ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku
Památky

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Poslechněte si audio verzi článku
Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!
Přidejte se k nám na cestu napříč místy, která byla svědky neuvěřitelného utrpení, ale i hrdinství, a objevte, jak paměť o těchto událostech stále ovlivňuje náš pohled na minulost. Od ghett a koncentračních táborů až po demarkační čáru, od kobyliské střelnice až po osvobození americkými vojsky zůstává v těchto příbězích víc, než si dokážeme představit. Každé výročí válečných událostí nabízí příležitost znovu se zamyslet nad tím, co Československá republika za války prožila a navštívit místa, která nám připomínají, že co se stalo, nelze zapomenout.
 

Co předcházelo druhé světové válce?

Důvody, proč došlo k válce tak obřích rozměrů, je třeba hledat v době po konci první světové války. Evropa ještě vzpamatovávala z krveprolití let 1914–1918 a většina politických lídrů dělala vše pro to, aby se něco podobného neopakovalo. Jenže dobré úmysly a mírové smlouvy nestačily. Německo, označené po první světové válce za hlavního viníka, vyšlo z konfliktu nejen poražené, ale i ekonomicky zdevastované. Versailleská smlouva mu předepsala tvrdé reparace, sebrala území a zakázala přezbrojení. Ekonomická krize, hyperinflace a ztracená důstojnost se rychle staly výbušným koktejlem, který začal nahrávat radikálům.
 
V té době přišel na scénu Adolf Hitler (1889–1945), původem Rakušan, voják první světové války, fanatik s jasnou vizí. V roce 1919 vstoupil do okrajové nacionalistické strany DAP, kterou brzy přetvořil v NSDAP / Národně socialistická německá dělnická strana. Hitler jako její vůdce hlásal návrat německé velikosti, sjednocení všech Němců a čistotu „árijské rasy“. Nepřátelům přidělil konkrétní tváře: byli to Židé, komunisté a intelektuálové. Ve volbách v roce 1932 získala NSDAP nejvíc hlasů, Hitler se stal říšským kancléřem a po smrti prezidenta Paula von Hindenburga (1847–1934) převzal i prezidentské pravomoci. Následoval rychlý nástup diktatury: zrušení práv, zákaz opozičních stran, zřízení koncentračních táborů, vytvoření SS (Schutzstaffel, česky Ochranný oddíl, ozbrojená organizace NSDAP) a Hitlerjugend (česky Hitlerova mládež), a všudypřítomná propaganda. Když nacisté získali kontrolu nad každým aspektem života, začali plánovat expanzi.
 
Evropa Německo podcenila a ustupovala. Hitler mezitím upevňoval moc, začal s přezbrojováním a roku 1938 pod rouškou sjednocování německy mluvících občanů provedl anšlus Rakouska. Další pozornost se zaměřila na Československo a následoval požadavek na odstoupení Sudet, pohraničních oblastí, obývaných německou menšinou. Následovala konference v Mnichově, kde se rozhodlo „o nás bez nás“ – tedy o našem území bez naší účasti. 29. září 1938 podepsali zástupci Německa, Itálie, Velké Británie a Francie Mnichovskou dohodu, která umožnila Německu připojit Sudety. Československo tak ztratilo chystané pohraniční pevnosti i klíčové obranné pozice.
 
Nevládla euforie, ale iluze, že tohle bude poslední Hitlerův požadavek. Jenže jak známe z historie, s diktátory se dohody nedodržují. V březnu 1939 Němci bez odporu obsadili zbytek Čech a Moravy, vznikl Protektorát Čechy a Morava. Slovensko se stalo formálně nezávislým státem, fakticky ale německým satelitem.
 
Pak bylo na řadě Polsko. Aby si Hitler zajistil volné pole působnosti, podepsal v srpnu 1939 pakt Ribbentrop–Molotov, smlouvu o neútočení mezi Německem a Sovětským svazem, pojmenovanou po ministrech zahraničí obou zemí. Ve skutečnosti šlo o dohodu o rozdělení Polska a vlivu ve východní Evropě. 1. září 1939 pak Německo bez vyhlášení války napadlo Polsko. Útok byl rychlý, brutální a vedený novou strategií, nazývanou blesková válka (Blitzkrieg). Británie a Francie konečně zareagovaly: 3. září vyhlásily Německu válku. Druhá světová válka začala.
 

Život v Protektorátu: každodennost pod hákovým křížem

Po 15. březnu 1939 se život v Čechách a na Moravě dramaticky změnil. Protektorát Čechy a Morava byl sice formálně autonomní, ale reálně podřízený německé moci. Hospodářství, kultura i školství byly pod dohledem nacistů. Němečtí okupanti zpočátku zachovávali zdání pořádku, ale brzy přišly perzekuce, zatýkání a popravy. Zvlášť tvrdý dopad měl protinacistický odboj: kdo se zapojil, riskoval život. Všední život se proměnil v přežívání. Lidé stáli fronty na potraviny, děti zpívaly zakázané písně šeptem a rádio Londýn se poslouchalo potají. Strach byl každodenním společníkem. Vrcholem českého vzdoru byla operace Anthropoid, atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 a vzápětí heydrichiáda, krvavá vlna represí. Lidice a Ležáky byly srovnány se zemí, tisíce lidí zatčeny a popraveny.
 
Dodnes v Česku najdete památky, které tuto dobu připomínají:  

Mezi pasivní rezistencí a kulturním vzdorem

Navzdory teroru se Češi nevzdali své identity. Kulturní život se přesunul do šedé zóny: co nešlo veřejně, dělo se potají. Divadla hrála „neškodné“ kusy, často s dvojsmyslným podtextem. Literatura a poezie přežívaly v samizdatu, rozhlas z Londýna a Moskvy přinášel zprávy, které oficiální média zamlčovala. I humor, jakkoli černý, se šířil formou odboje a často jako šifrovaný jazyk vzdoru.

Těžce zasaženo bylo školství. Vysoké školy byly uzavřeny, stovky studentů odvlečeny do koncentračních táborů. Přesto se učilo dál, ale v utajení, probíhaly tajné přednášky v bytech profesorů a studentů.

Hospodářsky byl Protektorát důležitý pro říši, takže české zbrojovky, továrny a železnice byly nasměrovány výhradně na válečnou výrobu. Češi museli pracovat pro nepřítele, mnozí byli odváděni na nucené práce do Německa. Přesto i u nás vznikaly legendy odboje: Tři králové aneb Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek, odbojové skupiny, převaděči na hranicích nebo stateční zaměstnanci úřadů, kteří falšovali doklady a zachraňovali životy.
 
Zatímco se český národ snažil přežít a zachovat svou tvář, Evropa krvácela. Počáteční úspěchy Wehrmachtu se začaly lámat v roce 1941 – Hitler napadl Sovětský svaz a otevřel východní frontu, která brzy pohltila miliony vojáků. Západní spojenci se zatím připravovali na invazi, která přišla v červnu 1944 v podobě Dne D, vylodění v Normandii.
 

Konec války v květnu 1945

V učebnicích bývá všechno pěkně srovnané. Bitvy, čísla, data, šipky na mapě. Jenže konec druhé světové války v Evropě nebyl ani tak tečkou, jako spíš chaotickým vírem událostí, které se valily přes celé území kontinentu. Vojáci odkládali zbraně, partyzáni zůstávali v lesích, lidé slavili, zatímco o pár vesnic dál ještě někdo umíral. Konec války nebyl jeden okamžik, ale celé pásmo emocí, krve i naděje.
 
Už během dubna 1945 osvobozovala Rudá armáda velkou část Moravy, zatímco americké jednotky generála Pattona vstupovaly do západních Čech. Válka se vlekla i tam, kde už vlastně skončila – němečtí vojáci se ve strachu před Rusy pokoušeli probít na západ, aby se vzdali Američanům. Civilisté utíkali, vázly zásoby, šířil se hlad, epidemie, chaos a strach z pomsty.
 
Těsně před koncem války probíhala povstání v řadě měst a obcí. Začalo to v Přerově, když se rozšířila mylná zpráva o kapitulaci Německa, a zasáhlo řadu dalších měst. Vrcholem bylo Pražské povstání, které začalo 5. května 1945. Barikády, domobrana, vysílání Českého rozhlasu – a také zoufalá situace bez spojení s velením, bez zbraní a s přetrvávajícími boji přímo v ulicích. Válka si i v těchto dnech brala další životy, a to včetně civilistů a povstalců.
 
České země se dočkaly osvobození až na jaře 1945. Zatímco americká armáda osvobozovala západní Čechy, Sověti 9. května vstoupili do Prahy. V tomto období vznikaly i některé z nejtemnějších příběhů války. Mezi ně patří vypálení Ploštiny či vyhlazení Javoříčka, kde 5. května 1945 nacisté vypálili obec a popravili 38 mužů. Jde o jednu z posledních velkých represí na našem území. Vyhlazení Lidic i Ležáků v roce 1942 je známé, ale méně se mluví o tom, že i v roce 1945 docházelo k hrůzným činům ze strany ustupujících německých jednotek.
 

Osvobození, na které se dlouho nesmělo vzpomínat

Zatímco východ osvobozovala Rudá armáda, západní a jihozápadní Čechy patřily Američanům. Demarkační linie, dohodnutá se Sověty, probíhala například kolem Rokycan a byla velmi striktně dodržována. Američané došli do Plzně, Klatov, Domažlic, a některé jednotky až k Praze – tam však podle dohody nevstoupily. Konec války připomíná například Patton Memorial Pilsen – Památník generála PattonaPlzni anebo Muzeum na demarkační linii v Rokycanech.
 
Po únoru 1948 se o americkém osvobození po desetiletí oficiálně nemluvilo, Slavnosti svobody v Plzni byly zakázané, památníky mizely a vzpomínky se držely jen v rodinách a na půdách. Vše se začalo znovu odkrývat teprve po roce 1989.
 

Když dějiny bolí: stopy války v české krajině

Válka skončila, ale její následky zůstaly hluboko vepsány do krajiny i do paměti národa. Památníky, hroby, nápisy na zdech i tichá místa v lesích dodnes připomínají, co znamenalo přežít.
 
Dnes se tyto příběhy vracejí do veřejného prostoru. Památníky obětem nacismu i místní muzea dávají hlas těm, kteří ho ztratili, civilistů, odbojářů i vojáků. Od Kobyliské střelnice v Praze, kde nacisté popravovali odbojáře a oběti heydrichiády, přes Terezín, který kombinoval funkci ghetta a tranzitního tábora, až po Lidice, Ležáky, Ploštinu a Javoříčko, všechna ta místa nám připomínají, že dějiny nejsou jen v učebnicích, ale i v krajině kolem nás. Jsou zapsané v kameni, v paměti krajin, v očích pamětníků. Nejenom v tom, co si připomínáme, ale i v tom, co jsme si připomínat dlouho nesměli.
 
Ale co přesně znamenal „konec války“ pro nás? Válka, která sice skončila, ale jejíž otřesy a následky formovaly generace, které přišly po ní. A co z toho, co se dělo před osmdesáti lety, máme dnes? Jaký je vztah mezi tím, co si připomínáme na pamětních místech, a tím, co žijeme dnes? Kdy už vlastně můžeme říct, že válka opravdu skončila?
 

Fakta, čísla a místa druhé světové války

Druhá světová válka začala 1. září 1939. Zemřelo v ní přes 70 milionů lidí.

V Evropě skončila 8. a 9. května 1945, v Asii 2. září 1945. Japonsko donutilo ke kapitulaci teprve shození atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki v srpnu 1945. Autorem Atomového dómu v Hirošimě, nejznámějšího mírového památníku na světě, je český architekt Jan Letzel.
 
Kdo stál na bojištích druhé světové války proti komu? Německo vytvořilo spojenecký pakt „Osa Berlín–Řím–Tokio“, postupně se připojily další země (Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko, část Francie s centrem ve Vichy, Finsko a další), a společně s Itálií a Japonskem bojovaly proti spojencům.
 
Spojenci byli Velká Británie, Francie, Spojené státy americké (od 1941), Sovětský svaz (od 1941), Čína, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Norsko, emigrantské vlády a jim podléhající jednotky Československa a Polska, britská dominia (zejména Kanada, Austrálie, Nový Zéland) a Rumunsko (od 1944).
 
Největším zločinem lidstva se stal Holokaust, systematická likvidace židů a dalších nepohodlných lidí. Židé mu říkají šoa – totální zničení. Do konce války Němci plynem zvaným Cyklon B zavraždili přes šest milionů židů, z toho více jak milion dětí. Ti, kteří se na holokaustu podíleli, byli po skončení války potrestáni v rámci takzvaných Norimberských procesů.
 
