Protiatomový kryt z 20. století – téměř kilometr navzájem kolmých chodeb ražených ve skále pod Petrovem. Soustava klenutých chodeb nacházející se na ploše ve tvaru obdélníka přibližných rozměrů 85 x 60 metrů poskytla v případě atomového výbuchu úkryt až třem tisícům lidí na čtyři dny.
Jeden ze základních lidských pudů, který nutí člověka chovat se způsobem zajišťujícím přežití v případě jakéhokoliv nebezpečí, je pud sebezáchovy. Od samého počátku lidstva hledal člověk úkryt před nepřízní osudu v místech, kde se cítil v bezpečí a která mu zajišťovala ochranu před nejrůznějšími přírodními či společenskými nástrahami.
Dvacáté století s nebývalým nástupem vědecko-technického rozvoje vneslo do válečné strategie nový pojem. Použitím “zbraní hromadného ničení” a rozvojem leteckého průmyslu se ochrana obyvatelstva soustředila na budování protileteckých a později i protiatomových krytů. V Brně byl jedním z nich kryt pod Petrovem zvaný “Denis”. Nachází se ve skalním masivu petrovského kopce a jeho prostory z větší části leží pod plochou kapucínských zahrad.
Jde o soustavu navzájem kolmých chodeb na ploše tvaru obdélníka o rozměrech přibližně 85 x 60 m s několika vstupy a množstvím nouzových východů. Klenuté chodby, ražené ve skále s cihelnou vyzdívkou, mají nejčastější rozměr cca 3 x 3 m a jejich celková délka dosahuje i s únikovými štolami zhruba 900 metrů. V případě atomového výbuchu bylo možno v tomto krytu přežít až 4 dny. Je soběstačný, co se týká vody, elektřiny i dýchatelné směsi a pokud jsou v něm uloženy zásoby, i stravy. V tomto stísněném prostoru se mohlo naráz ukrýt až 3 000 obyvatel. Jedinou psychickou podporou uvnitř chodeb byl rozvod rozhlasu po drátě.
Dnes slouží dlouhé a prázdné chodby pouze jako depozitář části kamenných prvků ze zničené Královské kaple, která kdysi stála na rohu Veselé ulice a Dominikánského náměstí.
Délka prohlídky cca 60 minut. Vstupenky nelze zakoupit na místě.
Prozkoumejte unikátní protiatomový kryt Denis v Brně, který mohl ochránit až 3000 lidí při atomovém výbuchu.
Kryt Denis byl postaven jako ochrana pro obyvatelstvo před atomovými výbuchy a jinými hrozbami.
Kryt může ukrýt až tři tisíce lidí na dobu až čtyři dny.
Chodby jsou kolmé na sebe, mají obdélníkový tvar s rozměry přibližně 85 x 60 metrů a jejich celková délka s únikovými štolami je zhruba 900 metrů.
Chodby jsou ražené ve skále s cihelnou vyzdívkou, mají rozměr přibližně 3 x 3 metry a jsou vybaveny rozvodem rozhlasu.
Kryt je soběstačný v dodávkách vody, elektřiny a dýchatelné směsi, a pokud jsou v něm uložené zásoby, tak i v potravě.
Dnes kryt slouží jako depozitář kamenných prvků ze zničené Královské kaple.
Prohlídka trvá přibližně 60 minut.
Ne, vstupenky nelze zakoupit na místě.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.