Římskokatolický kostel sv. Víta v Českém Krumlově je vedle zámku druhou architektonickou dominantou města. Kostel dal na místě starší stavby vybudovat v době po roce 1400 krumlovský farář Hostislav z Bílska.
Veřejně přístupný kostel sv. Víta se může pyšnit tím, že má ze všech krumlovských svatostánků nejdelší historii. Dnešní kostel vznikl přestavbou kostela staršího postaveného Petrem z Rožmberka. Přestavbu inicioval roku 1402 Jinřich z Rožmberka. Halové trojlodí se štíhlými sloupy je typické pro jihočeskou pozdní gotiku. Je zaklenuto síťovými klenbami navazujícími na parléřovský styl. Roku 1638 postavena nová sakristie při jižní straně kostela a na severní straně vyrostla v letech 1725 – 1726 nákladem knížete Adama Františka ze Schwarzenberka a jeho ženy Eleonory Amalie kaple sv. Jana Nepomuckého. Architektonický a umělecký vývoj kostela završily novogotické úpravy na konci 19. století.
Na hlavním oltáři je umístěn obraz sv. Víta a Panny Marie z let 1673 – 1683, vztahující se k období působení jezuitského řádu v Českém Krumlově. Do roku 1780 tu existovalo v kostele množství postranních oltářů. Tyto oltáře byly jakýmsi výrazem "stavovské cti" neb byly financovány jednotlivými řemeslnými cechy, které ve městě působily. Jednalo se o oltáře cechů krejčích, ševců, řezníků, pekařů bílého i černého pečiva, mlynářů, zedníků, truhlářů, kameníků, sedlářů, pláteníků, soukeníků, kovářů a kolářů, kuchařů a samozřejmě cechu zabývajícího se vařením piva.
U vstupu do kaple jsou umístěny dva náhrobní kameny z červeného mramoru z bývalé hrobky Viléma z Rožmberka (zemřel v roku 1592 ve věku 58 let) a jeho třetí manželky Anny Marie Rožmberské z Bádenu (zemřela roku 1582 ve věku 21 let). Základy rožmberské hrobky byly položeny v roce 1583, kdy tam bylo pohřbeno tělo zesnulé Anny Marie Bádenské. Náhrobek Viléma z Rožmberka spolu s novým hlavním oltářem, jenž byl na samém vrcholu korunován sochou rožmberského jezdce, nechal zřídit jeho bratr Petr Vok