Zdroj foto:  FB obec Lobendava

Lobendava

Obec Lobendava leží v nejsevernější části Šluknovského výběžku za Dolní Poustevnou či Velkým Šenovem. Je vůbec nejseverněji položenou obcí České republiky. Rozkládá se v údolí Lučního potoka a do jejího katastru patří také obec Severní. Jméno je to výstižné – za ní již není nic jiného než husté lesy a státní hranice s Německem.
lobendavaPrvní písemná zmínka o obci Lobendava, ležící v turistické oblasti České Švýcarsko, se datuje k roku 1449, přičemž podle místní kroniky ves vznikla již někdy na přelomu 12. až 13. století. Podle některých názorů byla obec založena již kolem roku 1086 Wiprechtem z Grojče (zeť krále Vratislava II.), což by ji řadilo k nejstarším sídlům Šluknovského výběžku. Až do poloviny 14. století zde probíhala řízená kolonizace pány Berky z Dubé a Hohnštejna. Tou dobou se v této oblasti rýžovalo zlato, což dokumentují některé místní názvy jako Zlatý potok a některé pozůstatky rýžování – zbytky sejpů. Dominantou obce je barokní areál kostela Navštívení Panny Marie s budovou bývalé fary. Východním směrem od obce se nachází Anenský vrch s křížovou cestou a poutní kaplí sv. Anny. Jižním směrem od Lobendavy leží CHKO Labské pískovceČeské Švýcarsko, která v sousedním Německu přechází do CHKO Saské Švýcarsko.

Pokud si dopřejete dovolenou právě tady bude vám Lobendava skvělým výchozištěm do méně exponované části národního parku České Švýcarsko. Udělat si sem můžete ale i jednodenní výlet – navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle, jako je křížová cesta Anenský vrch s kaplí sv. Anny, Getsemanskou zahradou, kaplí Božího hrobu a sochami v Getsemanské zahradě. O kus dál na druhém vrchu leží Křížová cesta svatého Jáchyma na stejnojmenném vrchu, kde objevíte také kapli Božího hrobu a kapli sv. Jáchyma postavenou na místě, kde míval poustevník Jáchym svou poustevnu. K putování svádí také Via Czechia – Stezka středozemím, Nejsevernější bod ČR či Přeshraniční stezka Horní Poustevna – Langburkersdorf.

Aktivity v obci Lobendava

Via Czechia – Stezka středozemím – od severu k jihu napříč republikou

Stezka středozemím propojuje nejsevernější a nejjižnější body ČR, prochází přes 4 chráněné krajinné oblasti, 24 poutních míst a zavede vás do mnoha malebných měst, jako je Praha, Mělník, Tábor nebo Český Krumlov.
Lobendava, Ústecký kraj

Nord Kap – nejsevernější bod České republiky v Lobendavě

Osada Severní je nejseverněji nacházející se osada na území Česka. Patří pod Lobendavu ve Šluknovském výběžku. To je místo, kde se Česká republika nejvíce přibližuje moři.
Lobendava, Ústecký kraj

Křížová cesta svatého Jáchyma v Lobendavě

Křížová cesta na vrchu Jáchym vznikla patrně v 1. polovině 19. století okolo starší kaple sv. Jáchyma. V 60. letech 20. století byla zdevastována a postupně se opravuje.
Lobendava, Ústecký kraj

Přeshraniční stezka Horní Poustevna – Langburkersdorf

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala v roce 2018 otevřením nově značené přeshraniční stezky. Přecházet volně hranice lze mezi Horní Poustevnou a Langburkersdorfem.
Lobendava, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v obci Lobendava

Útulna u Lobendavy

Lesy ČR pro turisty postavily přístřešek s pódiem, kde si lze zdarma po dlouhé cestě odpočinout nebo se skrýt před nepřízní počasí. V dřevěném „áčku“ zastřešeném plechovými šablonami je stůl s lavicemi a v útulně se vyspí až čtyři lidé.
Lobendava, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti České Švýcarsko


Výlet za kuriozitami do České Kamenice: orloj, park miniatur, skalní vyhlídky a via ferrata

České Švýcarsko nejsou jen impozantní skalní věže, panoramatické vyhlídky a nádherná příroda národního parku. Jedním z velkých lákadel je město Česká Kamenice. Její okolí znáte z celé řady pohádek a také tu mají zajímavý skleněný orloj, park miniatur a dokonce můžete prolézt po via ferratě Uchem Jehly! Vydejte se s Kudy z nudy za kuriozitami do města uprostřed čedičových a pískovcových vrcholů.
procházka okolím České Kamenice, Výpravy za kuriozitami

Poutní trasy: kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Růžovému vrchu (619 m), nejvyššímu vrcholu v národním parku České Švýcarsko, místní neřeknou jinak než Růžák. Pro jeho tvar, mohutnost a dominantní postavení v krajině bývá také nazýván „Děčínská Fudžijama". Víte, že mu tohle přízvisko prý dal dánský pohádkář H. Ch. Andersen?

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Národní park České Švýcarsko na samém severu Čech je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jeho symbolem se stala Pravčická brána, ukrytá hluboko v lesích nedaleko Hřenska. Nezapomenutelným zážitkem je také plavba lodičkami v soutěskách vyhloubených řekou Kamenicí.