ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o Řádu maltézských rytířů
Památky

7 věcí, které nevíte… o Řádu maltézských rytířů

Poslechněte si audio verzi článku
Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? Víte, kde najdete jejich řádový kostel, kdo řád založil a že v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích je jedinečná expozice, věnovaná právě maltézským rytířům? Vydejte se s Kudy z nudy odkrýt tajemství starobylého Řádu maltézských rytířů!
Suverénní řád maltézských rytířů je nejstarším dosud existujícím rytířským řádem na světě. Patří jak mezi nejstarší katolické řády, tak mezi nejdéle působící instituce křesťanské civilizace. Vznikl v 11. století v Jeruzalémě, aby se staral o poutníky do Svaté země a pomáhal všem potřebným bez ohledu na rasu a vyznání. Už v té době začali maltézští rytíři používat kříž s osmi hroty, který odkazuje na osm biblických blahoslavenství, a je symbolem řádu dodnes.

Původně malé špitální bratrstvo se během několika desítek let rozrostlo v mocný rytířský řád, s jehož silou bylo třeba počítat. Jeho působení sice brzy přesáhlo hranice Palestiny, ale poslání zůstalo stejné. Řád se odedávna snažil pomáhat všem potřebným bez rozdílu, a tuto činnost vyvíjí dodnes. Těžištěm řádových aktivit je podpora a pomoc seniorům, zdravotně znevýhodněným a dalším lidem v nouzi. K tomu Řád využívá rozsáhlé sítě profesionálů i dobrovolníků v centrech Maltézské pomoci a v České maltézské pomoci v Českých Budějovicích. Seznamte se se slavným řádem, jeho řádovým kostelem, expozicí v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích a dalšími zajímavostmi na Kudy z nudy!
 

1. Suverénní řád maltézských rytířů

Řád maltézských rytířů vznikl v 11. století v Jeruzalémě a své poslání naplňuje nepřetržitě více než 900 let. Nespadá pod žádný stát ani mezinárodní organizaci a jeho samostatné postavení mu zajišťuje unikátní diplomatickou pozici při zvládání mezinárodních konfliktů a rychlém poskytování pomoci v případě krize kdekoli na světě. České velkopřevorství, obnovené roku 1990 před návštěvou papeže Jana Pavla II. v Praze, je jedním ze šesti na celém světě. Hlavní sídlo Řádu je od roku 1834 v Itálii, a to v Římě. Další velkopřevorství sídlí v Neapoli, Benátkách, Anglii a Rakousku. Řádové asociace působí v desítkách dalších zemí.
 

2. Jediný řád a desítky jmen

Současný oficiální název zní Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě, ovšem používají se nejrůznější zkrácené verze, například Suverénní vojenský maltézský řád, Suverénní maltézský řád nebo Maltézský řád. Má zaregistrováno celkem šestnáct verzí svého jména, jehož podoby vycházejí z různých historických souvislostí.

Protože se Řád maltézských rytířů zpočátku soustředil hlavně na provoz nemocnic, takzvaných špitálů, říkalo se jeho členům špitálníci. Podle patrona řádu sv. Jana Křtitele se dodnes používá také další běžné označení, johanité. Po dobytí ostrova Rhodos v roce 1310 se stali rytíři z Rhodu. Hojně používaný název Maltézští rytíři odkazuje k šestnáctému století, kdy Řád získal ostrov Maltu ve Středozemním moři.
 

3. Maltézští rytíři v českých zemích

Řád přivedl do Čech kníže Vladislav II., který se s jeho činností seznámil při druhé křížové výpravě. Řád tak u nás působí nepřetržitě již od 12. století. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku maltézští rytíři vlastnili řadu pozemků, statků nebo celých vesnic i měst, nejvýznamnější sídla vznikla v Praze, v Horažďovicích, Manětíně a v Českém Dubu. Útočištěm a centrem řádu po vypuzení husity z Prahy se roku 1402 stal hrad Strakonice. Právě tam v autentických prostorách proto vznikla zajímavá expozice, věnovaná maltézským rytířům a jejich historii.
 