Nejznámější koncentrační tábory byly Osvětim, Treblinka a Majdanek v Polsku nebo rakouský Mauthausen. Nejznámější ghetta pak byla v českém Terezíně nebo v polské Varšavě.
 
Symbolickou tečkou za druhou světovou válkou se stala Postupimská konference v létě 1945. Ta rozhodla o uspořádání Evropy včetně vytyčení čtyř okupačních zón, polských hranic nebo schválení odsunu Němců z Polska, Maďarska a Československa. Státy se také dohodly na programu 4D, což znamenalo zahájení procesu demokratizace, demilitarizace, demonopolizace a především denacifikace. Odpovědí na druhou světovou válku byl také vznik Organizace spojených národů (OSN) s cílem mírového soužití států celého světa.
 

Kde si připomenete druhou světovou válku?

Velké expozice věnované druhé světové válce nabízí například Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha anebo Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech.

Fanoušky vojenských památek nadchnou dělostřelecké tvrze Hůrka, Hanička, Stachelberg, Dobrošov či Bouda, Vojenské muzeum Králíky a toulky po Králické pevnostní oblasti. Navštívit můžete také Národní památník II. světové války v Hrabyni, který přibližuje kulturu a civilní život, stejně jako válečnou výrobu za protektorátu a boje Ostravsko-opavské operace z roku 1945.

Holokaust, šoa a další tragické příběhy budou připomínat chystané expozice v Památníku šoa v Praze anebo Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci na Svitavsku, spojená s příběhem Oskara Schindlera a filmem Stevena Spielberga Schindlerův seznam.

Kudy z nudy se můžete za tajemstvím Třetí říše vydat také do nacistických továren, bývalých podzemních továren a pracovních táborů.

Vzpomínkou – a to rozhodně ne tichou – na všechny zvony, které nacisté ukradli v Protektorátu Čechy a Morava, odvezli je do Německa a tam je roztavili ve prospěch nacistického zbrojního průmyslu, je památeční Zvon #9801. Měří 187 centimetrů, váží 9801 kilogramů a podobně jako zvony, které byly umlčeny, nyní píše další kapitolu příběhu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Slavnosti svobody 2025 v Plzni – velkolepé oslavy osvobození

2. 5.6. 5.
Slavnosti svobody 2025 v Plzni – velkolepé oslavy osvobození

Letošní Slavnosti svobody uspořádá Plzeň v termínu od 2. do 6. května 2025. Těšit se můžete na bohatý vojensko-historický a kulturní program. Připomeňte si události spojené s koncem druhé světové války a osvobozením města americkou armádou.

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci – Schindlerova archa Památky

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci – Schindlerova archa

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.

Památník obětem II. světové války v Javoříčku Památky

Památník obětem II. světové války v Javoříčku

V tichém a krásném údolí uprostřed polí a lesů leží obec Javoříčko, kde se nachází národní kulturní památka připomínající válečné zločiny na civilistech v květnu 1945.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka Památky

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Patton Memorial Pilsen – Památník generála Pattona v Plzni Kultura

Patton Memorial Pilsen – Památník generála Pattona v Plzni

Patton Memorial Pilsen jako jediné muzeum v Česku mapuje postup spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii až po osvobození Plzně a západu Čech americkou armádou. V nově otevřené expozici uvidíte také řadu artefaktů z bojišť i osobních předmětů vojáků.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění Památky

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech Kultura

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Pevnost Dobrošov u Náchoda Památky

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.

Národní památník II. světové války v Hrabyni Památky

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Moderní expozice doplňuje audiovizuální technika.

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky Kultura

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky

Památník je věnován tragické události z 24. 6. 1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha.

Židovské památky v Boskovicích Památky

Židovské památky v Boskovicích

Uzavřené židovské město vzniklo až po roce 1727. Návštěvníci dnes v Boskovicích mohou využít prohlídkových okruhů židovskou čtvrtí s průvodcem, které jim představují historii a život židů na Boskovicku včetně návštěvy židovských památek.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR Památky

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice Kultura

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk Kultura

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy města Králíky a jeho nejbližšího okolí! O zábavu se postaráme hlavně fanouškům vojenských památek, protože pro ně je Králická pevnostní oblast rájem na zemi. Podíváme se ale také do přírody, na několik rozhleden a také na zajímavé poutní místo s fantastickým výhledem do kraje. A protože z Králík je to jen kousek do Polska, nahlédneme i za hranice k sousedům.

