ÚvodAktuality100 tipů za tajemstvím pod zemským povrchem – jeskyně, doly, podzemní chodby i jezera
Bozkovské-dolomitové jeskyně
Příroda

100 tipů za tajemstvím pod zemským povrchem – jeskyně, doly, podzemní chodby i jezera

V podzemí se ukrývá mnoho tajemných prostor – v jeskyních a starých štolách narazíte na podzemní jezírka, romanticky působí podzemní říčky a nedaleko Rudice objevíte dokonce i vodopád! Lákavá jsou tato místa i tím, že je lze většinou navštívit jak v hlavní, tak i mimo turistickou sezónu. Navíc se zde schováte za letních veder i v případě deštivého počasí!
Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma Památky

Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma

Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Důl je přístupný veřejnosti jako hornický skanzen.

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor Příroda

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor

Jeskyně Na Pomezí se nacházejí v komunikačně významném stejnojmenném sedle (576 m) v Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně. Jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš Památky

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou Památky

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

V jihočeském Týně nad Vltavou se nacházejí středověké podzemní chodby, které se linou od městského zámečku, přes nádvoří až pod náměstí, kde bývala sklepení měšťanských domů.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR Příroda

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Stamichmanova štola na Dolní Moravě Zážitky

Stamichmanova štola na Dolní Moravě

Objevte 450 metrů podzemní štoly s hornickou expozicí a prožijte její příběh s interaktivními hrami Geofun.

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody Příroda

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR Památky

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku Příroda

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa Příroda

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 519,5 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů.

Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany Zážitky

Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany

Město Liberec zpřístupnilo veřejnosti unikátní zajímavost – největší liberecký kryt civilní obrany. V kilometrovém labyrintu chodeb je pro návštěvníky mimo jiné připravena výstava Liberecké podzemí.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou Památky

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích Památky

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích

Důl Richard je veřejnosti nepřístupný, v části je úložiště radioaktivního odpadu. Přesto se v Litoměřicích můžete podívat do expozice, která důl Richard představuje. Najdete ji v městském podzemí v Litoměřicích.

Vodojemy Žlutý kopec v Brně Památky

Vodojemy Žlutý kopec v Brně

Mysteriózní podzemní katedrály z let 1874, 1894 a 1917. Dva cihlové a třetí betonový vodojem, které nemají v Evropě obdoby a jejich návštěva vyrazí dech! Brněnské vodojemy se nachází pod nenápadnou travnatou plochou parku na Žlutém kopci a nabízí jedinečný zážitek.

Historický důl Kovárna v Obřím dole Památky

Historický důl Kovárna v Obřím dole

V nitru Sněžky, nejvyšší hory České republiky, se po staletí těžily měděné a arzénové rudy. Vstup do historického dolu se nachází poblíž bývalé boudy Kovárna v Obřím dole v nadmořské výšce více než 1 000 m.

Jílovské zlaté doly: Důl Pepř – štola Václav Památky

Jílovské zlaté doly: Důl Pepř – štola Václav

Společnost Montanika zajišťuje exkurze do podzemí po předchozí domluvě. Věnuje se výstavbě hornického skanzenu v prostorách dolu Pepř. Celková trasa má délku 4 km zahrnující i jízdu vláčkem, trvá zhruba 2,5 hodiny. V podzemí uvidíte funkční hornické stroje i rudní žílu se zlatem.

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců Příroda

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem Památky

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru – krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl Památky

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl

Důlní muzeum Flascharův důl v Odrách se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky Památky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století raženy ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva, zásob potravin a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 12 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Kryt civilní obrany v Jihlavě Památky

Kryt civilní obrany v Jihlavě

Trasa připomíná běžné využití sklepů pod jihlavskými domy a dále skutečný kryt civilní obrany.

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop Památky

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen s tématikou dobývání rud na Stříbrsku, expozice důlní techniky, prohlídka královské dědičné štoly Prokop. Expozici doplňují figury horníků imitující různé hornické profese a situace.

