ÚvodAktualityAdršpašské skály lákají na snížené vstupné i zimní výlet kolem skal na běžkách
Příroda

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné i zimní výlet kolem skal na běžkách

  • 30. listopadu 2024
Jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás je otevřeno celoročně, za vstup přes zimu však dospělí zaplatí výrazně méně. Inspirovat se můžete našimi třemi tipy na pěší výlety v Adršpašských skalách a jejich okolí. Nezapomeňte však, že vstupenku do skal je lépe pořídit předem on-line. Udělejte si romantický adventní pěší výlet skalními městy!
Adršpach skályMožná byste to neřekli, ale návštěva Adršpachu právě v zimním období je skvělým časem k prohlídce skalního města. Ptáte se proč? Stromy (i když ty jehličnaté převažují), které jindy svými listy brání ve výhledech na skalní věže, jsou nyní holé a tak si užijete ještě krásnější podívanou na unikátní pískovcové skály.

Dalším dobrým důvodem k návštěvě je zimní snížené vstupné, dospělí zaplatí 110 Kč, studenti a děti 80 Kč a pokud vyrazíte jako celá rodina, procházka skalním městem vás vyjde na 310 Kč. V závislosti na počasí mohou být některé cesty v zimní sezóně nebezpečné a přístup na ně omezen, ale větší část okruhu bývá ale přístupná celoročně, vše s ohledem na aktuální sněhové podmínky. Případná omezení si prosím před návštěvou ověřte v informačním centru (tel. 491 586 012). Ve skalách je otevřeno denně od 8:30 do 16:00 hodin, plavby na lodičkách se však až do konce března nekonají. Podle nových pravidel je nejlepší zajistit si on-line vstupenku do skalního města předem, stejně jako parkovací místo. Vše se dá snadno zakoupit na webu adrspasskeskaly.cz.
 

Tři tipy na pěší výlety


Na Starozámecký vrch

adršpachKterým směrem se z obce Adršpach vydat? Možností je hned několik. Vyrazit můžete třeba na Starozámecký vrch. Z parkoviště u vstupu do skalního města se vydejte po silnici směrem na Trutnov a jakmile minete zámek Adršpach po pravé ruce, vydejte se po červené značce do kopce a přes železniční přejezd až na Rozcestí pod Starozámeckým vrchem. Zde začíná okružní trasa značená žlutou značkou, která vás zavede ke zřícenině hradu Adršpach a na krásnou vyhlídku. Z rozcestí se zpět do Adršpachu dostanete stejnou cestou.
 

Nejkrásnější vyhlídka Adršpašských skal

jezírko adršpach podzimníPokud si skalní město chcete projít křížem krážem, budete na vycházku potřebovat celý den. Vydejte se po zelené značce podél břehu adršpašské pískovny a na prvním rozcestí U cukrové homole se dejte doprava. Je to sice více do kopce, kousek za skalními věžemi Starosta a Starostová ovšem pochopíte, že námaha stála za to. Z vyhlídky Velké panoráma je snad nejkrásnější výhled na celé skalní město. Dále pokračujte stále za nosem až k Adršpašskému jezírku a dále po žluté až na rozcestí Pod sedmi schody. Zde doporučujeme uhnout opět vpravo a postupně po modré, zelené, žluté a červené dokončit okruh zpět do Adršpachu. Celý okruh měří 13 kilometrů a zabere tak podle rychlosti chůze a četnosti zastávek na výhledech celý den.
 

Křížový vrch a zřícenina poutního kostela

adršpachZa připomenutí stojí také kratší výšlap na Křížový vrch, který se nachází tak trochu stranou skalního města. To ale vůbec není na škodu, z 667 metrů vysokého vrcholu budete mít skalní město jako na dlani! Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal. Na vrchol k vyhlídce vede strmá cesta, občas s dřevěnými žebříky a do skály vytesanými schody. Nedaleká hustě zalesněná homole, tzv. Kopeček severně od Křížového vrchu, ukrývá romantickou zříceninu barokního chrámu Panny Marie. Malé zalesněné návrší mezi Adršpachem a Zdoňovem (dříve Svatá Hora) by byla škoda minout. Zříceniny barokního kostela si již přivlastnila příroda – rozpadajícím se zdivem totiž pozvolna prorůstají stromy. Východiskem ke Křížovému vrchu je žlutá značka z Adršpachu nebo Zdoňova. Za zmínku stojí také fakt, že v Teplicko-adršpašských skalách se v minulosti natáčely pohádky jako Z pekla štěstí 2, Princ a Večernice, Třetí princ, O živé vodě nebo Peklo s princeznou.