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy – příběh Josefa Hasila, převaděče a později agenta CIC

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy – příběh Josefa Hasila, převaděče a později agenta CIC

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví. Knižní bestseller ožil i na filmovém plátně.

Nezapomínáme... Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Nezapomínáme... Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Organizace spojených národů vyhlásila 27. leden Mezinárodním dnem vzpomínky na oběti holocaustu. Mezinárodní den obětí holocaustu tak reflektuje událost, kdy v roce 1945 osvobodila 27. ledna vojska sovětské Rudé armády Osvětim. Toto datum je však symbolem osvobození všech dalších nacistických koncentračních táborů, kam vstoupila vojska Spojenců v závěrečných měsících 2. světové války. Mezinárodní den má připomínat utrpení šesti milionů zavražděných evropských Židů a dalších obětí nacismu.

Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek – Tři králové, hrdinové českého odboje

Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek – Tři králové, hrdinové českého odboje

Tři králové nebyli jen biblické postavy, ale také tři stateční odbojáři. V období nacistické okupace českých zemí vytvořili Josef Balabán (4. června 1894, Obora u Dobříše – 3. října 1941, Praha), Josef Mašín (26. srpna 1896, Lošany – 30. června 1942, Praha) a Václav Morávek (8. srpna 1904, Kolín – 21. března 1942, Praha) skupinu nazývanou Tři králové. Nacistické bezpečnostní orgány i později historikové ji označili za nejaktivnější složku vojenské odbojové organizace Obrana národa.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš Památky

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze Památky

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let Památky

Tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Tvrz Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí. Skládala se ze šesti bojových objektů v podzemí propojených stovkami metrů chodeb a sálů.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města Památky

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Zámostí a bazilika sv. Prokopa – památka UNESCO

Zámostí a bazilika sv. Prokopa – památka UNESCO

Zámostí je část Třebíče, které zahrnuje takřka celé třebíčské židovské město. Je plošně památkově chráněné statutem Světového dědictví UNESCO. Na Seznamu světového kulturního dědictví je kromě Židovské čtvrti také bazilika sv. Prokopa. Třebíčské židovské město s bazilikou jsou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zapsány od roku 2003. Hned po Jeruzalému jsou třebíčské židovské památky jedinými, které byly samostatně na Seznam zapsány.

Oskar Schindler – moravský obchodník a zachránce 1 200 Židů

Oskar Schindler – moravský obchodník a zachránce 1 200 Židů

Ve Svitavách, městě na Českomoravském pomezí, vedle sebe dlouhá staletí žili Češi, Němci a Židé. Možná právě z jejich poklidného soužití vzešla motivace Oskara Schindlera (28. dubna 1908 Svitavy – 9. října 1974 Hildesheim, Německo) k záchraně dělníků ze své továrny před jistou smrtí v koncentračních táborech na území okupovaného Polska.

Zvon #9801 – památník zvonů odvezených nacisty Památky

Zvon #9801 – památník zvonů odvezených nacisty

Na pontonu na pražskéh Smíchovské náplavce stojí památeční Zvon #9801 připomínající osud zvonů, které za druhé světové války odvezli nacisté z Protektorátu Čechy a Morava do Německa.

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny Kultura

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny

Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Realizátorem je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s.

Jan Letzel – architekt Atomového dómu v Hirošimě, nejznámějšího mírového památníku na světě

Jan Letzel – architekt Atomového dómu v Hirošimě, nejznámějšího mírového památníku na světě

Architekt a stavitel Jan Letzel (9. dubna 1880, Náchod – 26. prosince 1925, Praha) působil řadu let v Japonsku. Navrhoval soukromé i veřejné stavby, jeho Průmyslový palác v Hirošimě přečkal i výbuch atomové bomby. Torzo, udržované ve stejném stavu v roce 1945, se proměnilo v nejznámější památník míru na světě, varující před jadernými zbraněmi.

