Prozkoumejte dlouhé roky opuštěný evangelický kostel ve Kšelích, místo s bohatou historií, které čeká na obnovu. Poznejte jeho příběhy a staňte se součástí jeho oživení jako místa setkávání a inspirace v srdci Čech
Přijměte pozvání na cestu časem do malé středočeské obce Kšely, kde na vás mimo malebné návsi čeká dlouhé roky opuštěný kostel s bohatou historií a příběhy, které zatím nebyly vyprávěny. Kšely, obec rozdělená Chotýšským potokem na Horní a Dolní část, ukrývá jedno z velmi zajímavých tajemství Českobrodska –
evangelický kostel, jehož stěny jsou svědky minulosti, kdy se mohli obyvatelé širokého okolí po staletích utiskování věnovat své víře.
Krátce po vydání tolerančního patentu císařem Josefem II. v roce 1781 se právě Kšely staly
centrem protestantské komunity a původní toleranční modlitebna, jejíž
základy byly položeny v roce 1786, se stala symbolem nově nabyté náboženské tolerance. Přestože byl kostel v roce 1969 opuštěn a sbor se přestěhoval do Českého Brodu, jeho duchovní odkaz stejně jako prostory rozšířeného kostela s dostavěnou věží zůstávají nezměněny.
Díky Nadačnímu fondu pivoňka, založenému místními manželi, dnes máme jedinečnou příležitost být svědky snahy o
záchranu tohoto zajímavého místa. Fond vypsal veřejnou sbírku na jeho odkoupení a opravy, aby prostor
opět ožil a stal se místem setkávání a inspirace. Také díky mnoha dobrovolníkům, kteří se záchranou pomáhají, máte možnost nahlédnout do míst, kde se
rodily mnohé myšlenky dnešní evangelické církve.
Prozkoumejte s námi kostel ve Kšelích, objevte příběhy, které se skrývají za jeho zdmi, a staňte se součástí příběhu o jeho záchraně. Navštivte tento úžasný prostor, jehož příběh se znovu objevuje.
Prozkoumejte historii a obnovu evangelického kostela ve Kšelích, místo setkávání a inspirace v srdci Čech.
Evangelický kostel se nachází v malé středočeské obci Kšely, která je rozdělena Chotýšským potokem na Horní a Dolní část.
Kostel ve Kšelích má bohatou historii spojenou s náboženskou tolerancí, protože se stal centrem protestantské komunity krátce po vydání tolerančního patentu císařem Josefem II. v roce 1781.
Kostel byl opuštěn v roce 1969, kdy sbor přesídlil do Českého Brodu.
Pro obnovu kostela byla založena veřejná sbírka Nadačním fondem pivoňka a mnoho dobrovolníků pomáhá s opravami, aby se prostor opět oživil a stal se místem setkávání a inspirace.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.