Albeřické lomy – nejrozsáhlejší území krasových jevů v Krkonoších Příroda

Albeřické lomy – nejrozsáhlejší území krasových jevů v Krkonoších

Na severním okraji obce Albeřice, která leží u Pece pod Sněžkou se rozpíná území devíti bývalých vápencových lomů, které jsou nejrozsáhlejším krasovým územím v Krkonoších.

Strašidelné podzemí Tábor Zážitky

Strašidelné podzemí Tábor

Přijďte se bát do podzemí – Strašidelné podzemí se nachází ve středověkých katakombách 500 let starého domu na Žižkově náměstí v Táboře – vchod za kostelem. V chodbách s tajemnou atmosférou uvidíte mnoho strašidelných stvoření.

Expozice těžby cínu Horní Blatná Kultura

Expozice těžby cínu Horní Blatná

Stálá expozice je věnována dějinám těžby a zpracování cínové rudy v okolí krušnohorských městeček Horní Blatné a Božího Daru.

Muzeum Podzemí Černý Důl – historie dolování v Krkonoších Kultura

Muzeum Podzemí Černý Důl – historie dolování v Krkonoších

Stálá expozice podzemí Krkonoš se nachází v suterénu budovy Úřadu městyse Černý Důl. Návštěvníci se seznámí s historií dolování v Krkonoších, jsou zde fotografie a exponáty z lokality Berghaus v Černém Dole, z lokality historického dulního díla Kovárna v Obřím Dole a nechybí fotografie z jeskyní.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů Památky

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Podzemní labyrint Poštovní štola u Zlatých Hor Památky

Podzemní labyrint Poštovní štola u Zlatých Hor

Návštěvníci města Zlaté Hory mají jedinečnou příležitost nahlédnout do tajemného podzemního labyrintu, který v okolí města po staletí vznikal při dobývání vzácných kovů.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl Kultura

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram Památky

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram

Unikátní technická památka světového významu, vodní kolo o průměru 12,4 m. Součástí unikátní technické památky je atrakce pro děti i dospělé – jízda úpadnicí dlouhou 51 m do podzemí (jako po skluzavce).

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje Příroda

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu Příroda

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra Památky

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra

První zmínka o Hrádku pochází z roku 1312 a napovídá, že osudy tohoto významného objektu začínají hluboko v dobách, o nichž mnoho nevíme. První velké přestavby se Hrádek dočkal na přelomu 14. a 15. století v době, kdy ho vlastnil rychtář Václav z Donína.

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích Kultura

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.

Malovaný sklep v Šatově Gurmánská turistika

Malovaný sklep v Šatově

Vinný sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera je vyhloubený v pískovcovém svahu nad Šatovem. Víno se zde nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl od počátku sloužit jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení.

Hornické muzeum Krásno – prohlídka důlní expozice Památky

Hornické muzeum Krásno – prohlídka důlní expozice

V muzeu v Krásně uvidíte 13 budov a objektů na rozloze 85 000 m². Ve stálé expozici se návštěvníci mohou dozvědět více o raně novověkém hornictví, historii těžby rud a uhlí, mineralogii a geologii.

Pekelné sklepy Žlutice Zážitky

Pekelné sklepy Žlutice

Pekelné sklepy jsou nezapomenutelný zážitek pro děti i dospělé. Pod historickým jádrem města Žlutice se nalézají podzemní chodby a sklepy, které byly raženy již v dávném středověku a které si oblíbili čerti. Jejich světem vás provedou zábavnou formou místní průvodci.

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem Kultura

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram patří k největším hornickým muzeím v tuzemsku i v Evropě. Ke zhlédnutí nabízí více než 70 stálých expozic a několik kilometrů historického podzemí.

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře Příroda

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!

Důl Mauritius u Hřebečné Památky

Důl Mauritius u Hřebečné

Bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila ruda s přestávkami po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944, najdete nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor.

Hřebečské důlní stezky Letní sporty

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Prohlídková štola Astoria v Lázních Jáchymov Zážitky

Prohlídková štola Astoria v Lázních Jáchymov

Výztuhy, výdřevy, šachetní zdviže, potrubí s uranovou rudou i zateklá půdní voda a krápníky…toto vše nabízí návštěvníkům malebného údolí Lázní Jáchymov prohlídková štola Astoria.

Kryt Denis v Brně Památky

Kryt Denis v Brně

Téměř kilometr navzájem kolmých chodeb ražených ve skále pod Petrovem. Soustava klenutých chodeb nacházející se na ploše ve tvaru obdélníka přibližných rozměrů 85 x 60 metrů poskytla v případě atomového výbuchu úkryt až třem tisícům lidí na čtyři dny.

První hornická stezka Berghaus v Krkonoších Příroda

První hornická stezka Berghaus v Krkonoších

Bohatou tradici dobývání rud v Krkonoších připomíná hornická stezka v Černém Dole. Otevírací doba je od jara do podzimu (případně i v zimě, pokud není sníh).

Braniborská jeskyně u Starých Splavů Příroda

Braniborská jeskyně u Starých Splavů

Západně od Starých Splavů v lese plném romantických roklí je skryta Braniborská jeskyně. Jedná se o pískovcový převis dlouhý 44 m, hluboký 12 m a vysoký 6 m. K jeskyni vede nenáročná trasa v délce 8 km.

Katakomby a historické podzemí královského města Litoměřice Památky

Katakomby a historické podzemí královského města Litoměřice

Poznejte historické podzemí královského města Litoměřice. Zveme vás k prohlídce podzemí, které patří k nejrozsáhlejším v Čechách a jen ve středověku měřilo několik desítek kilometrů. Zpřístupněna je 366 metrů dlouhá část a je zároveň lapidáriem Oblastního vlastivědného muzea.

Triton Restaurant – zážitková restaurace v srdci Prahy Gurmánská turistika

Triton Restaurant – zážitková restaurace v srdci Prahy

Zážitková gastronomie v romantickém prostředí krápníkové jeskyně z roku 1912. Triton Restaurant se nachází v srdci Václavského náměstí v centru Prahy. Přijďte si vychutnat naše nové à la carte menu, jehož součástí je steak vytvořený umělou inteligencí.

Důlní štoly v Kopistech – expozice Podkrušnohorské technického muzea Kultura

Důlní štoly v Kopistech – expozice Podkrušnohorské technického muzea

Simulovaná štola byla vybudována v objektu bývalých dílen dolu Julius III, kde se v současné době nachází Podkrušnohorské technické muzeum.

Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu Příroda

Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu

Jáchymka je tunelovitou jeskyní, kterou v minulosti protékal Křtinský potok. Jeskyně je pojmenována po poustevníkovi Joachymovi, který v ní údajně žil počátkem 19. století.

Králova jeskyně u Tišnova Příroda

Králova jeskyně u Tišnova

Králova jeskyně byla objevena náhodně 28. 5. 1972 na severovýchodním svahu vrchu Květnice u Tišnova.

Jeskyně sv. Ivana s pramenem – Svatý Jan pod Skalou Památky

Jeskyně sv. Ivana s pramenem – Svatý Jan pod Skalou

Jeskyně sv. Ivana byla v minulosti upravena na skalní kostel. V části jeskyně je zachována neupravená travertinová jeskyně s původní krápníkovou výzdobou.

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy Památky

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy

Železnorudný důl Skalka se nachází v Mníšku pod Brdy, asi 20 kilometrů jihozápadně od Prahy. V poměrně rozsáhlých prostorách bývalého dolu objevíte Muzeum hornické historie a těžby železné rudy. Komentované prohlídky dolu jsou možné po předchozím objednání.

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň Příroda

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem Příroda

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Jeskyně Elfí domeček v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Elfí domeček v Moravském krasu

Nově objevená jeskyně se nachází mezi Kateřinskou jeskyní a propastí Macochou. Speleologové ji objevili v místech, na nichž kdysi pracoval se svými kolegy slavný jeskynní badatel Karel Absolon. Pro turisty je zatím zapovězená.

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda Příroda

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda

Vybaveni helmou a světlem, máte možnost se podívat do horizontální říční chodby, dlouhé necelých 100 metrů. Jeskyně nedaleko Holštejna byla objevena pracovníky kamenolomu Velká Dohoda po odstřelu v roce 1953, prozkoumána, zaměřena a dalším odstřelem znepřístupněna na dalších téměř padesát let.

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Hladomorna (někdy nazývaná Lidomorna) je jeskyně, která se nachází ve skále pod hradem Holštejn v oblasti Moravského krasu. Ve středověku sloužila jako pochmurné vězení. Provinilci, které do ní házeli z nádvoří hradu, zemřeli buď při pádu dolů nebo hladem.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn Příroda

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů.

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě Příroda

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka Příroda

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu Příroda

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou Příroda

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Prohlídková štola Starý Martin v Krupce na Teplicku Památky

Prohlídková štola Starý Martin v Krupce na Teplicku

Krupka je městem cínu, který se v tamních dolech po dlouhá léta těžil. Prohlídková štola Starý Martin je jedním z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru.

Městské podzemí v Telči Památky

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně Památky

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně

10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Kryt v Husově ulici vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.

Vojířova štola XXII na Petříně Památky

Vojířova štola XXII na Petříně

Pražský vrch Petřín je vděčným cílem výletu. Kromě věhlasné rozhledny, lanovky či hvězdárny tu jsou ale i objekty méně známé a přitom neméně zajímavé. K těm patří památky na těžbu uhlí a petřínské podzemí vůbec.

Grafitový důl pod Českým Krumlovem Památky

Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Prohlídka grafitového dolu v hloubce 70 m pod povrchem nabízí ukázku těžby i svezení důlním vláčkem. Před tím, než se vydáte na prohlídku, vás vybaví ochranou přilbou, důlní lampou a holinami. Následně vás do podzemí zaveze důlní vlak, kterým dříve jezdili horníci na šichtu.

Štola č. 1 v Jáchymově Památky

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí Památky

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Vyšehradská pevnost se začala stavět roku 1654 na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit vojákům jako sklad potravin a munice.

Poštovní štola u Zlatých Hor Památky

Poštovní štola u Zlatých Hor

Ve Zlatých Horách na Jesenicku si můžete prohlédnout historickou zlatorudnou štolu, ve které se těžilo už ve středověku. Podzemní labyrint chodeb ukrývá i zbytky pomůcek po ruční těžbě, barevné náteky minerálů i křišťálové jezírko.

Kaple Tří králů na pardubickém zámku Památky

Kaple Tří králů na pardubickém zámku

Na konci 15. až počátku 16. stol. zřídil na pardubickém zámku Vilém z Pernštejna dnešní kapli, která byla od roku 1979 uzavřena, v roce 2013 se však stala součástí prohlédkového okruhu. Můžete si zde prohlédout zrestaurovaný novogotický oltář, polychromované plastiky nebo boční rokokové oltáře.

Štola sv. Antonína Paduánského u Jílového Památky

Štola sv. Antonína Paduánského u Jílového

Ve štole se pravděpodobně těžila zlatá ruda již v předhusitské době, v letech 1753-54 byla těžba obnovena. V současnosti zde můžete absolvovat prohlídkovou trasu, která je umístěná ve dvou úrovních, propojených systémem žebříků.

Štola Halíře u Jílového Památky

Štola Halíře u Jílového

Halíře jsou průzkumné důlní dílo z poloviny 20. století, které má unikátní kosočtvercový profil. Jako jedno z mála důlních děl je štola bezbariérová a lze si ji tak prohlédnout na vozíku nebo s kočárkem.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR Příroda

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Čistá – Důl Jeroným na Sokolovsku Památky

Čistá – Důl Jeroným na Sokolovsku

Historický důl Jeroným se nachází v okrese Sokolov, kat. území Rovná. V minulosti spadal do katastrálního území dnes již neexistujícího královského horního města Čistá.

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic Památky

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic

Štola Lehnschafter je jedno z nejrozsálejších a nejstarších důlních děl ve starém rudném revíru v Mikulově u Teplic. Ve štole Lehnschafter se těžila stříbrná ruda již od 13. století a skončila zde kolem roku 1851. Důl má celkem 12 pater a je bezmála 250 metrů hluboký.

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu Památky

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Dominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Renesanční zámek v soubě ukrývá také protiatomový kryt, který můžete v rámci prohlídky navštívit.

Hornické muzeum OKD pod Landekem Památky

Hornické muzeum OKD pod Landekem

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes historie hornictví. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo před více než 30 lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v ČR. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství hornických pracovišť.

Kaolinový důl Orty Památky

Kaolinový důl Orty

Bývalý kaolinový důl Orty u Borku se nachází severně od Českých Budějovic. Tvoří jej unikátní systém pravoúhlých chodeb, které jsou na sebe kolmé a vytvářejí tak jakousi síť. Podzemí je dlouhé cca 6 kilometrů.

Kasematy na Špilberku v Brně Památky

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Pozůstatek brány Špička na Vyšehradě Památky

Pozůstatek brány Špička na Vyšehradě

Z mohutné gotické brány Špička na Vyšehradě se zachovalo pouze torzo, kde dříve bylo infocentrum Vyšehradu, které bylo v roce 2023 přesunuto.

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku Památky

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Skanzen věnovaný těžbě uhlí najdete na Kladensku v obci Vinařice. Skanzen vznikal v 90. letech minulého století díky obětavosti mnoha nadšenců pro hornickou historii. Rozsáhlá expozice zachycuje provoz dolu tak, jako kdyby horníci odešli teprve včera.

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin Památky

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.

Prohlídky svatohorského sklepení v Příbrami Památky

Prohlídky svatohorského sklepení v Příbrami

Navštivte s průvodcem svatohorské sklepení, které návštěvníkům nabízí neobvyklou atmosféru.

Štola Milá paní v Mikulově Památky

Štola Milá paní v Mikulově

Štola Liebefrauen čili štola Milá paní láká k prohlídce v krušnohorském Mikulově. Jedná o velice zajímavé místo z hlediska technického vybavení dolu. V dobách provozu na tomto dole sloužila zejména jako dopravní a odvodňovací chodba.

Středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou Památky

Středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou

Nádhernou ukázku patrně středověkých razicích prací, o jejichž smyslu a účelu se můžeme jen dohadovat z analogie k obdobným dílům z jiných měst uvidíte ve Světlé nad Sázavou.

Rudické propadání Příroda

Rudické propadání

Přírodní památka Rudické propadání je součástí CHKO Moravský kras. Jedovnický potok se zde propadá do 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Jeho součástí je také největší podzemní vodopád v ČR (35 m), nejhlubší suchá propast (153 m) či Obří dóm.

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně Kultura

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb vás provedou složitou spletí pevnostních valů, kasemat a střílen až do hlubokých minových chodeb pod Terezínem.

Důl Bohumír – expozice měděného dolu v Jívce Památky

Důl Bohumír – expozice měděného dolu v Jívce

Pokud máte zájem o tajemné dobrodružství v nitru naší země, pokud se chcete přesvědčit o těžké práci horníků, zavítejte do Jívky, nedaleko Trutnova. Trasa v podzemí je dlouhá více než 400 m a na konci vás čeká přímo hornická zkouška – výstup větrací šachtou na povrch země.

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu Památky

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu

Mikulášská štola v obci Hora Svaté Kateřiny je největší a nejznámější štolou v oblasti české části Krušnohoří. Ve středověku se zde těžilo stříbro a měď. Celkově dosahují chodby hloubky až 157 m pod zem. V 90. letech tu hledači pokladů pátrali po Jantarové komnatě.

Štola Johannes u Božího Daru Příroda

Štola Johannes u Božího Daru

Štola Johannes byla vyhloubená v 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru. Jedná se o zachovalý komplex historických důlních děl. Jsou zde podzemní komory velkých rozměrů.

Muzeum civilní ochrany: Protiatomový kryt v Havířově Kultura

Muzeum civilní ochrany: Protiatomový kryt v Havířově

Protiatomový kryt vznikl v roce 1960, uveden do provozu byl roku 1962. V krytu je k vidění kompletní vybavení, včetně operačního sálu, strojovny diesel agregátu, štábu velení, spojovacích prostředků a také trvalou expozicí civilní ochrany.

Kryt pod Knihovnou Kroměřížska Památky

Kryt pod Knihovnou Kroměřížska

Protiatomový kryt pod Knihovnou Kroměřížska ukrývá zachovalou telefonní ústřednu, agregát pro případ výpadku proudu a desítky dalších místností, z nichž je dvacet zpřístupněno veřejnosti.

Suchý žleb v Moravském krasu Příroda

Suchý žleb v Moravském krasu

Mezi Skalním Mlýnem a jeskyní Balcarka se v délce asi 5 km táhne Suchý žleb. Kaňonem s množstvím jeskyní vede zelená turistická značka od Skalního Mlýna do Vilémovic. Mezi nejkrásnější místa patří Kateřinská jeskyně, Balcarka nebo skalní oblouk Čertův most.

Skalní jeskyně Klemperka Příroda

Skalní jeskyně Klemperka

Uměle vysekaná jeskyně Klemperka, jedna z větších podzemních prostor Kokořínska, se nachází mezi obcemi Truskavna a Kokořín. Do jeskyně se vstupuje do výšky 5 metrů po žebříku nebo po vysekaných schodech úzkým komínem.

Umělá jeskyně Grotta v Lednici Památky

Umělá jeskyně Grotta v Lednici

Grotta je umělá krápníková jeskyně v podzemí zámku Lednice, součást IV. prohlídkového zámeckého okruhu. Uměle vytvořené krápníky v těchto prostorách jsou zhotoveny štukovou technikou nanesenou na kostry a jádra z dřevěného uhlí, dubové špalíčky nebo rákos.

Důlní expozice Chrustenická šachta Památky

Důlní expozice Chrustenická šachta

Chrustenická šachta je expozice důlní techniky. Důl patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (západně od Prahy). Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem Památky

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Protiatomový kryt v hotelu Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně Památky

Protiatomový kryt v hotelu Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně

V roce 1984 se v prostorách bývalé vojenské cvičné střelnice, ve svahu Medvědína začala stavět unikátní stavba – protiatomový kryt pro 200 osob, navržen jako "pracoviště vlády za branné pohotovosti státu". Kryt v dnešním Harmony Club Hotelu si mohou ubytovaní hosté prohlédnout.

Důl Svornost v Jáchymově Památky

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.

Štola Bílá paní v Chodově Památky

Štola Bílá paní v Chodově

Ke štole Bílá paní v Chodově u Karlových Varů neexistuje žádná oficiální dokumentace, takže o jejím původu lze pouze spekulovat. Pravděpodobně se jedná o průzkumnou štolu – v okolí se těžil křemen do sklářských hutí. Štolu najdete na staré cestě z Tatrovic do Chodova přes Nové Chalupy a Smolnici.

Důl Alexander v Ostravě – hornické Versailles Památky

Důl Alexander v Ostravě – hornické Versailles

Důl Alexander je někdejší hlubinné černouhelné dílo, které se nachází v Ostravě, místní části Kunčičky. Po ukončení těžby zůstaly zachovány těžní věže a část provozních objektů a bývalý důl byl prohlášen za kulturní památku. Důl Alexander patřil mezi doly Severní dráhy Ferdinandovy (SDF).

Kuřimská štola – nahlédněte do tajemných chodeb pod Kuřimí Památky

Kuřimská štola – nahlédněte do tajemných chodeb pod Kuřimí

Štola pod kopcem Záruba vznikla za druhé světové války původně jako úkryt pro dělníky pracující v tamních strojírnách. Odhaduje se, že v posledních čtrnácti dnech války se ve štolách ukrývalo asi 3000 civilistů nejen z Kuřimi, ale i z okolních vesnic.

Štola sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou Památky

Štola sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou

Štola sv. Jana Evangelisty se nachází zhruba 0,5 km západním směrem od obce Jiřetín pod Jedlovou. Areál hornického muzea zahrnuje muzeum v centru obce, stříbrný důl – štolu svatého Jana Evangelisty a naučnou stezku Údolí Milířky.

Další aktuality

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den offline? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
8. září 2024 11:21
Příroda

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.
6. září 2024 17:00
Příroda

Sedm tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

Také máte jako my na portálu Kudy z nudy rádi stezky, vedené po úzkých dřevěných chodníčcích? Jsou atraktivní, milují je zejména děti a hlavně jsou skvělou volbou jak pro zářivé podzimní dny vzdalujících se slunečních paprsků, tak i pro nevlídné podzimní počasí. Kde tedy najdete místa, kde se nebudete muset ani v sychravých dnech po kolena brodit blátem?
3. září 2024 15:00
Příroda

Babí léto opět přichází: 100 tipů na pěkný podzimní výlet do přírody

Slunečné dny a teploty okolo 25 stupňů, tak vypadá babí léto, které se pravidelně vrací do střední Evropy na začátku podzimu. Příjemné počasí většinou vydrží až do konce září, někdy i do poloviny října, a volné dny se tak stávají skvělou příležitostí k pěknému výletu do přírody. Nechejte se tady inspirovat našimi tipy a užijte si s rodinou či přáteli příjemný podzimní výlet, než přijdou přeháňky a déšť s postupně klesajícími teplotami.
30. srpen 2024 16:00
Příroda

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!
30. srpen 2024 6:40
Příroda

Prohlédněte si netopýry zblízka na Mezinárodní noci pro netopýry

Fascinují vás netopýři, tajemní noční létající savci? Chcete se dozvědět víc o jejich životě, významu, ohrožení i ochraně? Pak navštivte některou z akcí, která provází Mezinárodní noc pro netopýry. Osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů se odehrává pravidelně na přelomu srpna a září. Nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy a vyražte za zajímavým zážitkem.
29. srpen 2024 17:18
Příroda

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Vzhledem k tomu, že rodinné výlety stojí stále víc peněz, rozhodli jsme se dát vám pár tipů na výtečné aktivity, které vás nebudou nic stát na vstupném. Stále jich ještě zbývá dost na to, abyste podle nich mohli naplánovat celou řádu víkendových výletů. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit, je vydat se po naučné stezce. Těch jsou u nás celé desítky a my pro vás vybrali aspoň ty nejzajímavější z nich.
24. srpen 2024 15:30
Příroda

Swamp, Pecopala, Salingburg: prázdninové cestování za exotikou, kterou ještě stihnete

Nemusíte cestovat tisíce kilometrů za hranice, i u nás najdete řadu míst, která vypadají skutečně exoticky anebo alespoň mají exotický název, na kterém si nejeden cestovatel už zlomil jazyk. Už jste navštívili třeba Soos, Swamp nebo místo s tajemně znějícím názvem Pecopala? Pozveme vás ale třeba i do Kalifornie.
24. srpen 2024 5:59
Příroda