Perlou interiérů jihlavských renesančních paláců jsou velkoryse pojaté a zdobené vysoké síně.
Vlivem četných požárů, které postihly
Jihlavu v první polovině 16. století, z nichž nejničivější se odehrál 18. května 1523, došlo k rozsáhlé přestavbě měšťanských domů. Nejbohatší vrstvy erbovních měšťanů reprezentovaných zejména tehdy nejúspěšnějšími cechy sladovnickým a soukenickým rozšířili obytné prostory domů nástavbou o patro a rozšířením domů směrem do dvora. Řada domů tak nabyla délky až 30 metrů. Do střední části domů byly umístěny schodiště, která propojila obě poloviny domů a k osvětlení prostoru byl strop síně protažen nad úroveň tehdy rovné atikové střechy. Síň poté osvětlily proražené šachtice. Pro vysoké síně renesančních domů jsou charakteristické hřebínkové klenby a u mnohých dosud dochavaná fresková výmalba.
Mezi veřejně přístupné domy s vysokými síněmi patří domy
Oblastní galerie Vysočiny, Komenského 10 a, Masarykovo náměstí 24 a domy Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí 57 a 58. Mezi běžně veřejnosti nepřístupné patří například vysoké síně domů Matky Boží č. 28, Matky Boží 12 nebo Husova 10.
V současnosti organizuje ve všech výše zmíněných domech destinační společnost Brána Jihlavy pravidelné komentované prohlídky s názvem Jihlavské domy s vysokými síněmi.