V malé vesničce Klášter na cestě z Nové Bystřice do Slavonic byl v letech 1501-1507 zbudovaný klášter paulánů, kteří sem přišli již v r. 1491. Pauláni měli za úkol najít místo od Alp na východ, kde se sbíhají tři léčivé prameny a toto místo našli právě zde.
Klášter roku 1501 založil Konrád Krajíř z Krajku a povolal sem
paulánské mnichy se záměrem
kolonizovat zdejší krajinu. Byl to druhý klášter paulánského řádu v Čechách a brzy se stal pověstný
léčivým pramenem,
prýštícím z klášterní krypty, který má mít prý největší léčivé účinky spojené s chorobami zraku. První řeholníci povolaní sem jako opora krajířovské rekatolizace se usadili v takřka liduprázdné krajině. Panoval zde přísný řád –
mniši směli požívat pouze ryby, chléb, olej a zeleninu. V náboženských bouřích ve 30. letech byl klášter vypálen a obnoven až za Slavatů v roce 1626.
Nový
chrám Nejsvětější Trojice byl vystavěn v letech 1668-1682 stavitelem Giovannim Domenikem Orsim snad podle projektu F. Carattiho. Kostel se řadí k nejvýznačnějším památkám jihočeské raně barokní architektury. Z jeho bohatého vnitřního zařízení zaujmou zejména
hlavní oltář se sochami českých patronů v nadživotních velikostech a centrálním obrazem Rodiny Kristovy s Nejsvětější Trojicí od Kristiana Schrodera z roku 1681.
Prohlídky kostela zajišťuje
rodina Havlíčkova (602 703 007),
každý den kromě pondělí. Po domluvě je možné navštívit také rozlehlou podzemní kryptu. V těsné blízkosti kostela leží
Klášterský rybník a opodál
vodní nádrž Osika, obě tyto vodní plochy jsou ideální k letnímu koupání.