ÚvodAktualityKam o Vánocích na Rybovu Českou mši vánoční?
Kultura

Kam o Vánocích na Rybovu Českou mši vánoční?

  • 20. prosince 2023
Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zazní v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem.

Rožmitál pod Třemšínem a Rybova mše

Českou mši vánoční složil Jakub Jan Ryba (1765–1815) roku 1796. Zdaleka to nebylo jeho jediné dílo, během života sepsal zhruba 1 300 skladeb církevních i světských, menuetů, tanců, árií, pastorel i mší. Dochovala se ovšem jen část a nejvíc jej proslavila právě Česká mše vánoční „Hej, mistře“, lidově nazývaná Rybovka, která k českým Vánocům patří podobně jako rybí polévka, bramborový salát a smažený kapr.

Kouzlo vánoční noci a půvabnou Rybovu hudbu si nejlépe vychutnáte přímo tam, kde Česká mše vánoční zazněla zřejmě vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem, v části nazývané Starý Rožmitál. Dodnes se tu dochovaly původní varhany z poloviny 18. století, na něž Jakub Jan Ryba v letech 1788–1815 hrával jako zdejší regenschori. Mše začíná na Štědrý den ve 22:00 hodin.

Pokud se sem vypravíte, možná se budete chtít zastavit u Rybova hrobu. Je pochován na hřbitově přímo u kostela a místo jeho posledního spočinutí najdete hned za hlavní bránou vpravo u hřbitovní zdi. Pokud byste se chtěli vypravit přímo na místo, kde Jan Jakub Ryba odešel ze světa vlastní rukou, najdete jej jihozápadně od Rožmitálu v lese nad obcí Voltuš. Tam se nachází také Rybova mohyla.

Zážitkem bývá i mše na Nový rok ve 14:00 hodin v kostele sv. Maří Magdaleny v Bohutíně, obci na půli cesty mezi Rožmitálem a Příbramí, která provedením nejslavnějšího Rybova díla tradičně zahajuje nový rok.
 

Za mistrem a pastýři do Prahy na Staromák a k sv. Salvátoru

Texty pro své nejslavnější dílo Jakub Jan Ryba napsal v češtině, protože podle něj z latinsky zpívaných žalmů neměli užitek ani zpívající, ani poslouchající. Díky tomu můžeme příběh o probouzení mistra a putování pastýřů k jesličkám sledovat doslova krok za krokem.

Tak tomu bude například na Štědrý den 24. prosince od 21. hodin, kdy můžete po rozbalení dárků přijít na Staroměstské náměstí. právě zde v rámci vánočních trhů zazní Česká mše vánoční „Hej mistře!“ od Jakuba Jana Ryby. A Na Štěpána 26. prosince 2023 se uskuteční tradiční vánoční koncert s provedením České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v kostele U Salvátora na Starém Městě v Praze; začíná v úterý 26. prosince v 19:30, vstupenky stojí 650 Kč. Účinkovat budou Bohemian Symphony Orchestra Prague, Bohemian Choir Prague a přední české sólisty povede šéfdirigent orchestru Martin Šanda.
 

Mše před Vánoci i o vánočních svátcích

rybovka na HlavákuA v Praze ještě zůstaneme. V pátek 23. 12. se totiž bude opět konat unikátní Rybovka na Hlaváku! Jako každý rok budou vítání všichni, kteří si donesou své hudební nástroje, pulty a noty a svou troškou přispějí k vytvoření té nejkrásnější předvánoční atmosféry.

Krásným zážitkem bude jistě Kouzelná Rybovka Matěje Formana v Obecním domě. Vypravit se na ní můžete 25. prosince, orchestr FOK ji zahraje v 15:00 a v 18:00 hodin. Vedle orchestru, sboru a sólistů se rozhýbe kouzelný svět loutek, který vás přenese v čase, abychom mohli vyprávění Rybovy mše prožít na vlastní oči. Jedná se o klasickou mši vánoční ve scénickém provedení Divadla bratří Formanů.

Známá melodie rozezní na Štěpána 26. prosince od 16:30 kostel sv. Antonína Velikého v Liberci. Pěvecký sbor Ještěd srdečně zve všechny přátele krásné hudby na již tradiční vánoční koncert. Společně s Ještědem vystoupí Turnovské orchestrální sdružení, pod taktovkou Marka Müllera. Sólisté – Radka Černíková, Stanislava Šimonková, Karel Jakubů, a Marek Pavlíček.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

30. 11.6. 1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Vánoce v Praze, které jinde nezažijete. Oslavy vánočních svátků tradičně na Staroměstském náměstí. Trhy startují 30. listopadu 2024 a končí 6. ledna 2025, tedy na Tři krále.

Česká mše vánoční J. J. Ryby v kostele sv. Salvátora v Praze

18. 12.
Česká mše vánoční J. J. Ryby v kostele sv. Salvátora v Praze

Tradiční vánoční koncert s provedením České mše vánoční Jakuba Jana Ryby (1765 – 1815) se letos uskuteční ve středu 18. prosince 2024 ve vytápěném kostele U Salvátora na Starém Městě.

Půlnoční mše svatá ve svatohorské bazilice

24. 12.
Půlnoční mše svatá ve svatohorské bazilice

Zaposlouchejte se do české vánoční klasiky v podání Svatohorského chrámového sboru!

Jakub Jan Ryba – Česká mše vánoční

20. 12.
Jakub Jan Ryba – Česká mše vánoční

Symfonický orchestr Dalibora Havlíčka uvede již tradičně ve velkém sále Kulturního centra Novodvorská Českou mši vánoční „Hej, Mistře!“ Jakuba Jana Ryby.

Betlémy 2024 – chrám Matky Boží před Týnem (Týnský chrám)

24. 12.
Betlémy 2024 – chrám Matky Boží před Týnem (Týnský chrám)

Nakolik je Týnský chrám pokladnicí uměleckých děl, vystavený betlém představuje pověstnou výjimku. Neznáme ani autora, ani přesnou dobu vzniku. Výjev je tvořen seskupením dřevěných figurek, vzniklých v různých dobách, na stupňovitém pozadí stylizovaného města zakončeného hradbami s cimbuřím.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem a dominantou Starého Rožmitála je kostel Povýšení sv. Kříže. Spolu s bránou, farou a kaplankou je kostel také chráněnou kulturní památkou. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura