Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.
Jiráskovy skály jsou rozloženy do dvou skupin, které od sebe odděluje silnice a malý barokní zámeček. První skupina skal je nad Černým jezírkem okolo bývalého středověkého hradu Skály (Bischofstein). Hrad byl postaven koncem 14. století a dnes jsou zde patrné části zdiva, zbytky hradní branky a schodů tesaných přímo do skály. Na vrcholu je skalní vyhlídka, z které je krásný pohled na stolovou horu Ostaš, Polici nad Metují, polské Góry Stolowe a na Orlické hory.
Další skalní uskupení je okolo vrcholku kopce Čáp (785 m), který je nejvýše položeným místem této oblasti. Z tohoto místa výhled do krajiny částečně omezují dokola čnící vrcholky stromů.
Oblast Jiráskových skal křižuje množství značených turistických tras a prochází tudy cyklostezka č. 4036. Nově tady byla otevřena naučná stezka Jiráskovy skály.