ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyKostelní voskovice z Palonína – unikátní výroba paškálů
Zážitky

Kostelní voskovice z Palonína – unikátní výroba paškálů

Za nejdůležitější svíci v kostele je považován paškál. Jde o speciální voskovice, které mají nezastupitelnou roli hlavně v období Velikonoc, kdy se zapalují na znamení Kristova zmrtvýchvstání. Už čtvrt století je ve velkém vyrábějí v malé vesničce Palonín pracovnice chráněné dílny Charity Zábřeh.
Chráněná dílna Palonín na Šumpersku vyrábí velikonoční svíce a dodávají je do farností nejen v Česku ale i v zahraničí. Takzvané paškály, které mohou vážit až několik kilogramů, se zapalují na Bílou sobotu. Dílna tyto velikonoční symboly ze včelího vosku a terpentýnu zasílá i do zahraničí. Zdobení jednoho paškálu může trvat až dvě hodiny.

Základními motivy, které paškál musí obsahovat je kříž, symboly alfa, omega a letopočet. Mezi doplňující znaky patří například beránek, kalich, víno nebo lilie. Zdobí se celkem osm velikostí kostelních svící, od jedenapůlkilových až po největší, které váží osm kilo a měří metr dvacet.

Svíce se skládá asi ze 30 % z včelího vosku a parafínu. A dozdobení je také z vosku – jedná se o 2 mm voskové plátky, z nichž se vyřezává zdobení skalpelem. Pro výrobu není potřeba žádné lepidlo, pouze teplé ruce. Celá svíce se pak zafixuje lakem.
 

Svíce, která rozráží temnoty smrti

Velikonoční svíce symbolizuje vzkříšení Krista, jehož světlo podle křesťanské nauky rozráží temnoty smrti. V katolických kostelech se proto každý rok paškál zapaluje na Bílou sobotu při velikonoční vigilii. Svíce pak hoří celé velikonoční období, tedy 50 dnů. V průběhu roku se paškál zapaluje jen při křtech a pohřbech. Svíce má jako symbol vzkříšení pro katolíky veliký význam.
 

Vzít si na paškál…

Možná také znáte rčení „vzít si někoho na paškál“. Znamená podrobně se někoho na něco vyptávat, vyslýchat, a s tím mu současně domlouvat nebo ho kárat. Když bylo totiž třeba, aby někdo mluvil pravdu nebo svá slova potvrdil, přísahal před zapáleným paškálem.

Provozovatel

Chráněná dílna Palonín

Palonín 78
789 83 Palonín
Tel.:
+420 583 445 901
Email:
svicky@reparto.cz
WWW:
https://zabreh.ch...
GPS:
49,729075 16,953240
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Tipy na výlet:
Palonín a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

O perníku v Lošticích

V Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích bude 26. října 2024 v 9 hodin otevřena výstava tematicky spjatá s vánočními svátky, nazvaná O perníku. Výstava bude prezentovat historii perníkářského řemesla na Moravě, zejména na Šumpersku.
Loštice, Olomoucký kraj

Adventní prohlídky na Bouzově

Advent nepředstavují jen Mikuláš a čerti.
Bouzov, Olomoucký kraj

Vánoční hrad Bouzov

Přijďte si s námi zazpívat koledy na I. nádvoří v době vánočních svátků.
Bouzov, Olomoucký kraj

Zimní prohlídky na hradě Bouzov

Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu.
Bouzov, Olomoucký kraj

Farmářské trhy Mohelnice

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Mohelnici.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Půjdem spolu do Betléma

Letošní vánoční svátky v mohelnickém muzeu doprovodí výstava betlémů.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Adventní večer v muzeu

V pátek 29. listopadu 2024 proběhne v mohelnickém muzeu již tradiční Adventní večer v muzeu, kulturní akce, jejímž těžištěm je autorské čtení prózy a recitace poezie.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Farmářské a řemeslné trhy v Uničově

S radostí vás zveme na farmářské trhy.
Uničov, Olomoucký kraj

Muzeum gramofonů v Lošticích

Nejrůznější typy gramofonů si lze prohlédnout v Muzeu gramofonů v Lošticích, které mapuje výrobu v již zaniklé proslulé Tesle Litovel. Jejím autorem je sběratel a obdivovatel gramofonů Vojtěch Vyroubal.
Loštice, Olomoucký kraj

Pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích

Malý kostelík se nachází nedaleko Olomouce v obci Řimice. Kostelík je přístupný v době bohoslužeb. Na vstupní straně je nízká čtverhranná přístavba se zvonicí a freskou sv. Cyrila a Metoděje vytvořenou r. 1972 podle kresby Mikoláše Alše.
Bílá Lhota, Olomoucký kraj

Kostel sv. Prokopa v Lošticích

Původně románský kostel se zvonem z roku 1550. Dochované románské fragmenty potvrzují datum původu z počátku 13. století, díky čemuž je kostel nejstarším v regionu. Kostel byl goticky a renesančně přestavěný a upravený v klasicistně-barokním stylu do dnešní podoby v 18. století.
Loštice, Olomoucký kraj

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.
Loštice, Olomoucký kraj

Loštické náměstí s kašnou a neogotickým sloupem

Dvě krásné kamenné památky dominují loštickému náměstí. Čtyřboká kašna i neogotický sloup s upraveným okolím jsou častým místem odpočinku obyvatel a návštěvníků města.
Loštice, Olomoucký kraj

Naučná stezka lišky Bystroušky v Lošticích

Vydejte se na putování rodným krajem tvůrce Lišky Bystroušky – malíře Stanislava Lolka. Vybrat si můžete delší (23 km) nebo kratší okruh (6 km).
Loštice, Olomoucký kraj

Kameny zmizelých v Lošticích

Kameny zmizelých připomínají židovské rodiny, které našly smrt ve vyhlazovacích táborech. Z Loštic pocházely rodiny Fuchsových a Knöpfelmacherových a kameny jsou usazeny v dlažbě před jejich domy.
Loštice, Olomoucký kraj

Arboretum Bílá Lhota

V zámeckém parku v Bílé Lhotě nedaleko Litovle se nachází významné arboretum s 400 druhy vzácných dřevin – listnaté, jehličnaté a stále zelené dřeviny ze severní Ameriky, Japonska, Číny, Malé Asie a dalších zemí.
Bílá Lhota, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Galerie U lišky Bystroušky s nabídkou tvarůžkové zmrzliny

Netradiční zmrzlinou vyrobenou z olomouckých tvarůžků se můžou osvěžit obyvatelé a návštěvníci Loštic na Šumpersku, kde se proslavený pikantní sýr vyrábí. Loštická kavárna U lišky Bystroušky vyrobila jako první na světě tvarůžkovou zmrzlinu a její majitel si recept nechal patentovat.
Loštice, Olomoucký kraj

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Už jste ochutnali tvarůžkovou kremroli? A co Loštický koláček s povidly? Tvarůžková cukrárna nabízí netradiční zpracování Olomouckých tvarůžků, které nadchne nejen milovníky tohoto aromatického sýru. Toto jedinečné místo nesmíte v Lošticích vynechat.
Loštice, Olomoucký kraj

Restaurace U Coufalů

Restaurace s dlouholetou tradicí v srdci Loštic, kraji olomouckých tvarůžků.
Loštice, Olomoucký kraj

Stodola Nové Mlýny

Stodola Nové Mlýny – místo, které si zamilujete. Okouzlí vás pozitivní energií a klidem, který umocní záplava zeleně kolem. Ať už přijdete pěšky po některé turistické trase, po naučné stezce, přijedete po některé z cyklotras, nebo po vodácké trase po řece Moravě.
Bílá Lhota, Olomoucký kraj

Dvůr Nové Zámky

Nabízíme celoroční ubytování v nově vybudovaných pokojích a apartmánech s kuchyňským koutem, vanou nebo sprchovým koutem a vlastním WC.
Mladeč, Olomoucký kraj

Resort Sobáčov

Na cyklistické trase Litovel – Bouzov najdete známé výletní místo s rybníkem pro sportovní rybolov, plážovým volejbalem, rodinným penzionem, výletní restaurací, udírnou a kempem. Vítejte ve Sportovním areálu Sobáčov.
Mladeč, Olomoucký kraj

Morava Camp v Mohelnici

V Morava Camp máme dlouholetou tradici a stojí za námi spoustu spokojených zákazníků. Každý rok se snažíme o moderní posun, a proto se vždy máte na co těšit. Najdete u nás pohodlí ať už v chatkách, turistických ubytovnách, v hotelových pokojích, ale i vyžití v podobě stanování.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Restaurace Valáškův Grunt

Přijměte pozvání do restaurace Valáškův grunt, která se nachází v obci Kozov. Najdete zde výbornou kuchyni, pivnici a vinárnu k příjemnému posezení.
Bouzov, Olomoucký kraj