Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu a nabízí návštěvníkům unikátní expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, loutek, motocyklů a zbraní značky ČZ a jedinečnou expozici věnovanou řádu maltézských rytířů. Součástí prohlídky je také kapitulní síň s ambitem a vyhlídková věž Rumpál.
Muzeum středního Pootaví Strakonice je příspěvkovou organizací Jihočeského kraje a sídlí v areálu
strakonického hradu, který vystavěl rod Bavorů ze Strakonic na soutoku řek
Otavy a Volyňky v 1. čtvrtině 13. století. Areál hradu svou dochovalostí patří k nejstarším a nejrozsáhlejším v Čechách a v roce 1995 jej Ministerstvo kultury prohlásilo za národní kulturní památku.
Strakonické Muzeum středního Pootaví prošlo od roku 2018 až 2022 rekonstrukcí objektů a renovací
jedinečných
expozic dud a dudáctví, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ a Suverénního řádu maltézských rytířů, se zajištěním návštěvnické infrastruktury, infrastruktury pro kulturní vyžití a technické zázemí muzea. K vidění je přibližně stovka exponátů jak z Čech, tak ze zahraničí. Zájemci mají také možnost si pomocí sluchátek poslechnout celou řadu nahrávek s dudami.
Součástí projektu byla i
záchrana poškozených unikátních nástěnných maleb ze 13. a 14. stol. v kapitulní síni a ambitech. V hradním paláci vzniknly dva nové sály s bezbariérovým vstupem, které jsou určeny pro přednáškovou a edukační činnost muzea. Nové prostory má též
knihovna s badatelnou.
Expozice dud a dudáctví – největší ve střední Evropě
V rámci prohlídkové trasy se seznámíte s rozsáhlou expozicí dud a dudáctví. Ta mapuje jak historii tohoto zajímavého hudebního nástroje, tak současnou dudáckou tradici v Čechách i v zahraničí. V současnosti jsou ve světě rozšířeny desítky typů dud. Liší se velikostí, použitým materiálem, stavbou, způsobem nafukování, tónovým rozsahem, laděním atd. Nechybí ani exempláře ze zahraničí, například z Balkánu, Velké Británie, ale také z kavkazských zemí nebo z Austrálie.
Česká Zbrojovka
Expozice ČZ vám přiblíží historii průmyslového závodu od jeho založení v roce 1919 až po současnost. Vystavené exponáty, dobové fotografie a pestré propagační materiály mapují proměnu a různorodost výrobního sortimentu. Základním těžištěm se v rámci exponátů staly zbraně (jako prvotní výrobní program), motocykly (které proslavily značku ČZ po celém světě), řetězy (jejichž výroba přetrvává od roku 1929 do dnešních dnů) a autodíly tvořící významné mezníky v oblasti zaměření na automobilový průmysl. Zvláštní kapitolu tvoří úspěchy motocyklů ČZ a továrních jezdců na motocyklových soutěžích a závodech.
Řád maltézských rytířů
Expozice maltézského řádu vás provede dějinami jedné z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací. Původně malé špitální bratrstvo působící ve Svaté zemi se během několika desítek let rozrostlo v mocný rytířský řád, s jehož silou bylo třeba počítat a jehož působení brzy přesáhlo hranice Palestiny. Dostal se i do Českého království, kde si vybudoval dvě významná sídla – v Praze a ve Strakonicích. Rytíři se znamením bílého osmihrotého kříže zasáhli do boje s Turky i husity, jakožto zdravotníci působili v první světové válce. Potkáte je i dnes, protože maltézský řád stále existuje a velmi se angažuje na charitativním poli.
Textilní výroba ve Strakonicích
Expozice věnovaná textilní výrobě ve Strakonicích vás zavede ze současnosti zpátky do minulosti. Fotogalerie současné výroby přiblíží proces vzniku potahových látek do interiérů dopravních prostředků. Barevný svět autopotahů oživí modely automobilů vybraných značek, v nichž se potahové látky ze Strakonic od 80. let 20. století objevily. Druhá část expozice věnovaná 20. a 19. století představí nejrůznější textilní a technické tkaniny, pleteniny a úplety, které se ve Strakonicích vyráběly.
Další expozice muzeua středního Pootaví
- Strakonický hrad
- Vyhlídková věž Rumpál (zpřístupněna z nádvoří strakonického hradu)
- Černá kuchyně (u průjezdu z druhého hradního nádvoří na třetí)
- Kapitulní síň a ambit (patří k nejstarším budovám areálu celého strakonického hradu) – ambit neboli křížová chodba s rajským dvorem byl postaven v návaznosti na kapitulní síň ve 13. století již přímo maltézským řádem a sloužil k osobnímu rozjímání členů řádu. Tedy prostor, kam neměl nikdo jiný přístup.
- Loutky a loutkové divadlo
Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2022 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2022 – za projekt „Rekonstrukce muzea a nové expozice“
2007 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2007 – za obnovu středověkého vodního mlýna v Hoslovicích
2004 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2004 – za publikaci „Po stopách dudáků na Prácheňsku“
Muzeum středního Pootaví Strakonice
Nové expozice na strakonickém hradě.