První písemná zmínka o obci pochází z roku 1361, městem jsou Smiřice od roku 1659. Město se mimo jiné chlubí tím, že zde byl po 1. světové válce postaven jez s nejvyšším převýšením na Labi.
Ve měste najdete kapli Zjevení Páně. Základní kámen kaple byl položen roku 1699, dostavěna byla po tragické smrti majitelů panství až Václavem Vojtěchem ze Šternberku. První zaznamenané křtiny se tam konaly roku 1711. Autorství stavby, je přisuzováno Kryštofu Dientzenhoferovi (1655-1722) anebo Janu Blažeji Santinimu (1677-1723). Protože se nedochovaly stavební plány a oba architekti používali podobné prvky, autorství nejde spolehlivě určit .
Během návštěvy tohoto města si pozorně prohlédněte i nádražní budovu. Liberecký podnikatel Johann Liebig nesouhlasil s původním návrhem a nabídl se, že postaví budovu podle svých představ a na svůj náklad. Díky tomu mají Smiřice jako jediné město v ČR nádraží ve stylu loveckého zámečku včetně tzv. „zvířecího příkopu“. Dostalo zvláštní ocenění v anketě „Nejkrásnější nádraží ČR roku 2007“.
V městě Smiřice nalezneme historický kostel Zjevení Páně i nádraží ve stylu loveckého zámečku. Obě stavby představují cenné architektonické dědictví.
Základní kámen kaple byl položen roku 1699.
Kapli dokončil Václav Vojtěch ze Šternberku po tragické smrti majitelů panství.
Nádraží ve Smiřicích je postaveno ve stylu loveckého zámečku s tzv. zvířecím příkopem a získalo ocenění v anketě Nejkrásnější nádraží ČR roku 2007.
Možnými autory jsou Kryštof Dientzenhofer (1655-1722) nebo Jan Blažej Santini (1677-1723).
Protože se nedochovaly stavební plány a oba architekti používali podobné stavební prvky.
První zaznamenané křtiny v kapli se konaly roku 1711.
První písemná zmínka o Smiřicích pochází z roku 1361 a městem jsou od roku 1659.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.