Menhiry kolem Kutné Hory byly postaveny během roků 2012-13 kutnohorskými nadšenci a s pomocí odborníků, kteří se věnují obnovování energetických bodů v krajině. Nejdřív vznikl kamenný kruh (kromlech) a postupně k němu přibývaly kameny další v jeho nejbližším okolí i na okolních kopcích.
Menhiry kolem Kutné Hory nejsou postaveny jen tak ledabyle, ale všechny kameny a místa pro vztyčení byly pečlivě vytypovány lidmi kolem skupiny Pavla Kozáka. Nejprve byla vybrána Slávkem Benešem lokalita na tzv. "malém Sukově", přímo nad Kutnou Horou. Na keltský svátek Beltaine (30. dubna) 2012 byl vztyčen skoro 6 tunový kámen, pod který byla uložena pamětní schránka. Potom začali nadšenci z Kutné Hory doplňovat další kameny nejen na tomto místě, ale i v okolí města.
Dnes můžete v Kutné Hoře a jejím okolí najít v lesích, ale např. i na návsi obce Libenice nebo na vrchu Vysoká, skoro 40 kamenů. Některé z nich byly vztyčeny pomocí těžké techniky, jiné byly postaveny jen pomocí páky a kladek. Nad Kutnou Horou se dnes tyčí nová dominanta, která dokresluje krásu historického města. Na soukromém pozemku, který je však volně přístupný z Kaňkovské silnice, se můžete pokochat výhledem do krajiny. Z místa, kde si můžete u kamenného kruhu opéct i buřty, lze vidět nejen všechny kutnohorské památky, ale třeba i na vzdálené Železné hory.
V několika termínech se pořádají během roku u "kamenů" i stylové oslavy s ohněm a bubny. Těm, kdo umí vnímat energie, dají kameny mnohem víc, než byste čekali.