Den samizdatu

Den samizdatu

Den samizdatu se poprvé objevil v kalendáři významných dnů v roce 2024. Připomíná vydávání nezávislých tiskovin vlastním nákladem v době totality a je také památkou českých a slovenských vydavatelů samizdatu, kteří 12. října 1988 dopisem adresovaným tehdejšímu komunistickému prezidentu Gustavu Husákovi protestovali proti uvěznění křesťanského aktivisty Ivana Polanského.

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Hrůzostrašná tajemství Třetí říše dokáží rozjitřit emoce i po mnoha letech od konce druhé světové války. I když si každoročně připomínáme utrpení Židů v koncentračních táborech anebo vyhlazení Lidic, Ležáků, Ploštiny a dalších obcí na našem území, o další činnosti nacistů v Protektorátu Čechy a Morava či zabraném území Sudet se nemluví. Věděli byste například, kde se nacházely elitní nacistické školy nebo na jakém místě se v Čechách uskutečňoval program Lebensborn? Mnoho záhad obestírá také činnost tajných podzemních továren či pobyt SS na hradech a zámcích. Kudy z nudy vám dnes nabídne právě tipy na výlet za touto černou kapitolou našich dějin.

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

Nacistické podzemní továrny a okupace českých zemí: 15. března 1939 začalo nejtemnější období české historie

Nacistické podzemní továrny a okupace českých zemí: 15. března 1939 začalo nejtemnější období české historie

Vznik protektorátu znamenal zánik Československé republiky jako samostatného demokratického státu a nastolení totalitního systému. Tajné labyrinty temných chodeb, skryté koncentrační tábory a zázračné zbraně: to všechno provází legendy o nacistických továrnách, které vznikly za druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava. Vydejte se do míst spojených s nejtemnějším obdobím české historie.

Česko ve filmu: zachránci Schindler, Winton a Kalina a jejich filmové příběhy

Česko ve filmu: zachránci Schindler, Winton a Kalina a jejich filmové příběhy

Druhá světová válka dala vzniknout řadě fascinujících příběhů. Oskar Schindler, Nicholas Winton a Antonín Kalina se nebáli podat dětem i dospělým pomocnou ruku, přestože svými činy ohrozili sami sebe. Statečné zachránce, kteří se postavili mrazivé skutečnosti a nepředstavitelným hrůzám, dnes je kromě památníků a muzeí připomínají i dojemné filmy. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Hrdinské činy veteránů mohou lidem dodat odvahu a sílu i po desítkách let – například odstranění nacistického vraha Reinharda Heydricha, které se odehrálo v roce 1942. Období teroru od začátku jeho působení přes atentát a represe, které nacisté rozpoutali po jeho smrti, se označují jako heydrichiáda.

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově Památky

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Sudety – pohraniční oblasti naší země se složitou minulostí

Sudety – pohraniční oblasti naší země se složitou minulostí

Když se řekne Sudety, většině lidí se vybaví označení pro pohraniční oblasti Československa za první republiky a před druhou světovou válkou. V roce 1938 po mnichovské dohodě byly Sudety většinou přičleněny k nacistickému Německu, po porážce Třetí říše se vrátily k Československu.

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Muzeum na demarkační linii – jediné muzeum na demarkační linii v České republice

Muzeum na demarkační linii – jediné muzeum na demarkační linii v České republice

Vojenské muzeum v Rokycanech je nabité vojenskou technikou převážně do roku 1938. Vnitřní expozice jsou unikátním zpracováním období let 1930 – 1945 v Československu prostřednictvím multimediálních expozic. Venkovní expozici tvoří 150 kusů vojenské techniky většinou plně pojízdné.

Po stopách třetí říše: 10 tipů na nacistické továrny a průmyslové areály

Po stopách třetí říše: 10 tipů na nacistické továrny a průmyslové areály

Jedním z tajemství nacistického Německa byly stavby továren skryté očím nepřátel a odolné vůči bombardování, kde se vyráběly zbraně, letecké motory, náhradní díly, střelivo a další arzenál, který měl nepřátelům přinést smrt a zkázu. Utajené podzemní továrny Wehrmachtu zajišťovaly nepřetržitý proud dodávek těchto výrobků. Na našem území se jich nachází nemalý počet a na jejich průzkum vás vezme Kudy z nudy. Nezapomeneme ani na významné průmyslové areály, které se rovněž zapsaly do historie druhé světové války.

