Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem a dominantou Starého Rožmitála je kostel Povýšení sv. Kříže. Spolu s bránou, farou a kaplankou je kostel také chráněnou kulturní památkou. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy.
Kostel byl postaven
ve tvaru kříže, měl samostatnou zvonici, boční gotický vchod, obehnán byl hradbami s dvěma branami. Uzavřený areál dotvářel rozrůstající se hřbitov, později vznikla fara a kostnice (dnes kaplanka). V letech 1729-31 byl kostel přestavěn do barokní podoby.
Gotické portály, objevené při posledních opravách kostela v 70. letech 20. století, jsou odborníky datovány do let 1230 – 1240. Kostel byl tedy pravděpodobně postaven v první čtvrtině 13. století. Vedle těchto portálů, dvou kamenných křtitelnic a litinového náhrobníku jsou největším skvostem kostela historické varhany, někdy též nazývané Rybovy, pořízené díky úsilí faráře Antonína Platnýře v roce 1750, dílo Martina Palečka z Netopíc.
Na varhanech s více než 700 píšťalami hrával v letech 1788-1815 starorožmitálský regenschori Jakub Jan Ryba. Jejich tóny zvou po celý rok stovky návštěvníků k poslechu úryvků České mše vánoční J. J. Ryby a o Vánocích k účasti na štědrovečerní bohoslužbě spojené se slavným a jedinečným provedením této skladby.
Na starorožmitálské faře působila řada kněží, mezi nimiž k nejvýznamnějším patří Václav Hájek z Libočan, autor Kroniky české, který zde farářoval v létech 1524-7. Od roku 1972 do roku 1978 byl v Rožmitále farářem P. PhDr. Miloslav Vlk.
Objevte historické varhany, gotické umění a jedinečné vánoční koncerty v kostele sv. Kříže, památce Rožmitálu pod Třemšínem.
Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem je kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále.
Kostel obsahuje historické varhany nazývané Rybovy, gotické portály datované do let 1230 - 1240, dvě kamenné křtitelnice a litinový náhrobník.
Kostel byl přestavěn do barokní podoby v letech 1729-31.
Na varhanech hrával Jakub Jan Ryba v letech 1788-1815.
O Vánocích se v kostele koná štědrovečerní bohoslužba spojená s provedením České mše vánoční od J. J. Ryby.
Historické varhany byly pořízeny v roce 1750, a jejich autorem je Martin Paleček z Netopíc.
Mezi nejvýznamnější kněží patří Václav Hájek z Libočan, autor Kroniky české, který působil ve letech 1524-7.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.