ÚvodAktualityKam letos o Vánocích na Rybovu Českou mši vánoční v Praze a Středních Čechách?
Kultura

Kam letos o Vánocích na Rybovu Českou mši vánoční v Praze a Středních Čechách?

  • 21. prosince 2024
Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zazní v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem.

Rožmitál pod Třemšínem a Rybova mše

Českou mši vánoční složil Jakub Jan Ryba (1765–1815) roku 1796. Zdaleka to nebylo jeho jediné dílo, během života sepsal zhruba 1 300 skladeb církevních i světských, menuetů, tanců, árií, pastorel i mší. Dochovala se ovšem jen část a nejvíc jej proslavila právě Česká mše vánoční „Hej, mistře“, lidově nazývaná Rybovka, která k českým Vánocům patří podobně jako rybí polévka, bramborový salát a smažený kapr.

Kouzlo vánoční noci a půvabnou Rybovu hudbu si nejlépe vychutnáte přímo tam, kde Česká mše vánoční zazněla zřejmě vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem, v části nazývané Starý Rožmitál. Dodnes se tu dochovaly původní varhany z poloviny 18. století, na něž Jakub Jan Ryba v letech 1788–1815 hrával jako zdejší regenschori. Mše začíná na Štědrý den ve 22:00 hodin.

Pokud se sem vypravíte, možná se budete chtít zastavit u Rybova hrobu. Je pochován na hřbitově přímo u kostela a místo jeho posledního spočinutí najdete hned za hlavní bránou vpravo u hřbitovní zdi. Pokud byste se chtěli vypravit přímo na místo, kde Jan Jakub Ryba odešel ze světa vlastní rukou, najdete jej jihozápadně od Rožmitálu v lese nad obcí Voltuš. Tam se nachází také Rybova mohyla.

Zážitkem bývá i mše na Nový rok ve 14:00 hodin v kostele sv. Maří Magdaleny v Bohutíně, obci na půli cesty mezi Rožmitálem a Příbramí, která provedením nejslavnějšího Rybova díla tradičně zahajuje nový rok.
 

Za mistrem a pastýři nejen na Staromák

Texty pro své nejslavnější dílo Jakub Jan Ryba napsal v češtině, protože podle něj z latinsky zpívaných žalmů neměli užitek ani zpívající, ani poslouchající. Díky tomu můžeme příběh o probouzení mistra a putování pastýřů k jesličkám sledovat doslova krok za krokem.

Tak tomu bude například na Štědrý den 24. prosince od 21. hodin, kdy můžete po rozbalení dárků přijít na Staroměstské náměstí. právě zde v rámci vánočních trhů zazní Česká mše vánoční „Hej mistře!“ od Jakuba Jana Ryby.

Každoročně oblíbeném termínu, na Štěpána, můžete na mši zavítat do kostela U Salvátora na Starém Městě.
 

Mše těsně před Vánoci již tradičně na nádraží

rybovka na HlavákuA v Praze ještě zůstaneme. V pondělí 23. 12. 2024 se totiž bude opět konat unikátní Rybovka na Hlaváku! Jako každý rok budou vítání všichni, kteří si donesou své hudební nástroje, pulty a noty a svou troškou přispějí k vytvoření té nejkrásnější předvánoční atmosféry.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025

29. 11.6. 1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025

Vánoce v Praze, které jinde nezažijete. Oslavy vánočních svátků tradičně na Staroměstském náměstí. Trhy startují 29. listopadu 2025 a končí 6. ledna 2026, tedy na Tři krále.

Jakub Jan Ryba – autor České mše vánoční, nejoblíbenější skladby našich Vánoc

Jakub Jan Ryba – autor České mše vánoční, nejoblíbenější skladby našich Vánoc

Česká mše vánoční provází Vánoce od roku 1796, kdy poprvé zazněla při štědrovečerní bohoslužbě v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitálu pod Třemšínem. Za varhany tehdy usedl samotný autor Jakub Jan Ryba (26. října 1765, Přeštice – 8. dubna 1815, Voltuš), učitel a varhaník, autor téměř 1 400 duchovních a světských skladeb. Právě podle něj se také České mši vánoční říká Rybovka.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem a dominantou Starého Rožmitála je kostel Povýšení sv. Kříže. Spolu s bránou, farou a kaplankou je kostel také chráněnou kulturní památkou. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy.

Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem

Město leží v jihozápadní části Brd na úpatí vrchu Třemšína (827 m). Měli byste navštívit kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále, kde jako ředitel kůru a kantor působil J. J. Ryba, autor České mše vánoční, projít se alejí Johanky z Rožmitálu a nahlédnout také do rožmitálských muzeí.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

Hudba je jazyk, kterému nemusíme vždy rozumět slovy, ale který v nás dokáže probudit silné emoce. A stejně jako její tóny, i některé hudební pojmy znějí tajemně či vzdáleně. Víte například, co přesně znamená slovo filharmonie? Pojďte se s Kudy z nudy podívat do světa orchestrů, dirigentů i slavných koncertních sálů a objevte zajímavosti, které jste možná netušili.
2. červenec 2025 8:34
Kultura

7 věcí, které nevíte… o Etiopii, Egyptě, Tunisku a dalších zemích Afriky

Afrika je kolébkou lidstva, zemí nekonečných pouští, divokých zvířat, tajemných starověkých království i neuvěřitelných přírodních krás. A přestože se může zdát vzdálená, její příběhy se mnohdy úzce dotýkají i českých dějin. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po stopách Afriky, a připravte se na pořádnou dávku překvapení, historie i fascinujících kuriozit.
30. červen 2025 15:38
Kultura

Hody, sečení lúk i národopisné slavnosti: tipy, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2025 6:00
Kultura

Mumie, sfingy a pyramidy: kde v Česku objevíte stopy starověkého Egypta

Ačkoli byste to určitě nečekali, v České republice se nachází téměř dvacítka dávnověkých egyptských mumifikovaných těl. Překvapivě se s některými setkáte na několika hradech a zámcích i v muzeích. Také ovšem existují mumie pocházející z ryze českého a moravského území, těch máme několik desítek, ale jsou samozřejmě mnohem mladší než egyptské. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte za egyptskými stopami do Moravské Třebové, na Kynžvart a dokonce i na vrcholky Krušných hor.
23. červen 2025 15:00
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
22. červen 2025 13:42
Kultura

Exkurze u sklářských mistrů: poznejte vznik a historii skla ve sklářské dílně

Poznejte cestu ručně vyráběného skla ze sklářské pece až na svátečně prostřený stůl. Naplánujte si výlet do některé ze sklářských hutí a u výhně pece si sami vyzkoušejte, jaké to je vyfouknout skleničku. Vyrobit krásný skleněných korálek není o nic snazší.
17. červen 2025 21:31
Kultura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Muzea a galerie

Která muzea a galerie vloni přivítaly nejvíc návštěvníků? Nová nebo modernizovaná muzea nabízejí originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Vyberte si z nabídky míst nabídne program pro rodiny s dětmi i všechny další zvědavé návštěvníky.
16. červen 2025 18:20
Kultura

Poznejte tradiční řemesla zblízka

Vypravte se na krátký výlet do minulosti a poznejte, jak se žilo dříve řemeslníkům. Naše tipy vás zavedou do míst, kde se provozovalo nejen sklářské, mlynářské či kovářské řemeslo. Mnohdy nechybí ukázky toho, jak mistři svého oboru v minulosti pracovali. Podíváte se do skanzenů, kováren i hamrů, stačí si jen vybrat.
11. červen 2025 10:00
Kultura