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Jméno malé vesnice nedaleko Prahy mělo být navždy vymazáno z mapy světa. Tragédie byla odstrašujícím případem pomsty na nevinných lidech za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha během okupace Československa za druhé světové války.

Kobyliská střelnice na Praze 8 Památky

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Další aktuality

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
14. duben 2025 14:00
Památky

Připomeňte si Mezinárodní den památek 2025 pěkným výletem

Mezinárodní den památek připadá každoročně na 18. dubna. Mezinárodní den památek byl vyhlášen v roce 1982 organizacemi UNESCO a odborem OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Od té doby jsou každoročně u této příležitosti pořádány konference, přednášky, speciální prohlídky a dny otevřených dveří. Mezinárodní den památek v roce 2025 nabídne zajímavý program a prohlídky jindy nepřístupných prostor či rozšířený komentář odborníků nejen 18. dubna, ale také o následujícím víkendu. Kam se letos vydat vám poradí Kudy z nudy.
14. duben 2025 12:12
Památky

Sezóna hradů a zámků 2025: novinky, zajímavosti a rarity našich památek

Hradozámecká sezóna 2025 je ostře nabitá všemožnými novinkami, zajímavostmi, raritami a unikáty ze světa památek. Vyberte si z našeho přehledu ty nejzajímavější a udělejte si s rodinou či přáteli nezapomenutelný výlet. V tipech Kudy z nudy nechybí například nové a plánované expozice, připravované akce a další příležitosti k návštěvě hradů a zámků po celé České republice.
14. duben 2025 10:00
Památky

Také památky UNESCO slaví v dubnu svůj svátek

Mezinárodní den památek a sídel, který připadá na 18. dubna, můžete oslavit návštěvou nějaké zajímavé památky zapsané na Seznam UNESCO. Portál Kudy z nudy pro vás vybral několik míst, která se mohou stát na Velký pátek inspirací k výletu. Vyberete si Český Krumlov, Kroměříž, Zelenou Horu anebo třeba Kladruby nad Labem?
14. duben 2025 8:00
Památky

Sezóna hradů a zámků ve Středočeském kraji: na návštěvu zve Konopiště, Veltrusy, Stránov i Karlštejn

Hrady a zámky ve Středočeském kraji zvou většinou od dubna do října (i když některá místa mají otevřeno po celý rok) do svých interiérů, zahrad a parků všechny zájemce z řad milovníků památek. Velká jména oblíbených cílů jako je Karlštejn, Křivoklát, Konopiště, Dobříš nebo Žleby určitě znáte. Existuje ale řada dalších, neméně zajímavých hradů a zámků, keré stojí za to poznat. Už jste navštívili například Stránov, Zámek Zruč nad Sázavou, Jemniště, Radim, Vrchotovy Janovice, Křinec nebo Mnichovo Hradiště? Kam na hradozámecký výlet ve středních Čechách vám poradí Kudy z nudy.
13. duben 2025 15:00
Památky

Věda a historie není nuda: hrady, kostely, města a stromy, které existují už tisíc let

Středověká města a staré dlážděné uličky, románské kostelíky, hrady a památné stromy: to jsou památky, které stojí už tisíc let. Tak hluboko do minulosti žádná rodinná paměť nesahá, a tak se vydejte pátrat po dávné historii s Kudy z nudy. Začíná to jako pohádka: bylo nebylo, za sedmero horami a sedmero řekami, před tisíci lety…
13. duben 2025 11:20
Památky

Objevte kouzlo pěti nejhezčích mariánských poutních míst u nás

Není lehké vybrat z desítek mariánských poutních míst ta nejhezčí. Tentokrát jsme zvolili pět areálů, ležících vesměs stranou velkých měst, místa oslnivé krásy, prodchnutá zvláštní atmosférou, kde vám bude dobře a kde si alespoň na pár hodin odpočinete od běžného světa.
13. duben 2025 10:22
Památky

Království romantických snílků: tipy na výlety do tajemných skalních hradů

Slunečné dny přímo svádějí k toulkám přírodou. Vděčným výletním cílem jsou tajuplné hrady, kterých je po celém Česku opravdu mnoho. Málokterá místa ale vyniknou tak, jako skalní hrady plné chodeb, temných síní, galerií a světniček, vyvrtaných ve skalách i nastavovaných zvenčí. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat ty nejkrásnější z nich!
11. duben 2025 6:00
Památky