Křížová cesta na vrchu Jáchym vznikla patrně v 1. polovině 19. století okolo starší kaple sv. Jáchyma. V 60. letech 20. století byla zdevastována a postupně se opravuje.
Historickou křížovou cestu v
Lobendavě na vrchu Jáchym ve Šluknovském výběžku obnovily podle vzorů z historických pramenů Lesy České republiky. Podnik investoval jeden a půl milionu korun.
Obnova křížové cesty začala v srpnu 2016.
Kromě třinácti kamenných zastavení byla rekonstuována také kaple sv. Jáchyma. Původní křížová cesta tvořená pískovcovými zastaveními a dvěma kaplemi (Kalvárie a Boží hrob) byla požehnána v roce 1914. Po skončení druhé světové války a následném odsunu původního německého obyvatelstva se přestala kaple i křížová cesta využívat. Na dvě desetiletí navíc patřila do zakázaného pohraničního pásma. Po jeho zrušení v 60. letech 20. století pokračovala devastace kaple a křížová cesta postupně zanikla.
Prozkoumejte historii a obnovu křížové cesty svatého Jáchyma v Lobendavě, která byla zrestaurována s láskou k historii a tradicím.
Křížová cesta na vrchu Jáchym byla pravděpodobně postavena v 1. polovině 19. století.
Devastace začala po druhé světové válce a pokračovala, když oblast patřila do zakázaného pohraničního pásma a po jeho zrušení v 60. letech 20. století.
Obnova křížové cesty začala v srpnu 2016 a byla prováděna podle vzorů z historických pramenů.
Obnova křížové cesty stála jednoho a půl milionu korun.
Při obnově bylo rekonstruováno třináct kamenných zastavení a také kaple sv. Jáchyma.
Původní křížová cesta byla tvořena pískovcovými zastaveními.
Obnovu financovala organizace Lesy České republiky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.