Po cestě na hrad Svojanov, v obci Starý Svojanov, uvidíte u místního hřbitova malý kostelík s šindelovou střechou a třemi pískovcovými kříži umístěnými na hřebeni střechy.
Ve stínu královského
hradu Svojanova, který založil Přemysl Otakar II.kolem roku 1260 na zemské stezce spojující Čechy s Moravou, se skrývá poklad gotického umění z doby vlády Otce vlasti Karla IV., kostel sv. Mikuláše.
Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově byl založen
na přelomu 13. a 14. století. Při opravách kostela počátkem v roce 1931 byla odkryta řada gotických maleb, které se staly jednou z nejvýznamnějších gotických památek této oblasti.
Malby pokrývají špalety oken, presbytář i stěny hlavní lodi. Jejich náměty ocení znalci bible, neboť v nich poznají biblické příběhy Nového zákona; jako je například Zvěstování P. Marie, Klanění králů, Poslední soud, Kristovo ukřižování, Smrt Panny Marie, Kristovu pašii a mnoh dalších.
Uprostřed kostela se nachází
krypta, v níž jsou pohřbeni dva synové pána na hradě Svojanově Antonína Záruby z Hustířan. Majitelé hradu Svojanova se v kostele nechávali často pohřbívat, proto k němu vede od kostela cesta zvaná Zádušní.
Objevte kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově, gotický skvost s biblickými malbami a historií spojenou s hradem Svojanov.
Hrad Svojanov založil Přemysl Otakar II. kolem roku 1260.
V kostele lze vidět gotické umění, ve formě maleb pokrývajících špalety oken, presbytář a stěny hlavní lodi.
Na malbách jsou zobrazeny příběhy jako Zvěstování P. Marie, Klanění králů, Poslední soud, Kristovo ukřižování, Smrt Panny Marie a Kristova pašie.
V kryptě kostela jsou pohřbeni dva synové pána na hradě Svojanově, Antonína Záruby z Hustířan.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.