Poučný výlet do vesničky pod Brdy. Interaktivní expozice nabízí osm zastavení, při kterých se nebudete nudit. Nebo snad víte, co to znamená kapoun či kolník? Dokázali byste rozpoznat deset druhů bylinek našich prababiček? Nechybí tu ani expozice České vesnice či barokní kovárna.
Galerie a muzeum M. D. Rettigové byla v budově špýcharu Zámeckého dvora ve Všeradicích otevřena 25. 6. 2010. Špýchar prošel na přelomu let 2009 a 2010 rozsáhlou rekonstrukcí, během které majitel usiloval o co nejautentičtější zachování původních prvků.
Interaktivní výstava M. D. Rettigové
První expozicí, na kterou narazíte v přízemí a po které vás svým hlasem provází herečka Simona Stašová, je expozice všeradické rodačky, buditelky a autorky slavné kuchařky M. D. Rettigové. Její součástí je interaktivní výstava pojednávající o jejím životě a díle. Během osmi zastavení na vás čekají různé zapeklité úkoly například správně pojmenovat druhy bylinek, rozuzlit staročeské výrazy a nebo prostřít dle bontonu. Díky 3D projekci budete moci nahlédnout do českých kuchyní minulých stoletích. Unikátní je portrét M. D. Retiigové vyobrazený na jedné ze stěn špýcharu. Jde totiž o digitální obraz, který tvoří 2500 čtverečků deseti různých odstínů. Malíř čtverečky na stěnu maloval 80 hodin.
Jak se žilo na vesnici
V prvním patře se postupně buduje expozice České vesnice. Věnuje se nejenom historii zemědělské činnosti na české vesnici v období 19. a 20. století, ale dokumentuje i běžný život lidí české vesnice v tomto období. Jsou zde vystaveny zemědělské stroje, různé nářadí, nástroje a předměty denní potřeby, které byly odedávna součástí života na českém venkově. Zde se dočtete rovněž o rekonstrukci celého Zámeckého dvora, nechybí ani dobové snímky a fotky z proběhlých oprav. Uvidíte tu například i původní krovy, vstupní portál a dveře s kováním. Expozice se průběžně rozšiřuje.
Expozice umělců z celého světa
Druhé patro objektu je rozděleno na dvě části. Jedna je věnována stálé expozici děl současných výtvarníků, ale je zde k vidění i aktuální nabídka děl k prodeji. Naleznete zde díla více než dvaceti českých výtvarných umělců a fotografů, ale i díla výtvarníků z mnoha států Evropy, ale i Asie. Druhá část patra je věnovaná autorským, ale i společným výstavám známých českých i zahraničních malířů, sochařů a fotografů.
Divadélko v podkroví
V posledním třetím patře v podkroví se pak nalézá krásný plně ozvučený koncertní a divadelní sál, kde se pravidelně konají Zámecké večery. Kapacita sálu je 150 míst. Pódum zdobí i překrásná opona. Sál je vhodný i k využití pro pořádání nejrůznějších firemních a společenských akcí.