Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.
Lennonova zeď je zvláštním místem – leží ukrytá mezi zahradami, ambasádami,
Čertovkou a malebnými náměstíčky. Je to nevelký
pestrobarevný kus zdi, pokrytou silnou vrstvou graffiti
s barvitou historií. Většina pestrobarevných děl je věnována
Johnu Lennonovi a písňovým textům Beatles.
Po vraždě Johna Lennona vznikl na
Kampě zpěvákův fiktivní hrob. Lidé začali na přilehlou zeď malovat symboly, připomínající život a především tvorbu slavného umělce. K uměle vytvořenému pietnímu místu začaly proudit davy lidí, kteří zde pokládali květiny či zapalovali svíčky. Na zdi
vznikala graffiti výzdoba a byly zde umisťovány také
texty písní The Beatles. Komunistický režim v tom ale viděl nežádoucí rebelii, a proto byly texty vyjadřující
touhu po svobodě mnohokrát zabíleny, lidé je ale obratem na zeď opět dopsali.
I dnes se stěna den ode dne
proměňuje novými texty a malbami, i když již s původní myšlenkou nemají mnoho společného, a díky
shovívavým majitelům, řádu Maltézských rytířů, zde každý může zanechat svůj vzkaz, pochopitelně na téma lásky a míru. Původní malba Johna Lennona je bohužel ztracena pod desítkami vrstev minulosti. Úplně bílá byla naposledy v roce 2014, na jaře 2019 byla v rámci akce
Meet Art přemalována tak, aby připomínala 30. výročí od sametové revoluce. Hlavním motivem na zdi byl
John Lennona a vedle něj se procházející
Václav Havel.
Nová podoba Lennovy zdi 2022
7. září ji přemaluje 27 umělců z EU a speciální hosté z Ukrajiny a Norska. Stane se tak v rámci mezinárodního kulturního projektu ZEĎ SVOBODY A ENERGIE / LENNON WALL PRAHA, který je součástí předsednictví ČR v Radě EU. Autorem a kurátorem projektu je výtvarník Pavel Šťastný, spoluorganizátorem projektu je kulturní producent Robin Suchánek
Lennonova zeď v Praze, místo plné historie, kde návštěvníci objevují graffiti věnované Johnu Lennonovi a boji za svobodu.
Lennonova zeď symbolizuje hrob Johna Lennona a je místem, kde lidé vyjadřovali protesty proti komunistickému režimu.
Na zdi se nachází graffiti, symboly a texty písní Beatles, které připomínají život a dílo Johna Lennona.
Po vraždě Johna Lennona vznikl na Kampě jeho fiktivní hrob a lidé začali malovat přilehlou zeď. Původně vzniklé graffiti vyjadřovaly touhu po svobodě a byly bojovníky za svobodu několikrát obnoveny po zakrytí komunistickým režimem.
V roce 2014 byla zeď úplně bílá, a na jaře 2019 byla přemalována v rámci akce Meet Art, aby připomněla 30. výročí sametové revoluce a zobrazovala Johna Lennona s Vaclavem Havlem.
Je to mezinárodní kulturní projekt, který v roce 2022 zapojil 27 umělců z EU a speciální hosty z Ukrajiny a Norska pro přemalování Lennonovy zdi v rámci předsednictví ČR v Radě EU.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.