Johanitská komenda sv. Zdislavy a Havla z Lemberka v Českém Dubu nabízí ke zhlédnutí nedávno objevené a postupně prozkoumávané a rekonstruované podzemí. Prostory johanitského kláštera s kaplí sv. Jana Křtitele tvoří samostatnou expozici Podještědského muzea.
Historie komendy sv. Zdislavy a Havla z Lemberka sahá až do 13. století, kdy se král Václav I. rozhodl
zabezpečit obchodní stezku řadou komend rytířského a špitálního řádu johanitů. Tyto kláštery měly vedle náboženské úlohy i úlohu polovojenskou a povinnost starat se o poutníky. V roce 1425 přilehlý klášter vypálili husitští sirotci a roku 1564 zde byl vystavěn renesanční zámek.
Dlouhá léta se mělo za to, že komenda zanikla v dobách husitských válek, avšak v letech 1991–1993 byla znovu objevena a zpřístupněna veřejnosti. V současné době je přístupná
románská kaple sv. Jana Křtitele z doby kolem roku 1240,
románsko-gotická velká síň o třech klenebních polích a menší sál konventu ze 40. let 13. století. V románské kapli sv. Jana Křtitele se na stěnách dochovaly mimo jiné i
původní konsekrační kříže. Součástí komendy jsou i pozdně
gotické podzemní prostory s 80 metrů dlouhou únikovou chodbou. Stáří románských a gotických památek tvoří naprostý historický unikát v českých zemích.
V nedaleké Blaschkově vile, kde sídlí
Podještědské muzeum se můžete seznámit s historií Podještědí, a to i s lidmi, kteří jsou spjati s Podještědím i s Českým Dubem.