4. Kostel Panny Marie pod řetězem a Velkopřevorský palác v Praze

Už ve 12. století řád získal území v Praze na Malé Straně, jižně od biskupského dvora na předmostí tehdejšího Juditina mostu. Centrem řádu se stal chrám Panny Marie pod řetězem. O jeho významu svědčí to, že roku 1378 bylo právě tady vystaveno tělo zesnulého krále a císaře Karla IV. V době vlády jeho syna Václava IV. byl v kostele Panny Marie pod řetězem zatčen sv. Jan Nepomucký, a to na mírové schůzce, které se účastnil také král a arcibiskup Jan z Jenštejna.

Podobně jako jiné pražské kostely i malostranský chrám měl být podstatně větší, dnešní kostel je jen presbytářem plánované stavby. Nejstarší dochovanou památkou jsou gotické nástěnné malby za kaplí sv. Jana Nepomuckého, autorem monumentálního oltářního obrazu s výjevem z bojů o ostrov Malta je malíř Karel Škréta. Vedle bohaté heraldické výzdoby stojí za vidění i náhrobní kameny, pod nimiž jsou pochováni členové i představení řádu; nejstarší pochází z roku 1404. Nevšedním kulturním a duchovním zážitkem je účast na řádové mši za účasti řádových rytířů v černých hábitech s vyšitými maltézskými kříži a rytířskými dekoracemi. Součástí areálu je rovněž barokní Velkopřevorský palác coby rezidence pražských velkopřevorů, a konvent přiléhající k severní straně kostela.
 

5. Zakladatel řádu a jeho významní členové

Zakladatel a první velmistr Řádu Blahoslavený Gerard se narodil kolem roku 1040 pravděpodobně ve Scale, vesnici, která se nachází několik kilometrů od Amalfi v jižní Itálii. Ve druhé polovině 11. století přišel do Jeruzaléma, kde začal pracovat v nemocnici vedle kostela Panny Marie Latinské, postavené obchodníky z Amalfi, aby přijímala poutníky a pečovala o nemocné. Legenda praví, že když v roce 1099 obléhali město křižáci, Gerard jim házel z hradeb chléb. Když jej kvůli tomu zatkli, chléb se zázrakem změnil na kameny, takže Gerard unikl trestu od muslimských vládců města. Členy Řádu maltézských rytířů byli například členové rodu Rožmberků, Paarů, Schwarzenbergů, Lobkowiczů či Šternberků.
 

6. Řád maltézských rytířů ve Strakonicích

Na hradě ve Strakonicích, kde řád působil téměř 700 let, sídlí Muzeum středního Pootaví. Po rozsáhlé rekonstrukci gotického sídla najdete v jeho interiérech expozice, představující pět hlavních témat regionu. Vedle expozice dudáctví s největší sbírkou dud ve střední Evropě je k vidění také část mapující loutkářské tradice, sbírka zbraní a motocyklů světoznámé značky ČZ anebo expozice věnovaná textilní výrobě a tradičním pokrývkám hlavy zvaným fez. Expozice věnovaná Řádu maltézských rytířů je ojedinělá nejenom v České republice, ale dokonce na celém světě.
 

7. Expozice Řádu maltézských rytířů na strakonickém hradě

Expozice na strakonickém hradě se věnuje historii a současnosti Řádu maltézských rytířů, v České republice ani v Evropě druhá taková není. Muzeum středního Pootaví ji instalovalo v prostorách bývalé komendy maltézského řádu. Expozice mapuje historii a současnost Řádu ve spojení s dějinami města. Vůbec nemusíte mít strach vzít s sebou na strakonický hrad děti, expozici totiž doplňují spousty interaktivních hříček. Na dotykových obrazovkách si zahrajete puzzle či pexeso, ale můžete se také převléct za rytíře, potěžkat si repliku rukavic a meče, porovnat oděv rytířů od křižáckého brnění až po současné odění členů řádu, zkusit přečíst text napsaný gotickým písmem anebo se podívat na animovaný film Jak johanité do Strakonic přišli. Kromě toho vás čekají modely strakonického hradu a modely středověkých lodí, prohlídka interiérů sanitního vlaku anebo dětský koutek v replice saracénského stanu.

