Lom u Červených Peček představuje významnou geologickou a paleontologickou oblast. Nachází se zde velké množství schránek vyhynulých ústřic Rhynchostreon suborbiculatum. Písčité a sprašové stěny lomu jsou domovem hojně rozšířeného blanokřídlého hmyzu.
Přírodní památka
Lom u Červených Peček byla vyhlášena roku
1977 na ploše 1 393 m
3, z důvodu ochrany příbřežní pískovcové facie svrchně křídového moře s hromadným výskytem
schránek ústřice druhu Rhynchostreon suborbiculatum v uloženinách „bouřového typu", který je světovým unikátem. Lom tak patří mezi nejvýznamnější světové paleontologické lokality.
Přírodní památku tvoří opuštěná pískovna s vodorovným dnem a
výškou stěny 6 metrů, v profilu jsou pod asi 3 metry mocnou vrstvou pleistocenní spraše odkryty křídové pískovce a písky svrchní křídy. Pozoruhodností je asi 60 cm silná vrstva
s enormním nahromaděním schránek ústřic druhu Rhynchostreon suborbiculatum, které sem byly
zaneseny pravděpodobně v průběhu mořské bouře. Některé schránky dosahují velikosti až 10 cm a mají dosud (po více než 90 milionech let) zachované původní zbarvení. V nejvyšší části (pod sprašovou závějí) se dále vyskytují vápence, ve spodní části odkryvu jsou žlutavé, dobře vytříděné rozpadavé jemno až středozrnné křemenné pískovce s ojedinělými úlomky makrofauny. Nad nimi pak pískovce se štěrčíkovou příměsí přecházejí do vápnitých slepenců tvořených z
rozpuštěných schránek ústřic.
Písčité a sprašové stěny jsou bohatě
osídleny blanokřídlým hmyzem, z tohoto hlediska má území význam pro samotářské včelky a vosičky.
Objevujte geologické a paleontologické bohatství Lomu u Červených Peček, významnou lokalitu s unikátními fosilními nálezy a vzácným hmyzem.
Lom u Červených Peček je přírodní památka známá svými geologickými a paleontologickými nalezišti s hromadným výskytem schránek vyhynulých ústřic Rhynchostreon suborbiculatum.
Přírodní památka byla vyhlášena v roce 1977.
Přírodní památka má rozlohu 1 393 m3.
Lom obsahuje pískovce svrchní křídy a jemno až středozrnné křemenné pískovce s ojedinělými úlomky makrofauny.
Lom je světovým unikátem díky enormnímu nahromadění schránek ústřice Rhynchostreon suborbiculatum, což jej činí jednou z nejvýznamnějších světových paleontologických lokalit.
Na stěnách lomu se hojně vyskytuje blanokřídlý hmyz, který zahrnuje samotářské včelky a vosičky.
Pozoruhodným prvkem je asi 60 cm silná vrstva s hromadným výskytem schránek ústřic, které byly pravděpodobně zaneseny mořskou bouří.
Některé schránky ústřic dosahují velikosti až 10 cm.
V lomu se nalézá vápencová vrstva a vápenité slepence tvořené z rozpuštěných schránek ústřic.
Pískovce v lomu mají žlutavou barvu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.