ÚvodAktualityNa motorce v jižních Čechách: volnost silnic, krása krajiny a rozmanitost památek
Letní sporty

Na motorce v jižních Čechách: volnost silnic, krása krajiny a rozmanitost památek

Jižní Čechy jsou doslova stvořené pro motorkáře. Kvalitní silnice, hladký asfalt a rozmanitá krajina plná výhledů a zajímavých zastávek tvoří ideální kombinaci pro výlet v jedné stopě. Nejen že nabízejí nádherné silnice vinoucí se krajinou rybníků, lesů a historických měst, ale díky Motoprůvodci po jižních Čechách jsou nyní dostupné i detailně naplánované trasy pro všechny, kdo milují svobodu na dvou kolech. Ať už hledáte výzvu v zatáčkách Šumavy, klid na Třeboňsku nebo romantiku České Kanady, zde si přijde na své každý jezdec.

Toulky Českou Kanadou a klid venkova v Toulavě

motoMilovníci venkovských silnic, starých zámků a jihočeského folklóru by neměli vynechat trasu Česká Kanada a Toulava, která spojuje například Dačice, Červenou Lhotu a Tábor. Právě v Dačicích vznikla vůbec první kostka cukru a zdejší empírový zámek vám o tom rád poví víc. Na pohádkový zámek Červená Lhota, vystavěný na skále uprostřed jezera, nikdy nezapomenete. A konečně Tábor – město s husitskou minulostí – nabízí nejen historické centrum, ale i proslulé podzemí a botanickou zahradu.

motoPokud dáváte přednost klidnější, méně známé krajině, pak vás osloví trasa Novohradsko-Doudlebsko a Česká Kanada. Ta vás zavede do romantických koutů, kde se historie snoubí s tichou krásou přírody. Zastavte se v Terčině údolí – romantickém anglickém parku s vodopádem – a poté pokračujte do malebné vesnice Žumberk s opevněným kostelem a barokními stavbami. Ve Slavonicích, městě s renesančními domy a bohatě zdobenými fasádami, jako by se zastavil čas. Závěr okruhu patří majestátnímu hradu Landštejn, kde si připomenete středověkou atmosféru České Kanady.

Na trase Toulava a Budějovicko se vydejte se přes Soběslavská blata do Bechyně, kde vás čeká historické centrum, zámek i slavný most. Zastavte se ve Týně nad Vltavou, odtud můžete pokračovat přes vesnici Holašovice, kde se dochovalo autentické selské baroko, prozkoumejte zámek Hluboká a zakončete výlet návštěvou Českých Budějovic s rozlehlým náměstím a Samsonovou kašnou.
 

Příroda a památky Šumavy, Třeboňska a Písecka

třeboňTrasa Písecko a Šumavsko pak vede krajem rybníků, řek a dávné šlechty. Začněte třeba v Blatné, kde se nachází překrásný vodní zámek obklopený parkem s daňky. Dále pokračujte do Písku, kde najdete nejstarší kamenný most ve střední Evropě – starší dokonce než Karlův most v Praze. A ve Strakonicích se nezapomeňte podívat na tamní hrad, kde sídlí Muzeum středního Pootaví s unikátní expozicí věnovanou dudáctví. Trasu zakončí Prachatice a Státní zámek Kratochvíle.

Nechybí ani klasika – okruh Český Krumlov Region a Třeboňsko, který spojuje to nejlepší z kulturního dědictví regionu a poklidnou krajinu. Zastávka v Českém Krumlově, městě zapsaném na seznam UNESCO, je povinností – prohlídka impozantního zámku a toulání uličkami vás nadchnou. Na Třeboňsku vás trasa zavede mezi rybníky, lázně a lesy. Při jízdě touto oblastí se zastavte v Třeboni, kde můžete navštívit renesanční zámek a Schwarzenberskou hrobku. Procházka kolem rybníka Svět, případně výlet na hráz největšího rybníka Rožmberk, je pak ideálním zpestřením odpoledne.

motoNejen hlubokými lesy a horskou krajinou vás bezpochyby provede okruh Šumavsko a Lipensko. Cesta vede například přes Kvildu, Modravu a okolí Boubína – a právě tady můžete vystoupit a projít se Boubínským pralesem, jedním z nejstarších chráněných území u nás. V blízkosti Kvildy pak určitě nevynechejte Jezerní slať – rašeliniště s naučnou stezkou, která nabízí pohled do unikátního šumavského ekosystému. Na Lipensku vás zase čeká Stezka korunami stromů, odkud se rozprostírá výhled na Alpy i Temelín. Okruh zakončete odpočinkem u Lipenské přehrady.

Objevte všechny krásy jižních Čech!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Kvilda

Kvilda

Nejvýše položené obci v Česku (1 065 m) daly jméno typické šumavské pláně, německy zvané gefilde. V jejich středu a zároveň na trase kašperskohorské větve solné Zlaté stezky kdysi vznikly dvě obce, Kvilda a Horská Kvilda. Zná je každý, kdo někdy navštívil prameny Vltavy nebo Jezerní slať.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky Příroda

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra Zážitky

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže Památky

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa Příroda

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa

Dřevěná rozhledna Boubín se nachází na stejnojmenném vrchu, uprostřed Národní přírodní rezervace Boubín, tzv. Boubínského pralesa. Rozhledna nabízí výhled na Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy.

CHKO Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO Příroda

CHKO Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Chráněná krajinná oblast Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku Památky

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Muzeum středního Pootaví Strakonice Kultura

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu a nabízí návštěvníkům unikátní expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, loutek, motocyklů a zbraní značky ČZ a jedinečnou expozici věnovanou řádu maltézských rytířů. Součástí prohlídky je také kapitulní síň s ambitem a vyhlídková věž Rumpál.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku Památky

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně Památky

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna Příroda

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Strakonický hrad Památky

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska Příroda

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska

Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je jihočeský rybník Svět. Na jednom konci hráze láká k návštěvě lázeňské město Třeboň, na druhém novogotická Schwarzenberská hrobka.

Český Krumlov

Český Krumlov

Spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy, výstavy, koncerty, festivaly – to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou je od roku 1992 zapsáno mezi památky UNESCO.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava Příroda

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Boubínský prales – největší původní les ve střední Evropě Příroda

Boubínský prales – největší původní les ve střední Evropě

Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale díky lidské činnosti zbyly z původních evropských pralesů jen malé ostrůvky.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Třeboň

Třeboň

Náměstí s radnicí, zámek s parkem a zbytky hradeb s několika bránami vám neprozradí nic. Jakmile však budete vědět, že z jedné strany se kolem historického jádra vine Zlatá stoka a z druhé se leskne hladina rybníka Svět, bude vám jasné, že jsme v dávném jihočeském centru rybníkářství, v Třeboni.

Modrava

Modrava

Modrava je bývalá šumavská dřevařská osada na soutoku Modravského, Filipohuťského a Roklanského potoka, jejichž spojením vzniká řeka Vydra. Odedávna to bývala poslední výspa kraje na konci plání, kde lišky dávají dobrou noc. Dál ležely už jen bezedné šumavské slatě a nekonečné lesy.

Prachatice

Prachatice

Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.

Strakonice

Strakonice

Město, kde se zrodila pověst o Švandovi s očarovanými dudami, jehož dominantou je mohutný středověký hrad s věží Rumpál, a kde Velké náměstí zdobí domy roztodivných jmen s působivými malbami, například dům U Umrlčí hlavičky nebo půvabné Papežovy domky. Tak vypadá jedna z bran Šumavy, Strakonice.

Další aktuality

Vydejte se na noční prohlídky do pivovaru Bohemia Regent

Ve starém pivovarském podzemí v Třeboni vzniká tradiční české pivo Bohemia Regent. Jeho chuť i způsob výroby představují návštěvníkům speciální noční prohlídky pivovaru, které se v červenci a srpnu konají vždy v pátek a sobotu od 21:00 hodin.
11. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 12. července 2025 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
9. červenec 2025 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 12. – 13. července 2025. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
8. červenec 2025 16:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Rožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách

Teplé slunečné dny lákají ke koupání a navíc – jižní Čechy a rybníky, to je téměř synonymum. Ale ruku na srdce, kolik jihočeských rybníků a tůní opravdu znáte? Vydejte se na jejich průzkum s portálem Kudy z nudy. A nezapomeňte si s sebou ručník a plavky!
8. červenec 2025 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Navštivte unikátní soví voliéru na Borových Ladech na Šumavě

Na Borových Ladech na Šumavě můžete během léta navštívit největší soví voliéru u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10:00 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek, sovy lze navštívit pouze do září.
7. červenec 2025 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa. Vydejte se na výlet domíst, které stojí za objevení. Mezi ně rozhodně patří zaniklá ves Zhůří, barokni zhámek Týnec u Klatov i Schwarzenberský plavební kanál.
6. červenec 2025 10:14
Příroda, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově vystavuje v konírně unikátní historické povozy

Na pátém nádvoří zámeckého areálu v Českém Krumlově si můžete prohlédnout velmi zajímavou expozici knížecí konírny. Uvidíte unikátní a citlivě zrekonstruované postroje i historické dopravní prostředky, které se ve schwarzenberských sbírkách dochovaly.
4. červenec 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 25. až 27. července 2025 již po 26. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
3. červenec 2025 13:30
Kultura, Jihočeský kraj