Klenotem mezi exponáty je dělová hlaveň ulitá v Benátkách v 16. století, která pochází z řádové lodi potopené na Rhodu, a kopie několika vzácných dokumentů. Navštívit můžete také zrestaurovanou kapitulní síň a ambit s vzácnými nástěnnými malbami, černou kuchyni nebo vyhlídkovou věž Rumpál.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Podještědské muzeum v Českém Dubu Kultura

Podještědské muzeum v Českém Dubu

V Podještědském muzeu se seznámíte s historií Podještědí, a to i s lidmi, kteří jsou spjati s Podještědím i s Českým Dubem počínaje Karolinou Světlou, rodinou Mužákových, Bedřichem Smetanou i rodinou Blaschkých vlastnící kdysi vilu, ve které se nyní nachází muzeum.

Muzeum středního Pootaví Strakonice Kultura

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu a nabízí návštěvníkům unikátní expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, loutek, motocyklů a zbraní značky ČZ a jedinečnou expozici věnovanou řádu maltézských rytířů. Součástí prohlídky je také kapitulní síň s ambitem a vyhlídková věž Rumpál.

Muzeum v Radomyšli Památky

Muzeum v Radomyšli

Jihočeské městečko Radomyšl vybudovalo nové muzeum. Najdete ho v původní středověké kurii, která je pozůstatkem středověké tvrze z druhé poloviny 13. a 14. století. Nově vystaví repliku hrobu jedné z upírek.

Kostel sv. Jana  Křtitele v Kroměříži Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Kroměříži

Barokní kostel sv. Jana Křtitele patří k nejkrásnějším památkám 18. století na Moravě. Kostel sv. Jana Křtitele byl postavený v místech maltézské komendy, kterou připomínají maltézské kříže na dvojvěží.

Johanitská komenda v Českém Dubu Kultura

Johanitská komenda v Českém Dubu

Johanitská komenda sv. Zdislavy a Havla z Lemberka v Českém Dubu nabízí ke zhlédnutí nedávno objevené a postupně prozkoumávané a rekonstruované podzemí. Prostory johanitského kláštera s kaplí sv. Jana Křtitele tvoří samostatnou expozici Podještědského muzea.

Kanál Čertovka – pražské Benátky Památky

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.

Fara maltézských rytířů Horní Libchava Zážitky

Fara maltézských rytířů Horní Libchava

Nově zrekonstruovaná památkově chráněná barokní bývalá fara Řádu maltézských rytířů se nachází v obci Horní Libchava u České Lípy na rozhraní CHKO Labské Pískovce, Lužické hory, České středohoří, Máchova kraje a Kokořínska. Fara dnes nabízí dva stylové apartmány.

Strakonický hrad Památky

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.

Poutní stezka Via Sacra Památky

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí – tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.

Lobkowiczové – jeden z nejstarších českých šlechtických rodů

Lobkowiczové – jeden z nejstarších českých šlechtických rodů

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem, Lobkowiczký palác na Pražském hradě anebo Lobkovický palác na Malé Straně. Píší se různě, za všemi ale stojí šlechtický rod Lobkowiczů. Jejich rodové kořeny sahají do konce 14. století a ačkoli část rodiny po komunistickém převratu 1948 odešla do zahraničí, mnozí se po sametové revoluci 1989 vrátili a nyní žijí v Čechách.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně Památky

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně

Kostel na Malé Straně blízko Karlova mostu mezi ulicemi Saskou, Lázeňskou a Velkopřevorským náměstím, byl původně románskou bazilikou, kterou založil roku 1169 král Vladislav I. spolu s klášterem a špitálem řádu Maltézských rytířů (johanitů) jako první centrum tohoto rytířského řádu v Čechách.

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. (26. února 1361, Norimberk – 16. srpna 1419, Nový hrad u Kunratic) byl syn českého krále a římského císaře Karla IV. a jeho třetí ženy Anny Svídnické. Na český trůn nastoupil jako sedmnáctiletý a vládl 41 let, do té doby nejdéle ze všech českých králů.