 

Znáte Supí a Jiráskovy skály?

supí skályNa úpatí Teplických skal leží osada Skály se stejnojmenným barokním zámečkem, zachovalým do dnešní podoby z roku 1666 na místě původní tvrze. V minulosti sloužil jako letní sídlo hradeckých biskupů, dnes nabízí ubytování. V naprosto zapadlé a izolované osadě vás svou krásou překvapí nejen zámeček, ale zejména zřícenina skalního hrádku Bischofstein. Torzo skalního hradu ze 14. století se pyšní nádhernou vyhlídkou do širokého kraje. Osada, zřícenina hradu i barokní zámeček jsou dějištěm románů Aloise Jiráska Skály, Skaláci a vystupují i v několika jeho dalších dílech. Právě proto zdejší skalní město nese Jiráskovo jméno. Z osady Skály pokračuje cesta po zelené turistické značce na vrcholek Čáp vysoký 786 m.n. m., dále směřuje do vlastního skalního města – Supích skal.
 

Až napadne sníh, vyrazte kolem skal na běžkách

Adršpach zima stopyPokud do Adršpachu vyrazíte později během zimy, vezměte si s sebou běžecké lyže. V okolí Adršpachu je totiž upravováno několik desítek kilometrů běžeckých stop. Oblíbená je trasa Okolo Zdoňovské Hejdy, jejímž výchozím bodem je hlavní parkoviště v Dolním Adršpachu a na louce pod Křížovým vrchem pak začíná strojově upravená stopa, která vede pod Křížový vrch do Zdoňova a poté pod vrcholek Lada a následně k restauraci Skalní Mlýn. Odtud pak okolo Metuje zpět do Adršpachu. Z Adršpachu se můžete na běžkách vydat upravenými stopami do Jestřebích hor. Středně náročná trasa měří 29 kilometrů a začíná na parkovišti v Adršpachu a končí v Malých Svatoňovicích na náměstí. Na trase můžete obdivovat systém pohraničního opevnění z doby před 2. světovou válkou v neskutečně husté řadě bunkrů, tzv. řopíků.

Adršpach zimaJeště mnohem krásnější pak budou výhledy z rozhledny na Žaltmanu na Krkonoše, Vraní hory, Soví a Javoří hory, Teplicko-adršpašské skály, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko a Červenokostelecko. Při výborné viditelnosti můžete dohlédnout i na Orlické hory, Kralický Sněžník, Zvičinu a Trosky. Projet se můžete rovněž těsně pod skalními městy Adršpašsko-Teplických skal, i když dovnitř je běžkařům vstup zapovězen. Vyrazit lze opět z parkoviště v Adršpachu směrem na Havraní Město, dále pod zříceninu skalního hrádku Adršpach, dále pod Liščí horu k Janovickému hřbetu, na Záboř, pod rozhlednu Čáp do Skal a následně Jiráskových skal. Stopa končí v Teplicích, buď v Dolních Teplicích u ulice Nerudova anebo u ski areálu Kamenec. Zpět do Adršpachu se vraťte vlakem nebo skibusem.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách Příroda

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody Příroda

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Zatopená pískovna v Adršpachu Příroda

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Adršpašské vodopády Příroda

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů.

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Příroda

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid v lůně lesů a hor, tady budete na tom pravém místě.

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku Příroda

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.

Zřícenina skalního hradu Adršpach Památky

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Na běžky do Jestřebích hor – z Adršpachu do Malých Svatoňovic Zimní sporty

Na běžky do Jestřebích hor – z Adršpachu do Malých Svatoňovic

Vydejte se na výlet bílou stopou krajem Karla Čapka. Náročnější trasa vás provede po kopcích Jestřebích hor, po cestě se nabízí návštěva rozhledny Žaltman. Z dalších zajímavostí na trase stojí za zhlédnutí skalní město Adršpach či Muzeum bratří Čapků.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují Příroda

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Starozámecký vrch u Adršpachu Příroda

Starozámecký vrch u Adršpachu

Na Starozámeckém vrchu (681 m.n.m.), v západním cípu skal, stojí zřícenina hradu Adršpach. Z vyhlídky na skalním ostrohu se otevírá velkolepý výhled na skalní město. Na hradiště vedou dvě cesty – první je turistická cesta od Adršpachu, druhá zvaná Jezdecká je širší a obtáčí Starozámecký vrch zprava.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují Příroda

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj