V roce 2025 uběhne 100 let od nálezu Věstonické venuše, kterou objevil tým českého archeologa Karla Absolona nedaleko jihomoravské obce Dolní Věstonice. Venuši drží Moravské zemské muzeum, které ji v roce 2025 mimořádně vystaví.
Zvolená forma prezentace umožní, narozdíl od podobných příležitostí v posledních letech, její
prohlídku ze všech stran. Návštěvníci tedy budou moci prozkoumat i její zadní část, která bývá skryta z důvodu ochrany figurky v originální krabičce. Vystaveny budou i
fragmenty dalších venuší ze sbírek Moravského zemského muzea.
Důležitou součástí výstavy budou i panely, které zasadí nález do období lovců mamutů, seznámí návštěvníky s historií objevu i nejnovějšími výsledky zkoumání venuše pomocí mikro-CT.Součástí prezentace bude
audiovizuální prezentace, interaktivní prvky pro děti, stejně jako možnost prozkoumat tvar venuše dotykem s využitím kvalitní kopie získané z mikro-CT snímkování. Výstava je stěžejní částí projektu
Venuše 100, který bude ve veřejném prostoru rezonovat od začátku roku 2025 a vyvrcholí ve dnech 18. června až 13. července 2025. Všechny hlavní akce se budou odehrávat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně a v přilehlém Biskupském dvoře.
Věstonská venuše je považovaná za nejstarší keramický předmět na světě. Měří 11 centimetrů a má nevyčíslitelnou hodnotu.
Venuši zkoumal vědecký tým, mezi jehož členy patří také odborní pracovníci MZM archeolog Petr Neruda, Martin Oliva a Petra Hamrozi.
Vyvrácen byl předpoklad
Karla Absolona, že byla Venuše vyrobena ze směsi rozdrcené mamutoviny a mamutích kostí. Venuše vyrobená ze spraše obsahovala jen úlomky hornin a drobné jurské fosilie. Ty nicméně ukazují na to, že surovinu pro její výrobu získal gravetský tvůrce někde v prostoru sídliště. Překvapivé je zjištění, že celá Venuše byla vyrobena z jednoho kusu keramického těsta. To vyžadovalo značnou zručnost a výtvarné cítění. Nesmírně důležité je nále rozsáhlých puklil uvnitř těla Venuše. Soška by tudíž mohla snadno prasknout. Díky výzkumu tedy může muzeum upravit způsoby manipulace a eliminovat její případné poškození.
V roku 2025 se v Brně uskuteční oslavy 100 let od objevení Věstonické venuše s rozmanitými exponáty a interaktivními prvkami.
Věstonická venuše byla objevena před 100 lety, v roce 1925.
Výstava se bude konat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně a v přilehlém Biskupském dvoře.
Výstava nabídne možnost prohlédnout si Věstonickou venuši ze všech stran a také vybrané fragmenty dalších venuší, audiovizuální prezentace a interaktivní prvky.
Věstonická venuše byla vyrobena ze spraše obsahujícího úlomky hornin a drobné jurské fosilie.
Návštěvníci se dozví o kontextu nálezu sošky, metodách jejího zkoumání a nových zjištěních o její výrobě a zachování.
Pro děti jsou připraveny interaktivní prvky, které jim umožní prozkoumat tvar Věstonické venuše dotykem pomocí kvalitních kopií.
Nové zjištění odhalují, že Věstonická venuše byla vyrobena z jednoho kusu keramického těsta a nálezy puklin uvnitř těla odhalují, že soška mohla snadno prasknout.
Projekt Venuše 100 je celkový název pro kulturní akce rezonující od začátku roku 2025 až do vrcholných dnů výstavy, zaměřený na oslavu 100. výročí objevení Věstonické venuše.
Na základě výzkumu jsou přijímána opatření k minimalizaci poškození sošky při manipulaci díky novým poznatkům o její křehkosti.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.