Největší dudácká sbírka ve střední Evropě – dudy ve Strakonicích

Největší dudácká sbírka ve střední Evropě – dudy ve Strakonicích

Dudy, zvané též gajdy, pukl či moldánky, zná celá Evropa. Používat se začaly už před několika tisíci lety a jeden z mnoha domovů našly i u nás. V Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích je k vidění speciální expozice dud a dudáctví, ve městě navíc se také každé dva roky koná Mezinárodní dudácký festival.

Evropa v Česku: proč máme rádi Maltu?

Evropa v Česku: proč máme rádi Maltu?

Mdina a Valletta, Modrá laguna, krásné pláže a zátoky, modré moře v tisíci odstínech, památky starší než egyptské pyramidy, středomořská kuchyně a také místa, kde se natáčel seriál Hra o trůny: je tolik věcí, které milujeme na Maltě! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme nejmenší členskou zemi Evropské unie. Pojďte s Kudy z nudy poznat Maltu!

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!

Schwarzenbergové – šlechtický rod, kterému patřily jižní Čechy

Schwarzenbergové – šlechtický rod, kterému patřily jižní Čechy

Kolébkou rodu, jehož heslo zní Nic než právo, byla bavorská pevnost Seinsheim, panství a jméno Schwarzenberg získali na počátku 15. století. Schwarzenbergové patřili mezi nejvýznamnější evropské šlechtické rody a během staletého působení v českých zemích původně německý rod dokonale srostl s domácím prostředím. Jsou známí nejenom jako pečliví hospodáři a modernizátoři zemědělství, lesnictví a průmyslu, ale také jako vojevůdci a stavitelé krásných zámků.

Výlet barokní Prahou za malířem Karlem Škrétou

Výlet barokní Prahou za malířem Karlem Škrétou

Karel Škréta, celým jménem Karel Škréta Šotnovský ze Závořic (1610 Praha – 30. července 1674 Praha), byl patrně nejvýznamnější český barokní malíř a kreslíř. Úspěšný a energický muž s nesmírným intelektuálním rozhledem se stal zakladatelem českého barokního malířství a je považován za největšího umělce období od konce středověku do 19. století. Proslul jako portrétista a figuralista rozměrných, převážně sakrálních olejomaleb na plátně.

Velkopřevorský palác v Praze Památky

Velkopřevorský palác v Praze

Velkopřevorský palác je jednou ze staveb patřících k areálu maltézských rytířů. Má románské základy; budova na jeho místě pravděpodobně vznikla již ve druhé polovině 12. století, v době kdy byl tento prostor darován Vladislavem I. johanitům – pozdějším maltézským rytířům.

České Budějovice

České Budějovice

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury 2028! Metropole jižních Čech na soutoku řek Vltavy a Malše nabízí pestrou mozaiku turistických zajímavostí. Kromě míst, kde na vás dýchne staletá historie, se můžete vypravit po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě, ochutnat vyhlášené jihočeské kapry anebo skvělé pivo.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Šternberkové – šlechtický rod se zářící hvězdou v erbu

Šternberkové – šlechtický rod se zářící hvězdou v erbu

Šternberkové patří mezi nejstarší české a moravské šlechtické rody. Hvězda v jejich erbu je podle mytologie odvozená od hvězdy betlémské a vztahuje se k ní i rodové heslo „Nescit occasum“, tedy nezná západu nebo nikdy nezapadá. A skutečně – se jménem Šternberků se setkáváme v průběhu celé české historie, od prvních českých knížat dodnes.

Rožmberkové – nejmocnější šlechtický rod jižních Čech

Rožmberkové – nejmocnější šlechtický rod jižních Čech

Žádný jiný jihočeský šlechtický rod nebyl tak starobylý, vlivný a mocný jako Rožmberkové. Během několika staletí vybudovali v jižních Čechách rozsáhlé panství a rožmberští vladaři byli považováni za první velmože hned po českých panovnících. Ačkoli vymřeli už před čtyřmi staletími, dodnes nás na cestách provází nejenom rožmberské růže a památky, ale i legendy o rožmberské bílé paní nebo o tajuplné rožmberské hrobce.

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Jan Nepomucký (mezi lety 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku – 20. března 1393 v Praze) – barokní světec s pěti zářícími hvězdami kolem hlavy s křížem a palmovou ratolestí v rukách, uctívaný jako mučedník zpovědního tajemství a ochránce mostů při povodních, je jedním z českých zemských patronů. Po Evropě i zámoří jeho věhlas rozšířily jezuitské misie.

Strakonice

Strakonice

Město, kde se zrodila pověst o Švandovi s očarovanými dudami, jehož dominantou je mohutný středověký hrad s věží Rumpál, a kde Velké náměstí zdobí domy roztodivných jmen s působivými malbami, například dům U Umrlčí hlavičky nebo půvabné Papežovy domky. Tak vypadá jedna z bran Šumavy, Strakonice.

Oslavy 100. výročí vzniku ČZ: Strakonice, slavné skútry a legendární motorky

Oslavy 100. výročí vzniku ČZ: Strakonice, slavné skútry a legendární motorky

V sobotu 14. září pořádají Strakonice a společnost ČZ oslavy stého výročí založení firmy. Slavit se bude především v areálu ČZ v Tovární ulici, kam se můžete vypravit na den otevřených dveří, autogramiádu závodních jezdců slavné značky a také předváděcí jízdy motorek různých typů – protože právě ty značku proslavily.

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě Památky

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě

Vodní kolo Velkopřevorského mlýna v Praze je největším dochovaným mlýnským kolem v Evropě. Kolo o průměru 8 metrů je již několikátou kopií původního mlýnského kola. To současné sestavil podle dobových dokumentů na začátku 90. let František Mikyska z Benešovska. K poslední výměně došlo roku 2018.

Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Další aktuality

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

Pro letošní Velikonoce, které proběhnou od 18. do 21. dubna 2025 nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.
2. duben 2025 18:15
Památky

Mezinárodní den památek 2025: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
1. duben 2025 13:17
Památky

Po stopách šlechtických rodů 2025: ve znamení italské šlechty

Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Rok italské šlechty představí v roce 2025 kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území od 16. do 18. století pronikaly spolu s významnými šlechtickými rody ze země pod Alpami. Tento projekt je věnovaný bohaté a rozmanité historii, kterou italští šlechtici přinášeli do českých zemí, a jejich vlivu na kulturní dědictví. Těšit se můžete na mnoho výstav, přednášek a dalších kulturních akcí, které nám přiblíží bohaté dědictví italské šlechty v českých zemích.
31. březen 2025 8:55
Památky

100 tipů na hrady a zámky, které mají od dubna dveře dokořán

Hrady, zámky a další památky nejen ve správě Národního památkového ústavu se od 1. dubna opět naplno otevírají návštěvníkům. Kudy z nudy vám přináší tipy na pár desítek z nich – schválně, najdete mezi nimi alespoň tři, na kterých jste dosud nebyli? Pokud ano, zkuste je letos navštívit. Turistická sezóna trvá na většině památek až do konce října.
31. březen 2025 8:15
Památky

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.
30. březen 2025 15:42
Památky

Archeologie a její objevy: Lucy, Ötzi, Juka a Věstonická venuše

Archeologie je detektivka minulosti, jen místo lupy a otisků prstů vědci používají štětce, lopatky a spoustu trpělivosti. Někdy se jim podaří vykopat takovou pecku, že se o ní mluví po celém světě. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách nejslavnějších archeologických objevů – jak světových, tak těch, které můžete vidět u nás v Česku.
29. březen 2025 12:48
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících týdnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
28. březen 2025 9:16
Památky

Prohlídky u hradních a zámeckých pánů: Soukromé hrady a zámky se již otevírají turistům

O více než 70 památkových objektů, hradů a zámků, ale i tvrzí, paláců či o vodárenskou věž, pečují v naší zemi soukromí majitelé. Jejich cílem je, aby toto kulturní dědictví bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí. A s jarem otevírají interiéry svých objektů pro zvídavé návštěvníky. Jedná se nejen o památky, které jsou známé a populární, ale také o ty, které dosud nikdo neznal. Poprvé v historii se letos chystá zpřístupnění zámku Neustupov na Benešovsku.
26. březen 2025 16:00
Památky