandýse nad Labem

Synagoga v Brandýse nad Labem z konce 20. let 19. století byla od roku 1962 využívaná jako sklad léčiv, po restitucích a navrácení Pražské židovské obci v roce 1995 sloužila jako depozitář Židovského muzea v Praze. Dnes je zde stálá expozice Prameny judaismu a synagoga slouží také kulturním účelům.

Horní Synagoga v Mikulově Památky

Horní Synagoga v Mikulově

Horní synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově působil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.

Židovská synagoga v Nové Cerekvi Památky

Židovská synagoga v Nové Cerekvi

Synagoga postavená v asyrskobabylonském slohu jediná svého druhu ve střední Evropě. Součástí této jediněčné synagogy je Starý židovský hřbitov ze 17. století s náhrobky v araměještině a hebrejštině a Nový židovský hřbitov z roku 1866. Nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1692.

Jirkovská synagoga Kultura

Jirkovská synagoga

Opravenou památnou synagogu i s přilehlým pozemkem město využívá ke kulturním účelům.

Středověká mikve v Mikulově Památky

Středověká mikve v Mikulově

V Mikulově je zpřístupněna rituální židovská lázeň mikve, která pochází ze 16. nebo 17. století. Byla nalezena ve sklepě obytného domu, kompletně zachovalá, pouze zavalená sesutým stropem.

Židovská synagoga Březnice Památky

Židovská synagoga Březnice

Židovská synagoga v Březnici se nachází na náměstí v centru bývalého židovského ghetta Lokšany založeného již v 16. století. Synagoga byla vystavěna v roce 1725, v roce 1821 došlo k výrazné přestavbě v klasicistním stylu.

Židovský hřbitov v Přistoupimi Památky

Židovský hřbitov v Přistoupimi

Na židovském hřbitově v Přistoupimi se dochovalo na 600 náhrobků z doby od založení hřbitova až do počátku druhé světové války. Jen pár metrů od hřbitova směrem do centra obce se nachází bývalá synagoga, postavená v roce 1842 s novorománskými prvky.

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč Kultura

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

V Třebíči můžete navštívit nové židovské muzeum. Dům je v přímém spojení s objektem synagogy. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Synagoga ve Čkyni – jedna z posledních vesnických synagog Památky

Synagoga ve Čkyni – jedna z posledních vesnických synagog

Synagoga ve Čkyni pochází z roku 1828 a je spolu se synagogou v Bechyni nejstarší dochovanou židovskou svatyní v Jihočeském kraji, jedinou synagogou v okrese Prachatice a jednou 
z posledních zachovaných vesnických synagog v Česku vůbec.

Další aktuality

10 tipů, kde si prohlédnete zajímavé orloje po celý rok aneb ve stínu i na výsluní

Když se řekne orloj, zřejmě si vybavíte hlavně ten nejznámější a také největší, na který se jezdí s nadšením dívat lidé z celého světa: orloj na Staroměstské radnici v Praze. Orlojů ale je v naší zemi víc a téměř každý rok se objeví nějaký nový. Není se čemu divit, šikovné ruce, fantazie a vynalézavost jejich tvůrců a našich řemeslníků zřejmě nemá meze!
12. prosinec 2024 7:00
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
11. prosinec 2024 16:51
Památky

Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Zážitky z objevování neznámého a prapodivného: přesně to vás čeká, pokud se s portálem Kudy z nudy vypravíte na pár míst, skrytých lidským očím. Jsou pitoreskní a zvláštní, romantická i strašidelná, jedno ale mají společné: zná je opravdu jen málokdo.
10. prosinec 2024 10:00
Památky

100 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

Neuvěřitelná místa či expozice, o jejichž existenci mnohdy nemáme ani potuchy, nebo díla nekonečné lidské fantazie, o nichž přemýšlíme, kde jejich autoři čerpali inspiraci… Takové jsou tipy portálu Kudy z nudy, které se věnují bizarním skulpturám, zvláštním stavbám, unikátním dílům přírody i originálním muzeím. Označení bizarní pochází z francouzského bizarre, jeho význam je podivný, neobvyklý či zvláštní – a takových věcí a míst najdete v našich tipech víc než dost.
7. prosinec 2024 9:19
Památky

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.
2. prosinec 2024 4:13
Památky

Kde můžete vidět netradiční betlémy: z másla, perníku i sena?

Na živé, vyřezávané betlémy anebo na obří slaměné betlémy, jsme si už zvykli a máloco nás překvapí. Přesto existují betlémy zvláštní, nečekané, exotické a málokdo je zná – viděli jste už například betlém z másla, perníku, sena, fotografií anebo scénu narození Páně vytvořenou z loutek? Zveme vás na přehlídku betlemářských kuriozit!
1. prosinec 2024 21:09
Památky

10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose

Adolf Loos (10. 12. 1870 – 23. 8. 1933) byl světově proslulý architekt moderny a purismu. Názor, že architektura není umění, od Loose převzala celá generace funkcionalistů. Podobně jako jim záleželo i Loosovi na funkčním rozvrhu prostoru – jeho koncept takzvaného raumplanu spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Loos věřil, že účel stavby by měl určovat způsob, jakým bude stavba zpracována a postavena, a důrazně oponoval všem dekorativním slohům.
1. prosinec 2024 9:20
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.
1. prosinec 2024 8:39
Památky