Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.
Krátce po vzniku
města Kolín (nejspíš kolem roku 1260) byla v místech původní sakrální stavby založena dominanta města,
chrám sv. Bartoloměje, současná národní kulturní památka. Výstavba raně gotického chrámu trvala asi až do konce 13. století. Požár v roce 1349 se poté stal příčinou, stavby nového chóru katedrálního typu podle projektu stavitele pražské svatovítské katedrály Petra Parléře. V pozdějším období probíhaly již jen drobné úpravy a opravy.
Chrám sv. Bartoloměje představuje pozoruhodné spojení rané a vrcholné (parléřovské) gotiky. Z raně gotického chrámu je dochováno západní nižší trojlodí s dvojicí štíhlých osmibokých věží. Na východě přiléhá vysoký parléřovský chór. Obě části, výrazově dosti nesourodé, tvoří působivý architektonický celek.
V roce 2022 prošel interiér chrámu náročnou rekonstrukcí, zpět je již veškerý restaurovaný mobiliář. V listopadu 2023 proběhla navážka a montáž nových varhan.
Zvonice a kostnice chrámu
V letech
2017 – 2020 došlo k stavebně technické a památkové obnově
vybraných objektů a
prostranství v areálu kostela sv. Bartoloměje v Kolíně. Prostor byl pojemnován jako
Bartolomějské návrší.
Barokní
kostnice byla postavena roku 1733 a svou jižní stěnou přiléhá k hlavní městské hradbě ze 13. stol. Stojí v prostoru bývalého hlavního městského hřbitova u
kostela sv. Bartoloměje, se kterým je její existence neodmyslitelně spjata. Množstvím kostí a bohatostí ornamentální výzdoby jde v rámci území ČR o stavbu srovnatelnou snad jen s kostnicí v Sedlci u Kutné Hory. V přízemí
zvonice vzniklo malé
lapidárium, kde jsou umístěny
části chrličů, zbytky soch a relikty dalších historických prvků z chrámu sv. Bartoloměje a jeho okolí. V prvním podlaží si zájemci prohlédnou expozice chrámového pokladu, kde jsou vystaveny
monstrance a kalichy, které prozatím veřejnost nespatřila. Dále vznikla i expozice pod zvony. Návštěvníci si zde zkusí
zahrát na zvonkohru. Vnitřní prostory horní části zvonice (býv. byt věžníka) – kromě vyhlídky, která je na vnějším ochozu – slouží jako výstavní síň např. pro obrazy nebo fotografie.
Objevte chrám sv. Bartoloměje v Kolíně, působivý architektonický celek a kulturní památka s bohatou historií a unikátními expozičními prostory.
Chrám svatého Bartoloměje byl založen krátce po vzniku města Kolín, nejspíše kolem roku 1260.
Raně gotický chrám trvalo postavit asi do konce 13. století, ale konkrétní jméno stavitel není v textu zmíněno.
V chrámu lze nalézt spojení rané a vrcholné (parléřovské) gotiky.
V roce 2022 prošel interiér chrámu náročnou rekonstrukcí a byl navrácen veškerý restaurovaný mobiliář.
V expozici pod zvony jsou vystaveny monstrance a kalichy, které veřejnost dosud nespatřila.
Barokní kostnice je v rámci ČR srovnatelná snad jen s kostnicí v Sedlci u Kutné Hory, díky množství kostí a bohatosti ornamentální výzdoby.
Na ochozu zvonice se návštěvníkům naskytne krásný výhled na město Kolín.
Barokní kostnice byla postavena roku 1733 a její existence je neodmyslitelně spjata s chrámem sv. Bartoloměje.
Návštěvníci mohou zkusit zahrát na zvonkohru a prohlédnout si expozice chrámového pokladu i historické relikty.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.